thodex jpeg

Thodex Dolandırıcılığı ve Thodex Şikayetleri

Bu yazımızda sizlere Thodex Dolandırıcılığı ve Thodex Şikayetleri konularından bahsedeceğiz. Bir kripto para borsası olan Thodex, geçtiğimiz sene milyonlarca liralık vurgun yaparak gündeme gelmişti. 2 bin 27 yatırımcıyı mağdur eden bu firmanın kim tarafından ne zaman kurulduğu merak konusu. Thodex kurucusunun tutuklanması üzerine tekrardan gündeme gelmiştir. Peki Thodex kim tarafından hangi tarihte kuruldu? Thodex hangi tarihte, neden kapatıldı? İşte bugün tüm bu sorularınıza cevap bulacağız. Dilerseniz yazımıza çok fazla uzatmadan geçelim.

Başlıklar

Thodex Nedir ve Ne Zaman Kurulmuştur ?

Kripto paralarının alımını satımını yapan ve Türkiye de kendini ilk evrenselliğe taşıyan kripto para borsasıdır. Faruk Fatih Özer tarafından 2017 yılında kurulmuştur. İlk Koinex adı ile kurulan şirket, kuruluş zamanına baktığımızda Türkiye’nin 4. kripto para borsası olmuştur. Türkiye de bulunan ilk Bitcoin ATM’sinin de kurucusudur. 2020 senesinde ise Türkiye’den global açıklan ilk kripto para borsası olmuştur.

Az önce bu kripto para borsasının ilk kurulduğunda isminin Koinex olduğunu söylemiştik. Göbel açılma sürecinde tekrardan markalaşma sürecine girerek ismini Thodex olarak değiştirme kararı almıştır. 2020 mart ayında tanıtımı yapılan yeni marka, kullanıcıların beğenisine sunulmuş ve ilk olarak Türkiye’de işlem görmeye başlamıştır.

thodex resim

Bu şirket kullanıcılarına 5 ayrı kripto çeşidi sunarak, yine bir ilke imza atmıştır diyebiliriz. 2018 senesinde Türkiye’nin ilk Bitcoin ATM’sini İstanbul Nişantaşı’nda açmıştır. Daha sonrasında 2019 senesinde yatırımcılarına sunduğu kripto para sayısını 18’e yükselmiştir. 2020 yılında globale açılan Thodex, ABD’den aldığı FinCen MSB lisansı sayesinde globalleşmiştir.

Kripto para kullanıcılarının tamamını sadece bir platform altında toplamayı amaçlayan Thodex, 120’den fazla ülkeye ve 6 farklı kıtaya hizmet vermiştir. 2020 kasım tarihinden bu yana, her bir kullanıcı için ayda 177 işlem ortalamasıyla toplamda 25 milyar Türk lirası hacme ulaşmayı başarmıştır. Bütün bunlara ek olarak dünyadaki bütün kripto paraların ve kripto para borsalarının değerlendirildiği Coinmarketcap’ta da 2020 ocak ayı itibariyle günlük 698 milyon Türk lirası hacmiyle genel globalde 53. sırada yer alırken, Türkiye’deyse 2. sırada yer almıştır.

Faruk Fatih Özer Kimdir?

1993 yılı İstanbul doğumludur. Kaçmadan hemen önce ise internet üzerinde kendisine ait ne kadar bilgi varsa hepsini sildi. Bu sebeple kendisini tanıyan insanlardan gelen bilgiler doğrultusunda, Amerika’da eğitim almıştır. 2008 senesinde Koineks şirketiyle birlikte kripto para borsasına giriş yaptı ve 2017 senesinde Thodex şirketini kurdu. Thodex, ilk başta Türkiye olmak üzere İngiltere Myammar, Azerbaycan gibi çeşitli ülkelerde faaliyetini yürütmüştür. Bir süreliğine e-ticaret sektöründe aktif bir şekilde faaliyet göstermiştir. Daha sonra ise yazılım teknolojileriyle ilgilenmeye başlamıştır. Son olarak ise 2020 senesinde bir mobil oyun platformu olan Gamebridge çıkartmıştır.

