metamaske fantom ftm agi nasil eklenir lvChZq2l

MetaMask’e Fantom (FTM) Ağı Nasıl Eklenir?


Kriptokulu.com

MetaMask cüzdanına Fantom ağı ekleme süreci 3 adımda kolay bir biçimde gerçekleştirilmektedir. Uygulama, 2016 yılında çıkan birinci sürümünden bu yana blokzincir ve kripto para ekosisteminde kıymetli bir ağ geçidi vazifesi görmüştür. Mevcut durumda 30 milyondan fazla faal kullanıcıya sahip olan platform, EVM tabanlı varlıklar için tercih edilen bir cüzdandır.

Metamask, kolay heyetimi ve çabucak hemen her aygıt ve tarayıcı için kullanılabilir olması hasebiyle ilgi görmüştür. Ekseriyetle yeni kripto para ünitesi kullanıcıları için ise birinci irtibat noktasıdır. Platformun bu kadar tanınan olmasının nedenlerinden biri, “Ağ Ekle” özelliği sayesinde çok çeşitli farklı blokzincirlerini desteklemesidir. Böylelikle kullanıcılar 50’den fazla farklı blokzincir ana ağı ve test ağı için dayanak ekleyebilir.

Önemli Not: MetaMask sadece EVM tabanlı varlıkları takviyeler. Solana, Terra, Waves yahut Near üzere EVM olmayan zincirlerle etkileşim kurmak için başka bir mahallî cüzdan edinmeniz gerekir.

MetaMask’e Fantom Ağı Ekleme Nasıl Yapılır?

Metamask cüzdanına FTM coin transferi yapabilmek için Fantom ağı ekleme işlemi yapılmalıdır. Fantom ise Metamask’e 3 adımda eklenebilir. Yeni ağ eklemek için aşağıdaki dataları sağlamanız gerekir:

  • Ad: Etkileşim kurmak istediğiniz blok zincirinin ismi. (Örneğin ETH Zinciri)
  • RPC URL’si: RPC URL’si, MetaMask’ın gaye blokzinciriyle etkileşim için kullanabileceği protokoller kümesinin adresidir.
  • Zincir Kimliği: Her ağın, onu tanımlamak için kullanılan kendi eşsiz zincir kimliği vardır.
  • Para ünitesi simgesi: Bu, MetaMask’ın ağın mahallî madeni parası, örneğin BNB için bakiyeyi görüntülemek için kullandığı kayan yazıdır.
  • Blok Gezgini URL’si (isteğe bağlı): Ağın blok gezgini için URL.

MetaMask’e manuel olarak yeni bir ağ eklemek için eklentinin sağ üst köşesindeki hesap avatarınıza tıklayarak “Ayarlar”a gidin.

Burada “Ağlar” seçeneğini bulun ve gerekli arayüzü açmak için “Yeni Ağ Ekle” düğmesine tıklayın. Aşağıda, en tanınan 20 EVM zinciri için gerekli dataları bulacaksınız. Gereksiniminiz olanları girin ve MetaMask’ınıza eklemek için “Kaydet” düğmesine tıklayın.

Eklendikten ve oturum açtıktan sonra MetaMask arayüzünün üst kısmında bulunan açılır menüden yeni ağı seçebilirsiniz.

MetaMask cüzdanına Fantom ağı ekleme süreci 3 adımda şu formda gerçekleştirilir:

1. Adım: MetaMask’i Kurun

Öncelikle web tarayıcısında MetaMask cüzdan konseyimi yapmalısınız. Uygulamayı indirdikten sonra bir MetaMask uzantısı olarak görünecektir ve Google Chrome’daki “Ayarlar” aracılığıyla kolaylıkla erişilebilir.

2. Adım: Fantom’u MetaMask’te Kurun

MetaMask kurulumundan sonra 2. adım cüzdan içerisinde Fantom ağını kurmaktır. Bunun için öncelikle MetaMask’i yeni bir tarayıcı sekmesinde açmalısınız. (Sağ üst uzantı alanındaki MetaMask logosuna tıklamanız kafidir.)

Sağ üstteki üç noktaya tıklayın ve “Görünümü genişlet”i seçin.

Cüzdanınız bunun üzere yeni bir tarayıcı sekmesinde açılacaktır:

Ardından yeni bir ağ eklemek için sağ üstteki dairesel logoya gidin.

Sonrasında sırasıyla “Ayarlar”a ve “Ağlar”a gidin.

Bu ekrana geldiğinizde, “Ağ ekle” seçeneğini seçin.

Burada Fantom ağı ile ilgili tüm teknik bilgilerin girilmesi gerekiyor. Teknik bilgilere ise Fantom’un resmi web sitesi üzerinden erişilebilir.

Aşağıdaki bilgileri eklemeniz gerekiyor:

  • Ağ ismi: Fantom
  • Yeni RPC URL adresi: https://rpc.ftm.tools
  • Zincir Kimliği: 250
  • Para Ünitesi Sembolü: FTM
  • Blok Gezgini URL Adresi: https://ftmscan.com/

Bilgileri girdikten sonra, basitçe “Kaydet”i seçin. Fantom ağının eklendiğini göreceğiniz cüzdanınıza yönlendirileceksiniz.

Cüzdan görünümü şu formda olacak:

Diğer bir seçenek olarak ise Fantom’un internet sitesinde yer alan MetaMask ekleme butonudur. Sayfanın en altında yer alan “Add Fantom Network” seçeneğine tıkladığınızda MetaMask cüzdanına otomatik olarak yönlendirileceksiniz. Çıkan ekranı onayladığınızda ağ ekleme süreci tamamlanmış olur.

3. Adım: FTM Coin’lerini Metamask’e Aktarın

Son adım ise Fantom ağı üzerinde yer alan FTM coin’leri Metamask cüzdanına aktarmak olacak. Bu transferi, kullandığınız kripto para borsasına giderek ve coin’leri ekleyerek çarçabuk yapabilirsiniz.

İstenilen ölçüde token satın aldıktan sonra spot cüzdanına gitmeli ve “Kripto Çek” seçeneğine tıklamalısınız.

Benzer Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.