Solana (SOL) Coin Nedir? SOL Coin Yorum ve Geleceği 2022

Başlıklar

Solana Nedir?

Kripto para dünyasında adını sıkça duyduğumuz platformlardan biri olan Solana projesini bu yazımızı okuyan siz değerli okurlarımız gibi binlerce insan araştırmakta. Çünkü Solana Projesi, son yıllarda Solana ağı üzerinde ortaya çıkarılan NFT’ler ve SOL Coin’in global veya yerli olmak üzere kripto para borsalarında uçuşa geçmesiyle insanları meraklandırdı ve bu projeyi araştıranların gönlünü kazanmayı başardı. İşte bu yazımızda kripto para dünyasına adımını atmış olan insanların, gelecek vadettiğini düşündükleri Solana Projesi hakkında konuşacağız. Şimdi “SOL Coin Nedir ?” başlığımıza giriş yaparak bu projeyi detaylarıyla anlatalım.

Sol-coin-nedir

SOL (Solana) Coin Nedir?

Kısaltması SOL olan Solana izin işlemlerine sahip olmayan ve yüksek hızda çalışan açık kaynaklı bir blok zinciri projesidir. Ağda gerçekleştirilmesi üzere gönderilen işlemler işlem başına 176 bayttan fazla değilse Solana Ağı üzerinde saniyede 710.000  işlem yapılabilir. Açıkçası blokchain teknolojisinde bu gerçekten fevkalade bir hız anlamına gelmekte.

Buna ek olarak Solana Projesi halka açık yani açık kaynak kodlu bir proje olduğundan dolayı dünyadaki bütün geliştiriciler tarafından geliştirilmeye açık bir projedir. Bu sayede SOL yani Solana projesi her geçen gün daha da güvenli olmakta ve halihazırdaki işlem algoritmalarına yenilerini ekleyerek daha da hızlanmaktadır.

Solana Kurucuları Kimlerdir?

Solana projesini açık kaynak kodlu bir proje olarak, Anatoly Yakovenko ve Greg Fitzgerald başlatmıştır.

Anatoly Yakovenko, kablosuz telekomünikasyon ürün ve hizmetlerini tasarlayan Qualcomm şirketinde kıdemli personel mühendisi yöneticisi olarak çalışmış bir mühendistir. Daha sonrasında ise bir bulut sunucu şirketi olan Dropbox’ta yazılım mühendisi olarak kariyer yolunu şekillendirmiştir. Daha sonrasında ise Solana Projesine adım atmaya karar vermiştir.

Greg Fitzgerald, Anatoly Yakovenko’nun Qualcomm’daki meslektaşıdır. Anatoly Yakovenko’nun kendisine bahsettiği Solana Projesi fikri ilgisini çekmiştir ve birlikte Solana Projesi üzerine çalışmaya başlamışlardır.

sol coin

Solana Kullancılarına Neler Sunuyor?

Hızlı ağ içi işlemler: Solana projesinde blok süreleri 400 milisaniye olarak korunmaktadır. Aynı zamanda ağ üzerinde 176 kilobaytı geçmeyen işlemlerde saniyede 710.000 işlem yapılabilirken 176 kilobaytı geçen işlem kümelerinde dahi saniyede 50.000’den fazla işlem yapılabilir.

Ucuz İşlem Öncelikleri: Solana ağı üzerindeki işlem ücretleri o kadar az ki 1 milyon işlem yaklaşık 10$ gibi bir sayıya denk geliyor. Başka blok zinciri ağlarındaki işlem ücretlerine bakacak olursak Solana Projesi bu konuda da birkaç adım ilerde gibi görünüyor.

Merkezi Olmayan Güç: Solana Projesi binlerce hatta yüzbinlerce node’u destekleyebiliyor. Bu kadar çok node’nin desteklenebilmesinin arkasında Solana ağı içerisinde Solana Turbine Block yayılma protokolünün kullanılması yer alıyor. Aynı zamanda kullanıcılar Solana Projesinin kendi para birimi olan SOL coin’i stake ederek platformda söz sahibi olabiliyorlar. SOL Coin’i stake eden kullanıcılar Solana Projesinde söz sahibi olmanın yanı sıra para ödülleri de kazanıyorlar. Bunlara ek olarak Solana Projesinin güvenlik sistemiyle alakalı olan bir konu da, kullanıcılara ödenen tüm ödüller SOL olarak ödenecek. Dolayısıyla SOL arzı yakılarak ağ üzerindeki arz azalacak. Bu sayede bu mekanizma SOL token sahiplerini staking’e teşvik etmiş olacak ve bu durum ağ üzerindeki mevcut güvenliğin daha da iyi bir seviyeye gelmesine neden olacak.

SOL Coin Nereden ve Nasıl Satın Alınır?

Solana (SOL) Coin, neredeyse bütün büyük borsalarda (Binance, Paribu, KuCoin, Gate.io, Huobi, Mexc) listelidir.

  • Kendinize en uygun ve sizin için güvenilir olduğunu düşündüğünüz bir borsayı seçerek işleminizi halledebilirsiniz.
  • Borsayı seçtikten sonra ise gerekli para yükleme işlemini yerine getirerek istediğiniz kadar kripto parayı alarak cüzdanınızda tutabilirsiniz.
  • Bu işlem için daha öncesinde yazmış olduğumuz kripto para borsaları ile ilgili yazımızı okuyabilir kendinize en uygun borsayı rahatlıkla seçebiliriz.

Son Dakika Kripto Para Haberleri‘ni ve Güncel Altcoin Haberleri‘ne” ilk ulaşan siz olmak isterseniz http://Kriptokulu.com web sitemizi takip edebilirsiniz.

Benzer Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.