nft nedir? nft nasıl yapılır ve satılır

NFT Oluşturma ve NFT Satış 2023 – 2025

Merhaba, bu yazımızda NFT Oluşturma ve NFT Satış başlıklarına değineceğiz. İnsanlığın ilk çağlarından beridir, kendini ifade etmek için çeşitli yollar benimseyen medeniyetimiz, 21. yüzyıla gelindiğinde dijital bir dünyayla karşılaştı. Bu dijital dünyada üretilen ve paylaşılan her şey defalarca kez kopyalanarak diğer insanların beğenisine sunuluyordu.

Bu durumu reel dünyaya aktarırsak; Bildiğiniz üzere dünyada Leonardo Da Vinci tarafından yaratılmış tek bir Mona Lisa bulunuyor. Bu tablo da Loure Müzesinde sergileniyor. Şimdi, Mona Lisa tablosunun dijital dünyada yaratılmış bir eser olduğunu varsayalım.

Bu şekildeki bir senaryoda dünyanın her yerinden binlerce hatta milyonlarca kullanıcı tarafından görülecek olan Mona Lisa’nın her defasında kopyalanması gerekecekti. Dolayısıyla hiçbirimiz orijinal Mona Lisa’yı görememiş olacaktık.

NFT ise hayatımıza tam olarak bu noktada girmiş bulunuyor. Dijital dünya tam olarak yukarıda anlattığımız gibi çalışıyor. Yani instagramda veya başka bir platformda gördüğünüz veya kaydettiğiniz herhangi bir içerik aslında orijinal değil. Orijinalin birebir kopyası.

nft oluşturma

NFT ise bu içeriğin orijinalini elde etme imkanı sunan bir teknoloji. Bu yüzden dünya genelinde fenomen olmuş birçok kişi ürettiği içerikleri NFT olarak satışa sundu. Bu içeriklerin akıl almaz fiyatlara satılmasıysa birçok kişinin ilgisini çekti. Bu olağanüstü  ilgi ise birçok kişinin aklında “NFT nedir, nasıl yapılır, nasıl alınır veya nasıl satılır” gibi sorular ortaya çıkarttı. Biz de web sitemizde bu sorulara cevap verebilmek için doyurucu bir makale kaleme almayı uygun gördük.

Başlıklar

NFT Nedir?

“NFT nedir” sorusu aslına bakarsanız oldukça kritik bir soru. Kripto para hakkında pek bir bilgiye sahip olmayan birinin sorunun cevabını anlaması bir hayli zor. NFT, İngilizce açılımıyla non-fungible token yani değiştirilemez token olarak bilinir. Etherium, Flow ve Tezos gibi blok zincirleri aracılığıyla oluşturulan NFT’lerin her biri orijinaldir.

NFT’ler değiştirilemez olmaları nedeniyle son dönemlerde spor,sanat, müzik gibi alanlardaki metaların dijital dünyaya aktarılmasında veya dijital dünyada tescillendirilmesinde kullanılmaya başlanmıştır.

NFT örnekleri yalnızca bu alanlarla da sınırlı değildir. Karikatür, bir video veya değerli olan herhangi  bir dijital öğe de NFT yapılabilir.

Türkçeye Nitelikli Fikri Tapu olarak çevrilen NFT değiştirilemez blok zincirlerinde depolanan bir veri birimi olarak tanımlanır. NFT kendisini satın alan kişiye tapu hakkını verir. Bu durum elinizdeki NFT’nin dijital kopyalarının başkalarınca kullanılamayacağı anlamına gelmez. Lakin sizden başka hiç kimse satın aldığınız bu dijital varlığın aslını kullanma hakkına sahip değildir.

NFT Nasıl Yapılır?

NFT yapmak bilgi gerektiren ciddi bir iştir. Bunun yanında değerli olduğuna inandığınız bir üretiminiz olması gerekir.

nft satmak

Diyelim ki dijital veya reel olarak değerli bir niteliğiniz bulunuyor ve bunu NFT’ye dönüştürmek istiyorsunuz. Tam da burada izlemeniz gereken birkaç adım bulunuyor. NFT oluşturmak için izlemeniz gereken bu  adımlarsa şu şekilde;

Kripto Para Cüzdanı Oluşturmak; 

NFT oluşturmak için yapmanız gereken ilk şey bir kripto para cüzdanı oluşturmaktır. Biance ,Paribu, Coinbase, Metamask gibi cüzdanlar sayesinde kendinize bir kripto para cüzdanı oluşturmalısınız. Bu siteleri kullanmanız güvenliğiniz açısından önem arz eder.

