kripto para nedir?

Kripto Para Nedir? Kripto Paraların Geleceği 2023

Kripto para güvenliklerinin sağlanabilmesi için şifreleme bilimini kullanan sanal ve dijital para birimidir. Gün geçtikçe kullanımı artarak devam eden kripto paralar herhangi bir kurum tarafından yönetilmeme ilkesiyle çalışmaktadır. Gelin kripto paraları hep birlikte ayrıntılı bir şekilde inceleyelim Kripto Para Nedir?, Kripto Paraların Geleceği?, Kripto para ne zaman hayatımıza girdi? Merak ettiğiniz tüm soruların cevaplarına bakalım.

Başlıklar

KRİPTO PARA NEDİR?

İlk önce kripto isminin nereden geldiğine bir göz gezdirelim. Kripto ismi şifreleme birimi olan Kriptografi’den gelmektedir. Sanal ve dijital bir para birimidir. Herhangi bir kurum ve kuruluşa bağlı olmayan bu para birimi dolayısıyla hiçbir kurum, kuruluş yönetmez. Kripto paralarda kriptolarınızın bulunduğu sanal cüzdanlar ve sanal şifreler oluşturulur bunlar üzerinden işlem yürütülür.  Biz kullanıcıların üretmiş olduğu kripto paraların, değer kaybetmesi yada değer kazanması tamamen biz kullanıcıların elindedir ve arz talep dengesine göre bir kripto paranın değeri değişiklik gösterir.

kripto paraların geleceği

KRİPTO PARANIN NORMAL PARADAN FARKI NE?

Bu konuya kripto para araştırma raporunda şu şekilde değinilmiş;

  • Normal para sistemimizde hükümet, gerekli gördüğünde ulusal merkez bankaları sayesinde ek para basma hakkına sahiptir ancak kripto paralarda, kripto-para üretemezler ve kişinin izni olmadan kripto-paralara el koyamazlar.
  • Kripto para üreticiliği ve madenciliği dağıtık ağlarda ağa bağlı olan kullanıcılar arcılığı ile karmaşık olan bazı matematiksel şifrelerin çözüme ulaşmasıyla  yapılır.
  • Blokzincir sistemi tarafından oluşturulurmuş olan kripto paraların miktarları ve zamanlaması kripto-sistemin ilk başında yani kuruluş aşamasında belirlenir.

KRİPTO PARA NASIL ORTAYA ÇIKTI?

Amerika Birleşik Devletlerinde 2008 yılında ortaya çıkan ve çok geçmeden bütün dünyayı etkisi altına alan ekonomik krizle birlikte insanlar bu krizden  birer kaçış alternatifi olarak para birimleri arayışlarına yöneldi. Yaşanan büyük krizinden sonra ortaya çıkan Bitcoin,  para birimlerinin karşısında hızlı bir şekilde değer kazanmaya başladı.

KRİPTO PARALARIN GELECEĞİ

Gündoğdu kripto paraların günümüzde henüz tam anlamıyla anlaşılamadığını söylemişti ayrıca  dünyada bu paralara en fazla ilgiyi gösteren ülkelerden birinin Türkiye olduğunu da söyledi. Gündoğdu, “Bunun altında ise kripto paraların hızlı yükseleceği beklentisi yatıyor.

Bitcoin bir balon mu değil mi sorusuna cevap bulmaya çalışırken bu paraların değerinin hızlı dalgalandığını gördük. Bitcoin altın ile kıyaslanabilecek güven ve bilinirliğe sahip değil. Belki bu yüzyılda böyle olabilir ama altın madeninin arzının düşmesi ile birlikte 22. yüzyılda altın ile yarışabilecek bir sistem olma potansiyeli var.” dedi.

kripto para jpeg

KRİPTO PARA NASIL ÜRETİLİR?

Kripto paraların üretimi bütünüyle kullanıcıyı temel alan bir modele sahiptir. Bütün kripto paraların belirli bir üretim sınırı var. Bunu bir örnekle anlatacak olursak, bitcoin’in ilk yayınlanan protokolünde sadece 21 milyon bitcoin bulunabilir ibaresi yer alıyordu. Bu sebepten dolayı ise her geçen gün bu paraya olan rağbet artıyor, çünkü gün geçtikçe bulunması giderek zorlaşıyor ,daha küçük parçalara bölünüyor.

Kripto para üretimi bir diğer değişle madenciliği, nasıl ki günümüzde altın bulabilmek için çeşitli kazılar yapılıyorsa, kripto para bulmak için de matematik problemleri, yazılımlar tarafından çözülmeye çalışılıyor bizler ise bunu kripto madenciliği olarak adlandırıyoruz.

Kripto herkese çözebilme ve üretebilme hakkı verdiği için bu işte en çok mesai harcayan, daha çok üretiyor. Gereken ekipmanlara yani temel olarak işlemci gücüne ve internet bağlantısına sahip olan erişebilen herkes, kripto para üretebilir.

KRİPTO PARA GÜVENİLİR Mİ?

Kripto para, bir merkezi otorite aracılığı ile yönetilemediği için güvenli olarak kabul görülüyor. Kriptonun karşılaşabileceği en büyük risk ise fiziksel bilgisayarlarda bulunan madenlerin yani kripto paraların, sanal bir cüzdana aktarılmayıp güvence altına alınmadıysa bu bilgisayarların çökmesi sonucu yada zarar görmesi halinde kaybolabilmesi.

Bir başka büyük tehdit ise hacklenme. Milyar dolarları aşan işlem hacmi dolayısıyla bakışları üzerinde toplayan kripto paralar çok fazla saldırı alabiliyor. Kripto paraların güvenliği ise ‘blockchain’ adı verilen bir teknolojinin temelinde yatıyor.

Son Dakika Kripto Para Haberleri ve Güncel Bitcoin Haberleri ile ilgili haberlere ilk ulaşan siz olmak isterseniz Web Sitemizi takip edebilirsiniz.

Kripto Para Birimleri fiyatlarını anlık olarak öğrenmek isterseniz, buradan kolaylıkla ulaşabilirsiniz.

Benzer Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.