kripto para haram mı resim

Kripto Para Günah Mı ? Diyanet Açıklaması

Kripto para çıktığı günden beri insanlar için oldukça karlı bir yatırım aracı olmuştur. Hal böyle olunca islam camiasında büyük ses uyandırdı. Kripto paralar gün geçtikçe Türkiye’de yaygın hale geliyor ve dini hassasiyetleri bulunan insanlar yeni yeni tanımaya çalıştıkları bu sistemin İslam’a uygun olup olmadığı hakkında şüpheleri mevcut. Bu yazımızda “Kripto Para Günah Mı?” konusuna sizlerle birlikte cevap bulacağız.

Başlıklar

 Diyanetin Açıklaması

Diyanet işleri bakanı bu konu ile ilgili görüşlerini şu sözleri ile dile getirdi: “Din İşleri Yüksek Kurulumuz, insanları istismar etme ihtimalinin yüksek olması münasebetiyle şu anda kullanımının caiz olmadığını düşünüyor. Soranlara bu şekilde cevap veriliyor. Belli şartları var ve o süreç takip ediliyor. Şu an itibariyle insanların birbirlerine rahat ve güvenli şekilde kripto parayı kullanma ortamı oluşmaması nedeniyle, insanların insanlara zarar verme ihtimalinin henüz ortadan kalkmaması sebebiyle şu an caizdir denilemiyor. Fakat incelemelerimize devam ediyoruz.”

kripto para günah mı

Fetva Meclisi’nin Düşünceleri

(Fetva Meclisi, insanların dini konular üzerinde şüpheye düştüklerine, bu konudaki uzman insanlara sorular yönelterek cevaplarını aldıkları bir kuruluştur.) 

Burada ise kripto paraların haram olup olmadığında dair yöneltilen sorularda verilen cevap şu şekilde olmaktadır.

“Bu işlemin caiz olmayacağı kanaatindeyiz. Bir tür kumar çeşidi gibi durmaktadır. Kripto sektöründe emek yerine şans öne çıktığını düşünüyoruz. Sektörün hakimiyeti kumarın gizlenmiş gibi olmasını sağlamaktadır. Diğer uygulamada göze çarpan ve fıkhen engel oluşturacak sebeplere gerek kalmadan sadece bu açıdan bile bakıldığında caiz olmayacağı kanaatimizi belirtiriz.”

Sizlerin de fark etmiş olduğu üzere bu konu hakkında halen daha ortak bir karara varılamamıştır. Burada dikkat etmemiz gereken mesele ise kripto paraları şans oyunlarına benzer kılmaları. Bu da demek oluyor ki tam anlamı ile kripto paralar üzerine detaylı bir araştırma gerçekleştirilmemiş. 

Şans oyunlarının aksine kripto paralar üzerlerinde hesaplamalar ve analizler ile ilerlenilen bir yapıdır.

Elbette rastgele yatırım yapmak şans oyunu olarak görebiliriz.

Helal Olduğunu Dile Getiren  Kripto Paralar

1. Bitcoin (BTC)

Bitcoin kolay anlaşılabilir bir kripto paradır, pek çok din insanı tarafından ise kabul edilebilir durumdadır. Tabii ki tam tersini düşünen dini düşünürlerse bulunmaktadır.  Şu anda bulunan en iyi dijital varlık olduğunu da söylemeden geçmeyelim.

2. Ethereum (ETH)

Ethereum da Bitcoin ile benzer analizler içerisindedir. Pek çok dini düşünür tarafından kabul edilmiştir.

3. Ripple (XRP)

XRP de islami alimler tarafından uygun olarak görülen bir diğer kripto para birimidir.

4. USDT

Faiz getiren araçlarla destekleniyor olmasına rağmen, USDT kullanıcısının  borcun asıl sahibi olduğu söylenemez. Rezerve, borçları üçüncü bir tarafa devir etmek hedefiyle değil, ağı ve para birimini desteklemek amacıyla yaratılmıştır. Yani USDT de helal coinler arasında yerini alıyor.

tether jpeg

5. Litecoin (LTC)

BTC ve XRP ye yapılmış olan yorumlar LTC coin içinde geçerlidir.

6. Cronos (CRO)

CRO coin de Bitcoine yapılmış olan yorumların benzerlerini içermektedir. Yani bu coin de çoğu islami alim tarafından helal kabul edilmiştir.

7. Polkadot (DOT)

DOT token ise, sadece Polkadot ekosistemi içerisinde işlem görmesine onay veren bir tokendir. Temel olarak, bu Polkadot’u ne kadar çok kişi kullanırsa, DOT tokenine olan talep de o oranda artış gösterir. Ancak bir ekosistem ezici bir biçimde, haram endüstrisi ile bağlantılı çalışırsa, işte o zaman bir sorun ortaya çıkabilir. Ama şu an için böyle bir şey söz konusu halinde değildir.

Sonuç 

Son olarak burada bahsetmiş olduklarımızı toparlayacak olursak. Şu anda hepimizin anladığı üzere kripto paranın haram olup olmadığına dair kesin bir bilgi mevcut değiller. Halen daha din alimleri kendi aralarında kesin bir karat verememiş durumda. Ancak şunu söyleyebiliriz ki kripto paralara olumlu bir hava söz konusu ilerleyen zamanlarda neler olur birlikte bakıp öğreneceğiz.

Son Dakika Kripto Para Haberleri ve Güncel Bitcoin Haberleri ile ilgili haberlere ilk ulaşan siz olmak isterseniz Web Sitemizi takip edebilirsiniz.

Kripto paraları detaylı olarak incelemek isterseniz, buradan kolaylıkla ulaşabilirsiniz.

Benzer Yazılar

1 Yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.