Hangi Blok Zincirini Kullanacağınızı Belirleyin;

Kripto Para cüzdanınızı açtınız. Güzel, ancak bir NFT yapmak için yeterli değil. Dijital dünyada alım-satım yapmak istiyorsanız dijital dünyanın kurallarına uymalısınız. Burada cebinizdeki para herhangi bir şey ifade etmez. Etherium gibi çeşitli kripto paralarla çalışmanız gerekir.

Etherium’u örnek veriyorum çünkü NFT alım-satımlarında en popüler kripto para Etherium’dur. Bununla beraber yukarıda bahsi geçen blok zincirlerini veya diğer kripto paraları da kullanabilirsiniz.

NFT’yi Nerede Satacaksınız?

Her şey iyi hoş da, NFT’nizi nerede satışa çıkaracaksınız? Kimsenin haberdar olmadığı bir NFT değersiz kalacaktır sonuçta. Dolayısıyla OpenSea gibi platformlara üye olmanız gerekir.

Dijital Cüzdanı Bağlamak;

Bu işlem epey kolay bir işlemdir. Halihazırda satış yapacağınız NFT platformunu bulduğunuzda, platform sizden dijital cüzdanınızı bağlamanızı isteyecektir. Sonrasındaysa kontrol paneline ulaşacaksınız.

NFT’nizi Artık Yükleyebilirsiniz

Platforma giriş yaptıktan sonra elinizdeki değeri NFT olarak yükleyebilir ve satışa çıkarabilirsiniz. Tabii bunu yaparken Pazar araştırması yapmayı ve kopya sayınızı vs belirlemeniz gerekli.

nft nedir ve nasıl satılır

Mintleme Yöntemi Belirleyin

Mintleme yani kimlik doğrulama işlemini yapabilmek için belli bir miktarda coin ödemesi yapmanız gerekiyor. Bunun yanında tembel mintleme de yapabilirsiniz. Yani kimlik doğrulama ücretini alıcıya devredebilirsiniz.

Artık Bir NFT Sahibisiniz

Bütün bu işlemleri yerine getirdikten sonra artık NFT’nizi paylaşabilirsiniz. Tabii bu aşamaların yanında telif ücreti, koleksiyon oluşturma, aşamalı satış gibi seçenekler de mevcut. Bunları kendi isteklerinize göre belirleyerek daha fazla gelir elde etmeniz de mümkün.

Blok Zinciri Ne Anlama Gelmektedir?

Blok zinciri kripto paraların takibi ve güvenliliği için oldukça önemli bir teknolojidir. Blok zinciri sayesinde NFT’nizin tüm geçmişi bellidir. Ayrıca NFT’nizin çalınma riskini veya değiştirilme riskini ortadan kaldırır.

NFT dünyasının dışında da oldukça önem arz eden blok zinciri sistemi  kripto paranın ve diğer finansal değerlerin güvenliği açısından oldukça önemlidir.

Blok zinciri veri tabanı sonradan değiştirilmeye karşı dirençlidir. Dolayısıyla işlemin güvenliği açısından önem arz eder. Örneğin; satıcı ücretin yatmadığını iddia edebilir veya alıcı ücreti gönderdiğini, göndermediği halde iddia edebilir. Buna karşın blok zinciri teknolojisi dijital veya reel mülkün tapusunu ücretin yattığı anda alıcıya geçirir. Dolayısıyla anlaşmazlıklara mahal vermez.

Blok zinciri teknolojisi tüm dünyada; enerji, eğlence, medya, finans,müzik,  gibi alanlarda kullanılmaktadır. Çeşitli güçlerce değiştirilemez oluşu nedeniyle birçok kurum ve kişi tarafından kullanılmaktadır.

Son Dakika Kripto Para Haberleri ve Güncel Bitcoin Haberleri ile ilgili haberlere ilk ulaşan siz olmak isterseniz Web Sitemizi takip edebilirsiniz.

Kripto Para Birimleri fiyatlarını anlık olarak öğrenmek isterseniz, buradan kolaylıkla ulaşabilirsiniz.

Benzer Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.