kripto-para-madenciliği

Kripto Para Madenciliği Nedir? Bitcoin Madenciliği Yasal Mı?

Son günlerde kripto paraların gündeme gelmesi insanların kafasında soru işaretlerine neden oldu. Bugün ise sizlerle kafanızda oluşan sorulardan bir tanesi olan “Kripto para nasıl üretilir?, Bitcoin Madenciliği Yasal Mı?” sorularına birlikte cevap arayacağız.

Bu sorunun cevabını daha iyi anlayabilmek, kavrayabilmek için ise ilk önce kripto paranın ne olduğunu sizlerle kısa bir şekilde inceleyelim.

kripto-para-madenciliği-nedir

Başlıklar

Kripto Para Nedir?

Kripto paralar, insanların takas işlemlerinde de kullanabildikleri, bütünüyle dijital, şifrelenmiş, sanal para birimidir diyebiliriz. Bazı insanlara göre ise geleceğimizin para birimi.

Günümüzde bulunan kripto para çoğu insan tarafından duyulmuş durumda, devlet başkanlarından tutalım da dev şirketlere kadar uzanarak herkesin dikkatini çok fazla çekmiş durumda. Takas işlemlerin doğruluğunu kanıtlamak ve güvenli bir biçimde gerçekleştirebilmek için kriptografi tercih edilir. Hiçbir şekilde fiziksel bir karşılığa sahiptir diyemeyiz. Aslına baktığımızda kredi kartlar ayrıca banka kartları ile yapılan harcamaların ve aktarılan paraların da sanal para olduğunu söyleyebiliriz. Çünkü gerçekleşen işlemler sonunda sadece sistem verilerinde bir değişiklik olur. İşte kripto paralar bu çalışma prensibine sahiptir. Fakat hiçbir otorite ya da hükümet tarafından yönetilmezler bu durum da sistemin daha güvenli hale gelmesini sağlıyor.

Kripto Para Nasıl Üretilir?

Kripto paranın üretim aşamasında kendilerine benzer biçimdedir dağıtık bir sistem üzerinden gerçekleşmektedir. Özetleyecek olursak kullanıcı temellidir. Hepimizin bildiği üzere kripto paraların üretim sınırı bulunuyor, bu durumda üretimi gerçekleştirilen kripto para miktarı fazlalaştıkça kripto para üretebilmek için ise çözülmesi gereken işlemler daha zor hale geliyor.

Üretim ise madencilik yolu ile gerçekleştiriliyor, fiziksel madencilik olmasa bile matematik problemlerini çözmeye odaklı işlemler yapılıyor. Açıklayacak olursak işlemci gücüne ayrıca internet bağlantısına da sahip olduğunuz da sizlerde madenciliğe başlayabilirsiniz.

bitcoin-madenciliği-nedir

Kripto Para Yasal Mıdır?

Kripto paraların yasal olup olmaması ülkeden ülkeye değişiklik göstermekte. Bazı ülkelerde yasallık durumu hala belli değilken ya da değişkenken, kimi ülkelerde ise ticaretine ve kullanımına direkt izin verilmektedir. Kimi ülkeler kripto para kullanmayı yasak hale getirdi yada kullanabilmeye bir sınır getirdi.

“Bitcoin yasal mı?” sorusunun cevabı çoğu insan tarafından merak ediliyor. Günümüz Türkiye Cumhuriyeti devleti tarafından Bitcoini kullanmaya yasa veya kısıtlama gelmedi, yani Bitcoin veya diğer kripto paraları cüzdanınızda bulundurmaktan, satın almaktan çekinmeyin.

Bitcoin Madenciliği Yasal Mıdır?

Kripto paranın ülkemizde yasal olduğunu öğrendik peki ya madenciliğini yapmak yasal mıdır?

  • Bitcoin ya da herhangi bir kripto para biriminin üreticiliğini, yani madenciliği yapmak suç sayılmıyor.

Madencilik ile Kazanılan Paradan Vergi Alınır Mı?

Hesabınıza düzenli bir biçimde para giriş çıkışı gözlemlenirse, kazancınız üzerinden vergi alınabilir. Eğer Maliye aracılığı ile buradan kazandığınız miktar sorgulanırsa bu geliri kripto para takas işleminden yada madencilikten kazandığınızı belirtebilir böylelikle gereken durumlarda bu işlemlerinizi yani hesap dökümlerinizden yararlanarak doğrulanabilirsiniz.

Kripto Paranın Avantajları Neler?

  • Hiçbir merkez bankasına bağlı değillerdir bu yüzden ise ülkelerin ekonomik durumundan hiçbir zaman etkilenmemektedir.
  • Hesabın dondurulması ya da hesaba el konulması mümkün değildir.

Son Dakika Kripto Para Haberleri‘ni ve Güncel Altcoin Haberleri‘ne” ilk ulaşan siz olmak isterseniz http://Kriptokulu.com web sitemizi takip edebilirsiniz.

Benzer Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.