kripto para resim

Kripto Para Nasıl Yapılır? Kendi Coinini Kendin Üret

Son zamanlarda kripto paralara gösterilen yoğun ilgiden dolayı insanlar kendi kripto paralarını (coinlerini) oluşturmak istiyor. Bu yazımızda “Kripto Para Nasıl Yapılır?” sorusuna cevap vereceğiz.

Başlıklar

Kendi Kripto Paranızı Nasıl Oluşturursunuz?

Kendinize bir kripto para yaratmak isterseniz, yaratmak istediğiniz bir coin ya da token olabilir.

Coinler kendilerine ait blok zincirleri vardır. Tokenlere geldiğimizde ise mevcut ağların üstünde inşa edilir. Kripto paralar, güvenliklerini ve merkezi olmayışlarını blok zincilerden alır.

Bir tokeni ortaya çıkartmayı ve coini ortaya çıkartmayı karşılaştırdığımızda bir tokeni yaratmak daha az uzmanlık ve çaba gerektirmektedir. Coin tasarlamak için çoğunlukla uzmanlardan ve geliştiricilerden oluşmuş bir ekip gerekmektedir. Bir token için ise teknik bilgilere ihtiyaç duyulur, ancak Ethereum, Solana, Binance Smart Chain ve Polygon vb. diğer blok zincirleri kullanarak saniyeler içerisinde token oluşturmak oldukça olası bir durumdur.

Coin veya token tercihiniz, dilemiş olduğunuz kullanım alanına ayrıca özelleştirilebilirlik seviyesine göre değişiklik gösterecektir. Maliyet ise genelde, ne kadar çok işe ihtiyacınız olduğuna  bağlıdır. Örnek verecek olursak dışarıdan destekleyen geliştiriciler ayrıca geçen zaman gibi unsurlar fiyatta değişikliğe neden olabilir.

Ethereum ve Binance Smart Chain, dijital para birimlerinizi yaratabileceğiniz oldukça popüler blok zincirlerdir (blockchain). Kendi tokenlerinizi kendiniz yaratabilmek için bazı kodları kullanabilir veya bir coin tasarlama  hizmetinden yararlanmak  için ödeme de bulunabilirsiniz. Yan zincirler de ana blok zincirin sunmuş olduğu avantajlarla birlikte daha çok kişiselleştirebilme imkanlarında bulunduklarından dolayı popüler olan seçenekler arasında bulunmakta.

Kendi kripto paranızı yaratmaya başlamadan önce kriptonun kullanılacağı alan, yasal durumu ve token ekonomisini göz önünde tutmamız gerekir. Bunun sonrasında gelişim aşamasında ise blok zincir, mimari tercihini ve mutabakat mekanizması yapmanız gerekecektir. Diğer hamlenizde ise projeniz için denetim ayrıca nihai yasal bir kontrol düşünmelisiniz. Çoğu insan kendi kripto parasını yaratabilme imkanı olsa da sağlam bir proje ortaya çıkartmak için ciddi şekilde çalışma gerekmektedir.

coin nasıl üretilir

Coin ve Token Arasındaki Temel Fark

Token oluşturmak için bu yayımladığımız maddeler yazıda kolay gibi gözükse de gerçekte çok çetrefilli bir yoldur. Eğer yeterli kodlama bilginiz veya blockchain bilginiz yoksa, bu konuda profesyonelleşmiş ve kendini kanıtlamış kişilerden destek almanızı öneriririz.

Coinler kendilerine ait bir blockchaine sahiptirler. Örnek olarak; Ethereum (ETH), Ethereum blockchainine sahiptir. Bu blockchainin tüm ağ içindeki ana görevleri ise; İşlem ücretlerini ödemek, staking ve yönetimde yer almak olarak sıralayabiliriz.

Tokenler ise var olan blockchainlerin üzerine inşa edilirler. Örnek olarak Binance Smart Chain ağına ait olan Pancekswap (CAKE) Coin örnek gösterilebilinir. Cake Coin’in kendine ait bir blockchaini yoktur, Binance Smart Chain blockchaini üzerine kurulmuştur.

Coin Oluşturmak

Yeni bir coin oluşturmak, kendi blok zincirinizi geliştirmekteyseniz oldukça fazla zamanınızı alabilir. Ancak bir blok zinciri hızlı bir biçimde çatallamak ayrıca yeni coin için bunu taban olarak kullanıyor olmak olasıdır. Bitcoin Cash (BCH),çatallanma aracılığı ile oluşturulmuş projelere örnek olarak gösterilebilir. Bütün bunları yapmak için ise ileri düzeyde blok zincir kodlama bilgisine ve teknik bilgi ihtiyaç duyarsınız. Projenizin başarılı olması, blok zincir ağınıza yeni üyeler eklemeye de bağlı olacaktır ve bu da aşılması gereken bir engeldir diyebiliriz.

coin nasıl yapılır

Token Oluşturmak

Var olan bir blok zincir üzerinde bir token oluşturmak, bu blok zincirinin güvenliğinden ve itibarından yararlanmanızı sağlayabilir. Tokenlerinizin bütün özellikleri üstünde bütünü ile kontrole sahip değilseniz de çoğu özelliği isteğe ayarlayabilirsiniz. Öncellikle de BSC ve Ethereum’da kendi tokeninizi oluşturmak için bir sürü web sitesi ve araçtan yararlanabilirsiniz.

Şimdi sizlere verecek olduğumuz yedi adım ile kendi kripto paranızı nasıl yaratabileceğinize bakacağız.

  • Size uygun olan bir blok zincir platformu seçin
  • Bir mutabakat mekanizması seçin
  • Blok zincir mimarinizi tasarlayın
  • Blok zincir geliştirmeye başlayın
  • Kriptonuzu ve kodunuzu deneyleyin 
  • Yasal yönlerini bir kez daha kontrol edin
  • Ve son olarak ise kendi kripto paranızı çıkartın

Kripto paralar temel olarak 2 parçaya ayrılır: Coinler ve Tokenler. Sıkça birbirine karıştırılan bu 2 kategori arasındaki farklar aslında oldukça basittir.

Bu yazımızı okuduysanız ve kripto paranın ne olduğunu tam olarak bilmiyorsanız sitemizde kripto paralar hakkındaki yazıları okumanızı tavsiye ederiz.

Son dakika Kripto Para Haberlerini ilk öğrenen siz olmak isterseniz http://Kriptokulu.com web sitemizi takip edebilirsiniz.

Benzer Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.