satış ortaklığı nedir

Satış Ortaklığı Nedir? Affiliate Marketing Türkiye

Ülkemizde aktif internet kullanımının artması ile birlikte artan satış ortaklığı para kazanmak için oluşan yeni şekillerden sadece birisidir. Satış ortaklığı kendi başlığında büyümüş gelişmiş ve bu ortalığı veren onlarca site oluşumu sebebiyle kendi içlerinde ‘’ en iyiler ‘’ gibi ayrımları süzmekte mümkün hale gelmiştir.

affiliate marketing türkiye

Başlıklar

Satış Ortaklığı Nedir? (Affiliate Marketing)

Satış ortaklığı, en yalın hali ile bir pazarlama türüdür.

Satış ortaklığının ana merkezi internettir, bloggerlar ile başlamış ve devam ediyor gibi görünüyor olsa da bu ortaklığı Dünyaca ünlü markalarda ve sitelerde de görebilirsiniz. Yerel bir tabir ile komisyonculuk olarak adlandırabileceğimiz bu ortaklıkta geniş bir kitleye bildirmek istediğimiz ürün veya hizmeti, ücretsiz olarak ortaklık yaptığımız kişi ve kuruluşların platformunda yayınlanmasının ardından, alınan geri dönüş, satış ve etkileşim için komisyon ödemesi yapılabilmektedir.

Örneğin: Bir işletmeniz ve ya kuruluşunuz var, bu kuruluşunuz için yaptığınız pazarlama işlemlerinde geri dönüşüm aldığınız her ziyaretçi, müşteri ya da kısaca her etkileşim için iş birliği içerisinde olduğunuz kişi ve kuruluşa yani üçüncü taraf yayıncınıza ödeme yapıyorsunuz ve bu çalışmayı performansa dayatıyorsunuz. Performansa dayanmasının yanı sıra farklı başlıklarda anlaşarak ödeme yapmanızda mümkün. Bu başlıkları; Müşteri başına ödeme, satış başına ödeme ve tıklanma başına ödeme gibi ayırabilirsiniz. Fakat ayırdığımız her başlığın kendi içerisinde farklı bir içeriği vardır ve her başlık için farklı ortak seçilmelidir.

Müşteri başına ödeme

başlığında pazarlamayı yaptıracağınız ortağınızın ürün ve hizmet ile bir ilgisi becerisi ve uzmanlığı yoktur. Ürünü tavsiye ediyor gibi sunmazlar, amaç potansiyel müşteriye ulaşmaktır.

Satış başına ödeme

başlığında daha çok tavsiye ile ilerlenir, tanıtım içerir fakat içeriğe girilmez iddia edilmez ve anlaşacağınız ortağınızın yeterli etkileşim etkisine sahip olması beklenir.

Tıklanma başına ödeme

başlığında ise amaç daha derin bir bağlantı kurmaktır, yani tanıtımcının ürünü kullanmış olduğu süreci bildirmesi, etkileri ve faydalarından bahsetmesi ile bir nevi kefil olmasıdır. Bu başlığın riski biraz daha yüksektir, çünkü memnuniyetsiz dönüş güven sorunu yaratabilir.

satış ortaklığı siteleri

Satış ortaklığı kendi içerinde birçok farklı alana ayrılıyor, bu sebeple bunun bir reklam olmadığını bilerek, alanınızı ve ortağınızı buna göre seçmenizde fayda olacaktır. Bu ortaklığı bir den fazla kişi ve kuruluşla yapabileceğiniz gibi tek bir kişi ile de yürütülebilirsiniz. Kendi kitlenize açtığınız tanıtım yazılarını alanınıza göre sadeleştirmeli o sürece kadar oluşan kitlenize göre başlayıp sürdürdüğünüz anlatım dilini kullanmalısınız. Satış ortaklığında bazı havuzlar oluşturulmuştur, bu havuzlara üye olarak yerli ve yabancı birçok linki kullanabilirsiniz.

Satış Ortaklığı Yapmanın Yararları

Satış ortaklığı internet üzerinden yapıldığı için ucuz maliyetli bir yöntemdir. Bu yöntem ile çok fazla sermaye olmadan yüksek getiri elde etme olanağına sahip olabilirsiniz. Her işlemde olduğu gibi satış ortaklığında da uzman ve deneyimli çözümler sunan görüşlerden faydalanmak konunuzda size avantaj sağlayacak adımlar olacaktır. Bu yöntemde markanın değeri arttığı gibi paydaşlarında komisyon gelirinde artış görülecektir. Aynı zamanda markanın tıklanma ve görünürlük düzeyleri artacaktır.

Satış ortaklığı yapmanın en önemli faydalarından birisi de birden fazla sayıda ortaklık geliştirilebilmesinden ileri gelmektedir. Yani satış ortaklığı tek bir kişiye veya kuruma bağlı olmamaktadır. Birden çok sayıda kurulan ortaklıklar ile geniş kitlelere daha rahat ve hızlı ulaşım sağlanmış olur. Bu sistem birilerinin tavsiyesi üstüne kurulduğundan kargo işlemleri ile uğraşma gibi operasyonel maliyetlerden de muaf olunur. Günümüzde en sık başvurulan satış ortaklığı yolları influencer pazarlama, referans linkleri oluşturma, blog yazıları yazma, sosyal medya hesapları, e-mail pazarlaması ve video oluşturmadır.

“Binance Kaldıraçlı İşlem Nasıl Yapılır?” yazımızı okumak için buraya tıklayabilirsiniz.

Benzer Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.