stablecoin

Stablecoin Nedir? (uSDT, BUSD, USDD, USDC)

Stablecoin, Stabilcoin adı ile de bilinmektedir. Volatilitesi ile ünlü kripto para dünyasında fiyat istikrarı sağlamayı hedefleyen bir kripto para birimidir. Stablecoinlerin popülerliği gün güne artış göstermekte.

Stablecoinlerin beklenmedik fiyat hareketlenmelerine karşı dirençli olması gerekir. Bu nedenle, bu tarz kripto para birimlerinin değeri, çoğunlukla fiziki herhangi bir varlığın fiyatına endekslenmiştir. Bir çok stablecoinin endekslendiği fiziki varlık ise hepimiz tahmin edebileceği üzere ABD dolarıdır.
ABD dolarına endeksli olan stablecoinlerin ilk başında şüphesiz Tether coin gelmektedir. Fakat başka kripto para birimlerinin ve ya fiziki gümüş, altın ve benzeri emtiaların fiyatına endekslenmiş olan stablecoinler de bulunmaktadır. Örnek vermek gerekirse; PAXGold (PAXG), değeri fiziki altına endekslenmiştir.

Tüm bu stablecoinler kripto para borsaları sayesinde itibari para karşılığında kolay bir biçimde satılıp alınabilirler. Fiyatları altın ya da dolar gibi bir rezerv varlığa endekslenen stablecoinler, günlük itibari para birimleri ve kripto para birimleri arasında adeta bir köprü görevi görür. Stablecoinlerin fiyat değişimleri Bitcoin ve ya Ethereum gibi kripto paralar ile kıyasladığımızda daha düşük olduğundan dolayı, stablecoinler borsalarda değişim aracı olarak kullanılabilir.

stablecoin nedir

Başlıklar

Stablecoin Türleri Nelerdir?

Stablecoinler, kendi içlerilerinde ikiye ayrılmaktadırlar bunlar teminatlı stablecoinler ve teminatsız stablecoinlerdir.

Teminatlı Stablecoin Nedir?

Teminatlı stablecoinler, endekslendikleri varlıklar şirketler tarafından korunan stablecoinlere verilen isimlerdir. Bir başka söyleyişle, teminatlı stablecoin çıkarmak isteyen herhangi bir kripto para biriminin endekslendiği fiziki varlıktan eşdeğer miktarda bünyesinde bulundurması beklenir. Örnek vermek gerekir ise PAXGol böyle bir stablecoindi. Kısaca Paxos şirketi, piyasada bulunan PAXG tokena eşit miktarda fiziki altın elinde bulundurur.
Ayrıca kripto paralara endekslenmiş stablecoinler bulunur. Bu coinleri çıkaran şirketler, ilgili kripto paralara eşdeğer miktarda ellerinde bulundurabilirler. Bu tarz stablecoinlere ise kripto teminatlı stablecoin denilmektedir.

Teminatsız Stablecoin Nedir?

Fiyatı belli seviyede tutabilmek için token arzını kontrol altında tutan algoritmalardan yararlanan stablecoinlere denilmektedir. Bu tarz stablecoinler algoritmik stablecoin olarak da isimlendirilmektedirler. Teminatsız stablecoinler, hiçbir rezerv kullanmazlar.

stable coin resim

Stablecoin Ne İşe Yarar?

Bitcoin ve Ethereum gibi kripto paraların fiyatları oldukça dalgalı olabilmektedir. Bu kripto paraların fiyatları dakikalar içerisinde binlerce dolar oynayabilir. Bu yüzden, kripto para dünyasında dalgalanmalardan fazla etkilenmeyecek ve ya az etkilenecek kripto paralara ihtiyaç duyulmuştur. Stablecoinler, kripto para dünyasında ki fiyat istikrarına sahip varlık ihtiyacını karşılar. Tabii ki bu kripto paraların bir kaçının farklı kullanım alanları bulunur.

Güvenli Liman Kaynağı

Stablecoinler, değerleri her daim orantılı bir şekilde olacak biçimde tasarlanmıştır. Bu özelliği ise, onları güvenli liman haline getiriyor. Bitcoin gibi fiyatı her daim yüksek ölçüde değişebilen kripto paraların aksine, stablecoinlerde kayıp riskiniz neredeyse yok denecek kadar azdır. Ayrıca stablecoinler de blockchain teknolojisinin birer parçası olduğundan dolayı merkezi bulunmaz yani onlara el koyulamaz.

Ödemeler

Geçtiğimiz günlerde Walmart, kendi stablecoini için patent açıklamasında bulundu. Bu da gelecek senelerde stablecoinlerin ürünler ve gerçek hizmetler için ödemelerde tercih edileceğini gösteriyor. Ayrıca şimdiden kimi işletmeler stablecoinleri ödeme yöntemi olarak kabul görmeye başladı. Peki bu, işletmelere ne gibi avantajlar sunuyor? Stablecoinler, merkezi bulunmayan kripto paralardır. Stablecoin işlemleri blockchain üzerinde gerçekleşmektedir. Bu da aracı ücretlerini devreden çıkarmaktadır. Yani stablecoinlerle ödeme yapmayı kabul görmek, işletmeler için fiyat avantajı sağlayabilir.

Son Dakika Kripto Para Haberleri ve Güncel Bitcoin Haberleri ile ilgili haberlere ilk ulaşan siz olmak isterseniz Web Sitemizi takip edebilirsiniz.

Kripto Para Birimleri fiyatlarını anlık olarak öğrenmek isterseniz, buradan kolaylıkla ulaşabilirsiniz.

Benzer Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.