ripple coin yorum

Ripple (XRP) Coin Nedir? XRP Coin Yorum

Başlıklar

Ripple (XRP) Nedir?

ripple xrp nedir

Ripple (XRP) kripto para dünyasında en eski teknolojiye sahip bir kripto paradır.

XRP’nin arkasında bulunan kavramların ise, ilk. kripto para olarak kabul ettiğimiz Bitcoin’den dört beş yıl sene önce ortaya atıldığı düşünülüyor.

Bütün kripto paralar arasında en eski kripto paralardan bir tanesi olmasına rağmen Ripple ile XRP hâlâ birbiri ile karıştırılıyor. Yazımızın ilerleyen yerlerinde daha detaylı bir şekilde anlatacak olsak da bu kavramlara kısa da olsa biraz değineceğiz.  Ripple, finansal işlemler için dijital ödeme ağı göreni üstlenen bir blok zincirdir diyebiliriz ayrıca Ripple şirketin de ismidir. XRP coin ise platformda kullanımda olan kripto paradır.

XRP kripto para dünyasına çok farklı bir bakış açısı ile bakıyor. Alışılagelmiş finans düzenine karşı çıkarılan Bitcoin, Ethereum ve saymadığımız pek çok kripto paranın dışında, Ripple mevcutta olan ve yeterli olmayan bankacılık sistemini düzeltmeyi hedefliyor.

Ripple bu düşünceyi, dünya genelimde uygun maliyetli, ödemeleri direkt iletmek ve göndermek için alışılagelmiş protokolle bağımsız bankalar ve ödeme sağlayıcılarından oluşmuş olan herhangi bir ağı bir araya getirerek yapar.Ripple’ı diğer kripto paralardan ayıran en önemli özelliği ise merkeziyetsiz değil merkezi bir yapıya sahip oluşudur.

Ripple Projesi

xrp coin

XRP coin, XRP Ledger’ın (XRP Defteri) yerel bir kripto para birimidir. XRP Ledger, madencilik yapmak yada çoklu onay mekanizmasına ihtiyaç duymaz. Bu durum, XRP Ledger’ı işleme zamanınca Bitcoin ve diğer bir çok  kripto paralardan daha hızlı ve daha verimli olmasını sağlar. 

Ripple ağında, saniyeler için 500 bine yakın işlem gerçekleşiyor. Bu sayı Bitcoin’de 7 iken Ethereum’da  15’tir.

XRP, Bitcoin ve diğer bir çok kripto paranın aksine bir İş Kanıtı (Proof of Work – PoW) veya  Hisse Kanıtı (Proof of Stake – PoS) mekanizmaları ile işlem görmez. 

Bütün bunların yerine Ripple ağındaki katılımcıların, birbirleri tarafından bilindikleri ve güvenildikleri asıl olarak itibara bağlı bir konsensüs algoritması tercih edilmektedir.

Bu konsensüs mekanizması, XRP’yi oldukça diğerlerinden farklı olmasını sağlayan ve öne çıkan özelliklerin ilk başındadır. Alışılmış ödeme yöntemleri ile 1 ila 4 iş günü aşan zaman zarfı ile gerçekleşirken XRP ile 5 saniyeden daha kısa bir zaman zarfında işiniz hallolmaktadır.

Ripple Projesinin Kurucusu Kimdir?

Ripple projesi, 2004 yılında Ryan Fugger tarafından dile getirilmiştir. Ortaya atılışından 7 yıl sonra 2011 yılında Jed McCaleb, Arthur Britto ve David Schwartz tarafından geliştirilmiştir.

Bitcoin’inden ilham alan bu üç geliştirici, bütün madenciliğin doğasında bulunan israfı ön planda tutarak değer gönderebilmek için daha sürdürülebilir bir sistem oluşturma hedefi ile işe koyuldular. 2012 Haziran ayına gelindiğinde ise  Jed McCaleb, Arthur Britto ve David Schwartz kod geliştirme işini tamamladı ve XRP Ledger’ı yayına çıkardı. İlk başta NewCoin olarak isimlendirilen şirket daha sonrasında OpenCoin adını aldı.

Şirket’in kurulum aşamasında , Chris Larsen yani OpenCoin’in CEO’su, Jed kurucu ortak ayırca CTO, Schwartz Baş Kriptografi Sorumlusu son olarak ise Britto danışman olarak yer aldı.

Potansiyel müşteriler ile yürütülen görüşmelerin ardından, projede kullanılmış olan dijital varlığın XRP coin olarak ve şirketin ismininde de Ripple Labs olarak tekrardan isimlendirilmesi gerektiğine karar verildi. 24 Eylül 2020 tarihine geldiğinde ise merkezi olmayan XRP Ledger’ının geliştirilmesi ile birlilkte benimsenmesini daha hızlı gelişmesi misyonuna sahip XRPL Vakfı kuruldu. Vakıf Coil, Ripple ve Gatehub’dan 6.5 milyon doların üzerinde büyük bir bağış toplandı.

XRP Coin’in Arzı Ne Kadardır?

Şimdi ise hepimizin merak ettiği bir diğer konu olan arz miktarı var. XRP coinin, max arz miktarı 100 milyarlık bir değeri sahiptir.

XRP Coin Madenciliği Nasıl Yapılır?

Sizleri şu şekilde yapılıyor demek isterdim ne yazık ki XRP coin madenciliği yapılabilen bir kripto para türü değildir.

Ripple Projesini Özel Kılan Şey Nedir?

Ripple bildiğimiz pek çok kripto paranın aksine merkezi olan bir kripto paradır. Blok zincir (blockchain) sistemi ile işlem görüyor olmasına karşılık işlem gören tüm defterleri şirket  yönetmektedir.

XRP’nin amacı  büyük miktarlarda olan varlık ve para transferlerinin  güvenilir, bir o kadar hızlı ve ucuz bir biçimde, blockchain üzerinden halledilmesidir.

Son Dakika Kripto Para Haberleri‘ni ve Güncel Altcoin Haberleri‘ne” ilk ulaşan siz olmak isterseniz http://Kriptokulu.com web sitemizi takip edebilirsiniz.

Benzer Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.