tangle nedir

TANGLE: Blockchain’e Yeni Rakip Çıktı!

IOTA nesnelerin interneti sektörüne dair faaliyet gösteren, merkezsiz bir kripto paradır. Bu kripto para Bitcoin gibi Blockhain teknolojisini kullanmamaktadır. Tangle adı verilen bir teknolojiyi kullanarak kripto para döneminde yeni bir yenilik ortaya koymuştur.

Son dönemlerde kripto para ile karşımıza çıkan Bitcoin, ani bir şekilde yükselişi ile gündemi meşgul etmektedir. Bitcoin sayesinde birçok devletin hızlı bir şekilde kripto para birimlerine yöneldiği ortadadır. Bazı devletler Blockhain teknolojisini kullanmak için adım atmak isterken bazıları ise bu duruma karşı nötr ya da negatif bir tepki ortaya koymuştur. Blockhain teknolojisinde birtakım sorunlarının hala ortada olması sebebiyle yeni bir teknoloji ortaya koyulmak istenmektedir. Blockhain teknolojisinin en dikkat çeken sorunu ise işlem ücreti olarak görülmektedir.

tangle nedir

Nesnelerin interneti (IoT) sektörünün son derece hızlı bir şekilde büyümesi sürdükçe, kişilerin bu teknolojiyi kullanmaları arttıkça sektörün önemi daha fazla ortaya çıktı. Sektörün bu şekilde hızlı bir şekilde büyümesine bağlı olarak işlemlerin kısa sürelerde gerçekleşmesi durumu ortaya çıkmıştır. Sadece mikro işlemler kadar işlem yürütülürken kesilen ücretin tam olarak yapılan işlemden daha fazla miktarlara çıkması son derece mantıksız bir hareket olarak önümüze çıkmaktadır.

Başlıklar

IOTA’da Yenilik Tangle

IOTA’nın ardındaki yeniliğin tam olarak Tangle olarak adlandırılması gerekmektedir. Tangle tam olarak ölçeklenebilir ve hedef odaklı çalışmaktadır. Bu devrim niteliğindeki bloksuz dağıtımının kimlikli olduğunu belirtmek gerekmektedir. Tangle yeniliği sayesinde hiçbir işlem ücretinin ödenmediği ve transferde gerçekleşecek olan küçük miktarlarda işlemleri de rahat bir şekilde yapabilirsiniz. Buna bağlı olarak Blockhain teknolojisinin yerini artık Tangle adı verilen teknolojinin geçmesi söz konusu olabilir.

IOTA işlemlerini yaparken temel özelliklerinden biri ise Tangle aracılığı sayesinde transfer gerçekleştirmek istediğinizde veri transferini rahat bir şekilde yapabilmenizdir. IOTA bu aşamada veri transferi gerçekleştirmek isteyen kullanıcıya çeşitli seçenekler sunarak istediği seçeneği gönül rahatlığı ile yapmasını sağlamaktadır. Buna bağlı olarak kullanıcı aralarında transfer işleminin tam olarak gerçekleşmesi için iki cihaz arasında doğrulanmış ve sağlıklı bir şekilde işlemin yürütülmesi sağlanır. Bunları yaparken işlemler son derece güvenilir bir şekilde yürütülür.

tangle ve iota

IOTA aracılığı ile yapılan bu işlemler bağlantı üzerinden gerçekleşirken transfer edilecek olan bütün verilerin tamamen doğrulanması söz konusudur. Buna bağlı olarak muhtemel olan saldırıların imkansız bir hale gelmesidir. Bu durum tam olarak koruma protokolleriyle alakalı bir durumdur.

Çalışma Mantığı

Tangle çalışma sisteminin mantığı tam olarak şunlardır;

  1. Bir işlemin gerçekleştirilmesi için kullanıcıların diğer işlemler adına onay için çalışması söz konusudur. Kısacası bir işlem yaparken diğer kullanıcılarda bu işlemi güvenlik açısından koruyabilmektedir.
  2. Tangle açık kaynaklı ve dağıtım şeklinde defter yapısına sahip olması ile bünyesi içerisindeki veri transferi ve işlemlerin, her bir önceki iki adet işlem tarafından onaylanmış olması gerekmektedir. Yani iki önceki işlem tarafından onaylanması gerekir. Yine bu şekilde işlem yapılmasının en büyük yararının ağın onaylanma işleminin ağın tam olarak temel özelliklerinden biri haline gelmesini sağlar.
  3. İşlemlerin tam olarak onaylanması ağ içerindeki kullanımın ayrıştırılmadığı için bu sitemin Bitcoin’de kullanılan Blockhain teknolojisinden ayrıldığı bilinmektedir.
  4. Tangle çalışmasında en verimli durumun işlem sayısı sistemde her artması ile sistem daha hızlı ve güvenilir bir hale gelmektedir.

IOTA son günlerde piyasada ismini duyursa dahi eski bir kripto para birimidir. Son günlerde kar oranının tam olarak %400 seviyesine çıkardığı bilinmektedir. Bu artışların olması ile kripto para birimleri arasında kendini 4.sıraya kadar çıkarmıştır.

Son Dakika Kripto Para Haberleri ve Güncel Bitcoin Haberleri ile ilgili haberlere ilk ulaşan siz olmak isterseniz Web Sitemizi takip edebilirsiniz.

Kripto Para Birimleri fiyatlarını anlık olarak öğrenmek isterseniz, buradan kolaylıkla ulaşabilirsiniz.

Benzer Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.