kripto paralar neden düşüyor

Kripto Paralar Neden Düşüyor Son Dakika!

Kripto Para dünyasında gerçekleşen sert düşüşler sonrasında Bitcoinin düşme sebebi ve fiyatı gündeme geldi. Bitcoin’de oluşan sert düşüşler yatırımcıyı kripto para piyasasından daha da uzaklaştırmaya başladı. Peki, Bitcoin neden düşüyor? Kripto Paralar Neden Düşüyor? Bugün sizlerle birlikte bu konuya değineceğiz dilerseniz fazla uzatmadan yazımıza geçelim.

Başlıklar

Bitcoin Neden Düşüyor?

Asya piyasalarının açılması ile birlikte yeni bir satış dalgası meydana geldi. Sabah sularında Bitcoin 25.102 dolara geriledi bunun ardından önce 26.000 dolara geri yükseldi daha sonra ise tekrardan 25.200 dolara düşüşü gözlemlendi. Kısacası Bitcoinin günlük değer kaybı %7.5’i buldu. Bitcoin böylelikle 2020 aralık ayından bu zamana en düşük seviyeyi gördü.

Bitcoin 2021 kasım ayında ise 69.000 doları geçerek kendi zirvesini görmüştü.

Kripto paraların ve Bitcoin’in düşüşünün pek çok sebebi mevcut. Regülasyon, kripto paralardaki  güvenlik sorunu, hükümetlerin müdahale etmesi ayrıca siber saldırı sonrasında kaçak yaşanma durumunun bulunması temel nedenler arasında.

 Çin hükümeti, Güney Kore ve Hindistan’ın ocak ayında yaptığı açıklamalar kripto para borsalarının sallanmasına sebep oldu. Dile getirdiğimiz bu ülkeler tarafından yapılan yorumlar, kripto para dünyasında yeni düzenlemelerin olacağı konuşulmuştu. Ayrıca, Coincheck şirketine düzenlenen siber saldırı sonrasında 533 milyon dolar değerinde Bitcoin çalındı.

Hindistan Maliye Bakanı kripto para birimlerinin kullanımını yasa dışı hale getireceklerini dile getirdi. Kripto paralar üzerinde yapılan bu tür açıklamalar sonrasında, ciddi şekilde düşüşler meydana geldi.

bitcoin neden düşüyor

Kripto Paraların Düşmesine Neden Olan Faktörler

1.  Kredi Kartının Kripto Para Alırken Kullanılamaması  

Birleşik Krallıkta bulunan tüm bankalar ve Amerika Birleşik Devletlerindeki Lloyds Banking kredi kartıyla Bitcoin sahibi olmak isteyen kullanıcılarını geri çevirdi.

ABD’nin finansa kuruluşlarında bu tarz da durumlar meydana geldi. JP Morgan Chase, Bank of America ve Citigroup kredi kartı ile kripto para alınamadığını dile getirdi.

2. İllegal İşlemlerde Kullanılması

Alım ve satım işlemlerindeki, işlem gizliliği sebebi ile, uyuşturucu alışverişinde ve yasa dışı para kaçırmada sıklıkla kullanılmakta. Ayrıca dijital dolandırıcıların ve taşınmaz mal soyguncularının tercih nedeni olarak Bitcoin’e karşı olan güvenin kırılmasına neden oldu. Geçtiğimiz günlerde artan  bu tarz yasa dışı işlemlerden dolayı alınan önlemlerde artışlar meydana geldi. 

3. Düzenleyici Eksikliği

Bitcoin’e ülke hükümetlerinde olumlu bakılmıyor olmasında ki ana nedeni, kripto para borsalarına müdahale edememeleridir. Bu nedenden ki, çoğu devlet Bitcoin ile ilgili olumsuz yönde açıklamalar da bulunuyor. Kripto paraların değerli varlıklarla desteklenmesine ve depolanmasına engel olan hükümetler, kripto paraları aktif olmayan hale getirmeyi hedeflerler.

4. Facebook’tan Reklam Yasağı

Kripto para birimleri ile alakalı reklam taleplerin geri çevirmiştir. Bu konudaki reklamları geçmiş olduğumuz günlerde yasakladı. Üstüne üstlük, bu yasakları Instagram üzerinde getireceğini dile getirdi.

kripto para yasağı

5. Adli Süreç Takibi

Tether (USDT)’nin hacklenmesinin ardından açılan soruşturmanın kararı gereğince, pek çok yatırımcı ellerinde bulunan kripto paraları nakit paraya dönüştürdü. Bu durum ise Bitcoin fiyat düşüşüne neden oldu. 

İşte tüm bu değinmiş olduğumuz konular Bitcoin’e ciddi şekilde düşüşler yaşatarak değer kaybettirmiştir.

Son Dakika Kripto Para Haberleri ve Güncel Bitcoin Haberleri ile ilgili haberlere ilk ulaşan siz olmak isterseniz Web Sitemizi takip edebilirsiniz.

Bitcoin fiyatını anlık olarak öğrenmek istiyorsanız buradan kolaylıkla ulaşabilirsiniz.

Benzer Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.