Milyonlarca lirayı aşkın vurgunla iki bin den fazla yatırımcısını mağdur ederek, yurt dışına kaçmıştır. Adres olarak ise Ticaret Sicil Gazetesi’ne Darıca’da bir apartman dairesini göstermiştir. 2017 senesinde açılan Thodex’in şirket izi sürüldüğünde Koineks Teknoloji Anonim Şirketi’ne ulaşılmakta. Fatih Özer ise 30 Ağustos 2022 tarihinde, Arnavutluk’ta yakalanmıştır.

thodex kurucusu

Thodex Ne Zaman ve Neden Kapandı?

Thodex’in kullanıcıları, geçtiğimiz sene sisteme girememelerinden dolayı şikayette bulunarak bu konuyu gündeme getirmişlerdi. Şirket yetkilileri ise, sitenin bakımda olduğunu ve borsanın geçici olarak kullanıma kapatıldığını dile getirdi ancak daha sonrasında yeni bir açıklama gelmedi, bu durumda şüpheleri giderek artırdı.

Kullanıcılar şirketin Kadıköy’de bulunan merkezine gitme kararı aldı. Çok zaman geçmeden de korkulan oldu, Fatih Özer’in yurt dışına çıktığı yani kaçtığı tespit edildi.
2021 yılının 20 nisan akşamı yurt dışına kaçan Fatih Özer’in, İstanbul Havalimanı’nda almış olduğu tek yön uçak bileti ile, Arnavutluk’un başkenti olan Tiran’a uçtuğu belirlendi. Bu olaydan sonra Türkiye deki Thodex kullanıcılar, adliyeye giderek dava açtı.

Dünya Üzerindeki En Büyük Kripto Para Vurgunu

Soruşturmanın başlatılması üzere zincirin halkalarını oluşturmakta olan kilit isimler belirlenmiş ve peş peşe operasyonlar gerçekleştirilmiştir. Operasyonlar esnasında 82 kişi gözaltına alınmıştır ve 6’sı tutuklu yargılanmıştır. Ülkeden kaçan Faruk Fatih Özer hakkındaysa kırmızı bülten çıkarıldı. Emniyet Genel Müdürlüğü ise Arnavutluk ve Kosova’ya birer ekip gönderdi. Ancak 20 güne aşkın yürütülen operasyonlardan bir sonuç elde edilemedi.

Mali Suçlar Araştırma Kurulu (MASAK) , Thodex şirketin bütün banka hesaplarına bloke koyarak, hazırlamış olduğu raporda ise vurgunu tamı tamına 356 milyon lira olarak kayıt altına aldı. Blockchain teknolojisi üzerinde faaliyetler için veri analizinde bulunan şirketlerden bir tanesi olan Chainalysis ise, 2021 senesinde hazırlamış olduğu kripto suçları ile ilgili raporunda, ortalama 2 milyar dolarlık bir vurgunda bulunan Thodex skandalını, dünya üzerindeki en büyük kripto para vurgunu olarak nitelendirdi.

40 Bin Yıl Hapisle Yargılanacak

Olayın ardından Arnavutluk’a kaçan Fatih Özer hakkında kırmızı bültenle arama başlatıldı. Anadolu Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından ise yirmi bir şüpheli üzerine iddianame hazırlandı. Faruk Fatih Özer içinse örgüt kurucusu ayrıca yöneticisi olmakla yargılanarak, 3 ayrı suçtan 40 bin 562 yıla kadar hapis cezasına çarptırıldı.

Son Dakika Kripto Para Haberleri ve Güncel Bitcoin Haberleri ile ilgili haberlere ilk ulaşan siz olmak isterseniz Web Sitemizi takip edebilirsiniz.

Kripto Para  fiyatlarını anlık olarak öğrenmek isterseniz, buradan kolaylıkla ulaşabilirsiniz.

Benzer Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.