metamaske avalanche avax agi nasil eklenir 7GkYFEth

MetaMask’e Avalanche (AVAX) Ağı Nasıl Eklenir?


Kriptokulu.com

MetaMask cüzdanına Avalanche ağı ekleme süreci 3 adımda kolay bir biçimde gerçekleştirilmektedir. Uygulama, 2016 yılında çıkan birinci sürümünden bu yana blokzincir ve kripto para ekosisteminde kıymetli bir ağ geçidi misyonu görmüştür. Mevcut durumda 30 milyondan fazla etkin kullanıcıya sahip olan platform, EVM tabanlı varlıklar için tercih edilen bir cüzdandır.

Metamask, kolay suramı ve çabucak hemen her aygıt ve tarayıcı için kullanılabilir olması münasebetiyle ilgi görmüştür. Çoklukla yeni kripto para ünitesi kullanıcıları için ise birinci ilişki noktasıdır. Platformun bu kadar tanınan olmasının nedenlerinden biri, “Ağ Ekle” özelliği sayesinde çok çeşitli farklı blokzincirlerini desteklemesidir. Böylelikle kullanıcılar 50’den fazla farklı blockchain ana ağı ve test ağı için dayanak ekleyebilir.

Not: MetaMask sırf EVM tabanlı varlıkları dayanaklar. Solana, Terra, Waves yahut Near üzere EVM olmayan zincirlerle etkileşim kurmak için başka bir lokal cüzdan edinmeniz gerekir.

Metamask’e Avalanche Ağı Ekleme Nasıl Yapılır?

Metamask cüzdanına AVAX eklemek için öncelikle Avalanche blokzincir ağını uygulama üzerine eklemek gerekir. Avalanche ise Metamask’e 3 adımda eklenebilir. Yeni ağ eklemek için aşağıdaki dataları sağlamanız gerekir:

  • Ad: Etkileşim kurmak istediğiniz blok zincirinin ismi. (Örneğin BNB Zinciri)
  • RPC URL’si: RPC URL’si, MetaMask’ın amaç blokzinciriyle etkileşim için kullanabileceği protokoller kümesinin adresidir.
  • Zincir Kimliği: Her ağın, onu tanımlamak için kullanılan kendi eşsiz zincir kimliği vardır.
  • Para ünitesi simgesi: Bu, MetaMask’ın ağın mahallî madeni parası, örneğin BNB için bakiyeyi görüntülemek için kullandığı kayan yazıdır.
  • Blok Gezgini URL’si (isteğe bağlı): Ağın blok gezgini için URL.

MetaMask’e manuel olarak yeni bir ağ eklemek için eklentinin sağ üst köşesindeki hesap avatarınıza tıklayarak “Ayarlar”a gidin.

Burada “Ağlar” seçeneğini bulun ve gerekli arayüzü açmak için “Yeni Ağ Ekle” düğmesine tıklayın. Aşağıda, en tanınan 20 EVM zinciri için gerekli dataları bulacaksınız. Gereksiniminiz olanları girin ve MetaMask’ınıza eklemek için “Kaydet” düğmesine tıklayın.

Eklendikten ve oturum açtıktan sonra MetaMask arayüzünün üst kısmında bulunan açılır menüden yeni ağı seçebilirsiniz.

MetaMask cüzdanına Avalanche ağı ekleme işlemi 3 adımda şu formda gerçekleştirilir:

1. Adım: Metamask’i Kurun

Öncelikle web tarayıcısında Metamask cüzdan suramı yapmalısınız. Uygulamayı indirdikten sonra bir MetaMask uzantısı olarak görünecektir ve Google Chrome’daki “Ayarlar” aracılığıyla basitçe erişilebilir.

2. Adım: Avalanche’ı Metamask’te Kurun

Metamask kurulumundan sonra 2. adım cüzdan içerisinde Avalanche ağını kurmaktır. Bunun için öncelikle Metamask’i yeni bir tarayıcı sekmesinde açmalısınız. (Sağ üst uzantı alanındaki Metamask logosuna tıklamanız kafidir.)

Sağ üstteki üç noktaya tıklayın ve “Görünümü genişlet”i seçin.

Cüzdanınız bunun üzere yeni bir tarayıcı sekmesinde açılacaktır:

Ardından yeni bir ağ eklemek için sağ üstteki dairesel logoya gidin.

Sonrasında sırasıyla “Ayarlar”a ve “Ağlar”a gidin.

Bu ekrana geldiğinizde, “Ağ ekle” seçeneğini seçin.

Burada Avalanche ağı ile ilgili tüm teknik bilgilerin girilmesi gerekiyor. Teknik bilgilere ise Avalanche’ın resmi web sitesi üzerinden erişilebilir.

Aşağıdaki bilgileri eklemeniz gerekiyor:

  • Ağ ismi: Avalanche NetworkYeni RPC URL adresi: https://api.avax.network/ext/bc/C/rpc
  • Zincir Kimliği: 43114
  • Para Ünitesi Sembolü: AVAX
  • Blok Gezgini URL Adresi: https://snowtrace.io/

Bilgileri girdikten sonra, basitçe “Kaydet”i seçin. Avalanche ağının eklendiğini göreceğiniz cüzdanınıza yönlendirileceksiniz.

Cüzdan görünümü şu formda olacak:

Diğer bir formül ise “Blok Gezgini URL Adresi” kısmına eklenen SnowTrace internet sitesinin en altında yer alan, cüzdana otomatik ekleme seçeneğidir. Ana sayfanın altındaki “Add C-Chain Network” yazısına tıkladıktan sonra MetaMask’e Avalanche ağı eklemesi yapılacaktır.

3. Adım: AVAX Coin’lerini Metamask’e Aktarın

Son adım ise AVAX coin’leri Metamask cüzdanına aktarmak olacak. Bu transferi, kullandığınız kripto para borsasına giderek ve coin’leri ekleyerek çarçabuk yapabilirsiniz.

İstenilen ölçüde AVAX satın aldıktan sonra spot cüzdanına gitmeli ve “Kripto Çek” seçeneğine tıklamalısınız.

Benzer Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.