metamask nedir

Metamask BSC Ağı Eklemek 2023

Son zamanlarda merkeziyetsiz borsalara oldukça yoğun bir ilgi duyulmakta. Bizler de bu yazımızda merkeziyetsiz borsaların başına gelen “Metamask BSC ağı Eklemek” konusuna değineceğiz. İsterseniz sözü fazla uzatmadan yazımıza geçelim.

Başlıklar

Metamask Nedir? Nasıl Kullanılır?

Son yıllarda dünyamızın gündemini değiştiren, hükümetlerin mevcut para ekonomisini yeniden değerlendirmesine neden olan ve blockchain teknolojisini temel alan kripto paralar her zamanki gibi büyük yatırımcılar ve onları takip eden küçük yatırımcılar tarafından arz-talep dengesi yakalamaya devam ediyor.  Bu yatırımcılar her ne kadar büyük veya küçük olsalar da hepsi aslında birer kripto para yatırımcısı ve ellerindeki kripto paraları borsalardan bağımsız olarak tutabiliyorlar. 

Kripto para varlıklarını güvende tutma araçlarından birisi de sıcak cüzdanlar diyebiliriz. En yaygın sıcak cüzdan araçlarından birisi ise Ethereum ağına entegre olarak ortaya çıkan ve Ethereum ağında işlemler yapmanıza olanak sağlayan Metamask uygulaması. Bu yazımızda Metamask cüzdanının ne olduğundan ve nasıl kullanıldığından bahsedeceğiz.

metamask bsc ağı

Metamask Nedir ?

Metamask, 2016 yılında Consensys tarafından tasarlanan oyun platformları, merkezi olmayan borsalar yani DEX’ler, merkezi olmayan finans yani DeFi alanındaki fırsatlar ve NFT koleksiyonları da dahil olmak üzere merkezi olmayan uygulamalara yani dApplere olan erişimi basitleştirmeye çalışan bir dijital cüzdandır.

Metamask, web tarayıcınız ile birçok merkeziyetsiz uygulama için ana merkeziyetsiz internet ağı olan Ethereum blok zinciri arasında kullanıcılarla etkileşimi kolaylaştıran bir köprü oluşturur. Kullanıcılar, Ethereum ağı kullanılarak oluşturulan ERC-20, ERC-721  veya ERC-721 Ether token’larını depolayabilir ve ardından güvende tutulan bu kripto paraları kullanmaya karar verdikleri merkeziyetsiz uygulamalar ile kullanabilir.

Metamask Cüzdanına Nasıl Sahip Olunur ?

Kullanıcılar Metamask cüzdanına sahip olmak için iki seçeneğe sahip oluyorlar. Bu seçeneklerden biri Metamask cüzdanınızı web tarayıcı eklentisi olarak kullanmak. Metamask cüzdanınızı bir web tarayıcısı üzerinden kullanmak için, Edge, Firefox, Chrome veya Brave gibi chromium tabanlı bir web tarayıcısına ihtiyacınız var.

Metamask cüzdanına sahip olmak istiyorsanız bir diğer seçeneğiniz ise Metamask cüzdanını Android ve IOS işletim sistemleri için telefonunuzdaki mağazadan uygulama olarak indirmek olacaktır. Daha sonra ise gerekli kayıt işlemlerini tamamlayarak cüzdanınızı hazır hale getirebilir ve elinizdeki kripto para varlıklarınızı güven içinde saklayabilirsiniz.

Metamask Nasıl Kullanılır ?

Metamask cüzdanınızı tarayıcınıza veya telefonunuza indirdikten sonra tek yapmanız gereken hesap açıp bir cüzdan adresine sahip olmanız olacaktır. Artık cüzdanınızaz kripto para gönderebilir ve başka cüzdanlara kripto paralarınızı transfer edebilir duruma geleceksiniz.

Metamask BSC ağı Nasıl Eklenir?

metamask bsc ağı

Öncelikle Metamask cüzdanınızı tarayıcınıza veya telefonunuza indirdikten sonra Metamask cüzdanınız halihazırda Ethereum ağına bağlı bir cüzdan adresine sahip olacak. Bu ağı Binance Smart Chain ağıyla değiştirmek için;

  1. Metamask cüzdanınızı açın
  2. Açılır menüden ayarlara gidin
  3. Ayarlar sayfasından “Ağlar” yani Networks sekmesine gidin
  4. Şimdi, BSC ağı Metamask’a entegre bir şekilde gelmediği için BSC ağını manuel olarak ekleyeceğiz. Manuel ayarları hemen aşağıda görebilirsiniz.

Manuel Ayarlar

  • Network Name (Ağ Adı): Smart Chain
  • New RPC URL (Yeni PRC URL’si): https://bsc-dataseed.binance.org/
  • ChainID (Zincir Kimliği): 56
  • Symbol (Sembol): BNB
  • Block Explorer URL (Blok Tarayıcı URL’si): https://bscscan.com
  • Bu ayarlar sizi BSC ana ağına bağlayacak. Artık BSC ağını Metamask cüzdanınızda kullanabilirsiniz.

Son Dakika Kripto Para Haberleri ve Güncel Bitcoin Haberleri ile ilgili haberlere ilk ulaşan siz olmak isterseniz Web Sitemizi takip edebilirsiniz.

Kripto Para Birimleri fiyatlarını anlık olarak öğrenmek isterseniz, buradan kolaylıkla ulaşabilirsiniz.

Benzer Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.