liq olmak ne demek

Liq Olmak Ne Demek? Likidite Nedir?

Kripto para dünyasına gözünü çeviren yatırımcılar, buradaki pek çok terim hakkında detaylı incelemelerde bulunmaktadır. Bu terimlerden bir tanesi de likiditedir. Likidite nedir, Liq olmak ne demek? diye soran kişiler, özellikle alım / satım işlemleri ile karşılaşmaktadırlar.

Likit kelimesine baktığımızda aslında likiditenin ne demek olduğunu anlayabilmekteyiz. Akışkan, elden kaçan, ele avuca sığmayan anlamlarında kullanan likit kelimesinden türemiştir. Likidite ise bir anda elden kaçan varlıklar için ekonomi dilinde kullanılmaktadır. Ekonomi dilince likidite demek, kripto paraların bir anda gerçek varlığa dönüşmesi anlamına gelmektedir. Bu anlamda alım veya satım hızları göze alındığında ise kripto paraların normal varlıklardan daha değerli olduğunu gözleyebiliriz.

likidite ne demek

Başlıklar

Likidite Ne Demek?

Likidite ne demek diye baktığımızda karşımıza hemen finans anlamında bu paraların karşılığı gelmektedir. Finansal birimlerde likidite demek aslında son derece olumludur. Zira Likidite ile birlikte gelen bir durumda sizlerin yapması gereken şey bir an önce bu kelimeyi görmek ve bilmek olacaktır.

Likidite olmak demek mal varlığı nakit ile değiştirmek demektir. Bu durumda da satım yapmış olursunuz. Bunun haricinde bir kripto paranın likidite sonrasında karşınıza çıkması da son derece önemlidir. Zira burada o parayı alma şansınızın olduğunu görürsünüz.

Liq Nedir? Nasıl Liq Olmak Ne Demek?

Likidite alım ve satım anlamına gelse dahi liq olmak bambaşka bir durumu ifade etmektedir. Burada karşımıza oldukça profesyonel yapısı ile birlikte kripto para dünyası çıkar. Burada marjin işlemlerde karşımıza çıkan liq terimi son derece tehlikelidir. Varlığınızın liq olduğunu görürseniz eğer o zaman sizler de elinizdeki varlıkların değerini daha iyi anlayabilirsiniz.

Liq olmak ne demek diye baktığımızda karşımıza tamamen zarar yazan işlemler çıkmaktadır. Marjin piyasalara giren kişiler çok kazanç sağlayabilecekleri gibi aynı zamanda çok zararda edebilirler. Burada kaldıraçlı işlemler kapsamında paranızın tamamını kaybetme riski vardır. Eğer ki böyle bir durum ile karşılaşırsanız o zaman “liq” olmuş olursunuz. Bu da sizin külliyen zarar etmiş olacağınızı gösterir.

Basit olarak “liq olmak” paranın tamamını kaybetmek demektir. Burada sizler de kimi zaman bu tür ifadeleri duyabilirsiniz. Ancak önemli olan marjin işlemler konusunda bilgi sahibi olmaktır. Böylece kaybetmeyi göze alabileceğiniz kadar bir miktar ile işlemlere giriş yapabileceğinizi görmüş olacaksınız.

Liq Olmak Neden Önemli?

liq olmak

Likidite anlamında sizlerin karşısına çıkacak olan şey varlık alım veya satım işlemleri olacaktır. Likidite ile birlikte başlayacak olan durumda sizler de dilerseniz “Liq” terimi ile karşılaşabilirsiniz. Burada önemli olan alım veya satımlarda bir denge kurmaktır.

Kripto paraların alım ve satım işlemlerinde insanların bir sürü konu karşısına çıkmaktadır. Burada alım veya satım işlemlerinde sizler de dilerseniz en kısa sürede istediklerinizi yapma şansına sahip olursunuz. Özellikle kripto para ticareti ile uğraşma esnasında bu tür kavramların bilinmesi gerekir. Çünkü her kullanıcı bir şekilde yorumlardan destek almaktadır. Bu yorumlar esnasında da genel itibari ile “liq”, “liqidite” gibi kavramlar ile karşılaşmak mümkündür.

Kripto para dünyasında bazı farklı terimlerde karşımıza çıkmaktadır. Tığlı “likidite” gibi farklı terimler bu noktada bizim karşımıza çıkar. Burada karşımıza çıkan bazı terimler:

  • 24 saatlik işlem hacmi
  • Marj
  • Emir defteri derinliği
  • Spot işlemler

Bunun gibi terimlere de aşina olmak gerekir. Özellikle alış ve satış emri ile çalıştığınız bu sistemde sizlerin de yapması gereken şey en hızlı şekilde bu tür terimler karşısında bilgi sahibi olmaktır. Özellikle okuduğunuz yorumlarda ve yazılarda bu tür terimleri gördüğünüzde neyin ifade edildiğini bilmeniz önemlidir.

Bu konu ile ilgili daha fazla bilgiye “Binance Kaldıraçlı İşlem Nasıl Yapılır?” yazımızdan ulaşabilirsiniz.

Benzer Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.