metaverse nedir?

Metaverse Nedir? Metaverse Nasıl Girilir?

Başlıklar

METAVERSE

Geçtiğimiz yıllarda popüler olmaya başlayan metaverse kavramı gelecekte dünyamızı şekillendirecek gibi görünüyor. Google, Meta, Microsoft gibi büyük şirketler bu alanda yatırımlarını çoğaltarak gelecekte insanların ne gibi teknolojiler kullanacaklarını şimdiden belirlemişler gibi görünüyor.

Zira çok da uzak olmayan yakın bir gelecekte yapay zeka ve metaverse üzerine kurulu bir dünya görebiliriz. Bu durum bu kadar önemli olunca biz de bu yazımızda “Metaverse nedir ?” konusunu ele aldık

metaverse nedir

Metaverse Nedir?

“Meta” Yunancada “öte”, “universe” İngilizcede “evren” anlamına gelmektedir. Metaverse’yi Türkçeleştirecek olursak da “öte evren” olarak adlandırabiliriz. Metaverse aslında sanal gerçeklik teknolojisinin geliştirilmiş halidir. Sanal gerçeklik teknoloji kuramının aslında bizlere vaat ettiği şey gerçekliğimizi bu dünyadan alıp sanal ve çevrimiçi bir dünyaya taşımaktır.

Metaverse dünyasında aynı gerçek dünyadaki gibi bir eve, arabaya, uzay gemisine, eşe, çocuklara hatta çocuklara dahi sahip olabilirsiniz. Ayrıca metaverse dünyasında arkadaşlarınızla görüşebilir, alışveriş yapabilir, basketbol oynayabilir, uçabilir ve daha aklınıza gelebilecek her şeyi yapabilirsiniz. Kısaca metaverse dünyasında somutlaştırılmış bir dijital ortama giriş yapmış olursunuz. Bu konuda gelecekte oluşacak binlerce metaverse dünyasından hangisine girdiğiniz de önemli.

Örneğin bir metaverse projesi olan Star Atlas’ı ele alacak olursak, bu metaverse oyununda elde ettiğiniz şeyler metaverse dünyasında değeri olduğu gibi gerçek dünyada da bir değere sahip olacak.  Hatta muhtemelen bu gelecek yıllarda bu metaverse oyunu sayesinde hayatını ekonomik anlamda sürdürecek insanlar olacak.

Nasıl Ortaya Çıktı ?

İlerde dünyamızı değiştirecek olan Metaverse kavramının tarihçesi 1992 yılına dayanıyor. Metaverse kavramı bu tarihte yazılan Neal Stephenson’ın Snow Crush adlı roman sayesinde hayatımızda yerini aldı. Bu kitapta metaverse kavramı kurgusal bir dünyayı nitelendirmiştir.

metaverse nedir

Metaverse kavramını ortaya atan ve ele alan bu kitap ilk çıktığında gelecek hakkında abartılı kurgular yaptığından dolayı eleştiri yağmuru altına tutulmuştur. Ancak özellikle Meta’nın yaptığı yatırımlar Metaverse teknolojisine dair duyulan ilgiyi bir hayli arttırmış ve ardından başka büyük şirketler de bu teknoloji üzerine geliştirmeler yapma ve pazara yeni ürünler sunma noktasında ilerlemişlerdir.

Dolayısıyla son dönemlerde kamuoyunda Metaverse projelerine yapılan yatırımlar da bir hayli artmıştır ve Metaverse projeleri borsalarda en büyük pay alan projelerin arasına girmeyi başarmışlardır.

En çok talep gören Metaverse Projeleri

  • Decentraland Mana
  • Axie Infinity
  • Sand
  • Star Atlas
  • Enjin(ENJ)
  • Radio Caca – RACA

İlerde Neleri Değiştirecek ?

Aslında, metaverse teknolojisi dünyamıza girdiğinden beri birçok şey değişti diyebiliriz. Büyük şirketler iş görüşmelerini, toplantılarını kendi oluşturdukları metaverse dünyalarında yapmaya başladılar bile. Hatta ülkemizdeki bazı siyasi partiler, belediyeler ve bankalar toplantılarını yine kendi oluşturdukları metaverse dünyalarında yapmaya başladılar.

Metaverse teknolojisinin ileride dünyamızda nasıl bir değişime sebep olacağını bir film kurgusuyla yakından görmek isterseniz “Başlat: Ready Player One” filmini sizlere önerebiliriz.

Son Dakika Kripto Para Haberleri ve Güncel Bitcoin Haberleri ile ilgili haberlere ilk ulaşan siz olmak isterseniz Web Sitemizi takip edebilirsiniz.

Kripto Para Birimleri fiyatlarını anlık olarak öğrenmek isterseniz, buradan kolaylıkla ulaşabilirsiniz.

Benzer Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.