mina coin yorum

Mina Coin Nedir? Mina Coin Yorum ve Analizi

Başlıklar

MINA PROTOCOL NEDİR ?

Kripto para dünyasına olan ilgi arttıkça blokchain geliştiricilerinin iştahı daha çok kabarıyor. Dolayısıyla geliştiriciler, her geçen gün karşımıza yeni bir algoritma, sistem ile karşımıza çıkıyorlar. Bu algoritmaların bir kısmı yüksek hız vadederken bir kısmı yüksek güvenlik ancak yavaş hız gibi seçeneklerle karşımıza çıkıyorlar. Ayrıca yeni çıkan blok zinciri ağlarının işlem ücretleri olabildiğince düşük tutulmaya çalışılıyor. Çünkü geliştiriciler daha önce Ethereum ağı üzerinde oluşturdukları projelerde Ethereum’un yüksek boyutlu işlem hacimlerinden ve yüksek işlem ücretlerinden bir hayli yakındılar. Şimdi bu yazımızda kripto dünyasında bizlere yenilikler getirmiş olan Mina Protocol Projesi hakkında konuşacağız. Haydi “Mina Coin Nedir?” adlı başlığımızın detaylarına geçelim.

mina nedir

MINA Coin Nedir?

Mina katman-1 blok zinciri protokolü olarak ortaya çıkmıştır. Dünyanın en hafif blok zinciri olarak bilinir. Blockchain dünyasının mihenk taşlarından olan Bitcoin ve Ethereum gibi blok zincir ağları çok yüksek işlem hacimlerine sahiplerdir ayrıca bu işlemler yüzlerce gigabayt veri trafiği oluşturur. İşte Mina’nın getirdiği yenilik bizi burada karşılıyor.

Mina blok zinciri üzerinde ne kadar işlem yapılırsa yapılsın her zaman aynı boyutta kalır. Mina blok zincirinin boyutu 22kb yani sadece birkaç tane tweetin boyutu kadardır diyebiliriz. Aynı zamanda Mina’nın bu kadar düşük boyutlu olması kullanıcılar arasında yapılan işlemlerde son derece büyüleyici bir hıza sahip olmasına neden olur. Proje yapımcıları tarafından Mina’nın toplam arzı 824.104.972 MINA olarak belirlenmiştir.

MINA Coin Hangi Altyapıyı Kullanıyor?

Mina, Bitcoin altyapısını kullanan bir projedir. Mina her ne kadar Bitcoin altyapısını kullansa da hesaplama modeli olarak Ethereum’u taklit eder. Blok onaylama sistemi olarak madencilik değil SNARK adı verilen bir blok onaylama algoritması tercih edilmiştir. 

Kim Tarafından Kurulmuştur?

Mina CEO’su bir Türk olan O (1) Labs tarafından 2017’nin Haziran ayında geliştirilmesi tamamlanmış bir projedir. O yıllarda projenin ismi Mina değil Coda Protocol’du. Projenin ismi 2020 yılının Ekim ayında şu anki ismi olan Mina olarak değiştirildi.

mina coin nedir

MINA Stake Ediliyor mu?

Birçok kripto para projesinde olduğu gibi Mina projesinde de oluşturulan kripto paranın geleceği için stake sistemi kullanılmakta. Ellerindeki Mina Tokenleri stake eden kullanıcılar ağın güvenliğine yardımcı olurlar ve ödül olarak Mina Token kazanırlar.

Nereden ve Nasıl Satın Alınır?

Mina Coin düşük boyutlu bir blok zinciri projesi olmasıyla kripto dünyasına yeni bir soluk getirdi ve getirmeye de devam edecek gibi görünüyor. Ancak kripto para dünyasında yeni dediğimiz bir teknoloji bir sonraki gün eskiyebildiğinden dolayı projenin twitter sayfasındaki ve web sitesindeki gelişmeleri takip edip dünyadaki haberlerle kıyaslamanız çok önemli. Aynı zamanda projeye yatırım yapmak isteyen büyük firmalar bu isteklerini dile getirmeden önce belli bir takım sinyaller verebiliyorlar. Sizler de bu gibi detayları takip ederek Mina Coin için yatırım yapıp yapamayacağınızı anlayabilirsiniz.

Mina Coin sahibi olmak için Binance, Coinbase gibi global borsalara üye olabilirsiniz. Aynı zamanda bu borsalar üzerinde Mina Coin’in geçmişte ne gibi bir alım-satım geçmişi olduğunu görebilirsiniz.

Son Dakika Kripto Para Haberleri‘ni ve Güncel Altcoin Haberleri‘ne” ilk ulaşan siz olmak isterseniz http://Kriptokulu.com web sitemizi takip edebilirsiniz.

Benzer Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.