bitcoin haram mı

Kripto Para Caiz Mi? Bitcoin Haram Mı?

2022 senesine damgasını vuran gelişmelerden biri tanesi de kripto paralar oldu. Bitcoin başta gelmek üzere altcoinlerin yükselmesi, pek çok insanı kripto paralara çekti. İnsanlar gelenekselleşen yatırım araçlarını bir kenara bırakıp kripto paralara yoğunlaştı. İnsanların merak ettiği diğer konulardan bir tanesi de paraların dini açıdan uygun olup olmaması. Peki, “Kripto Para Caiz mi?, Bitcoin Haram Mı?” sorularını gelin şimdi birlikte inceleyelim.

Başlıklar

Kripto Para Caiz Mi?

Diyanet’in Kripto Para Caiz Mi? Sorusunu şu sözleriyle cevap verdi: “Spekülasyona açık olmaları, daha çok kara para aklama gibi legal olmayan iş veya işlemlerde kolaylıkla kullanılabiliyor. Devletin denetim ve gözetiminden uzak tutulması gibi nedenlerle sanal paraların alım satımını yapmak şuan dinen uygun değildir.”

Diyanet’in vermiş olduğu Bitcoin caiz mi? fetvasına göre, devletin bir kripto para olan Bitcoin’i tanıması ayrıca Bitcoinle alakalı gerekli düzenlemeleri yerine getirmesi durumunda Diyanet’in Kripto Para Caiz Mi? konusuyla ilgili düşünceleri değişiklik gösterebilir.

bitcoin haram mı

Blockchain mekanizmasıyla şifrelenmiş ve bu sistemin kurucularının bile tam anlamıyla bilinmediği ayrıca asla müdahil olamadığı söyleniyor. Bu durumda ise Türkiye de yada herhangi başka bir ülke de nasıl bir düzenleme getirileceği büyük bir merak konusu.

Kripto paranın birkaç ekonomi aktörleri tarafından ‘Geleceğin para birimi’ olacağı dile getiriliyor. Ancak Bitcoin’in merkeziyetsiz oluşu, kimlik bilgilerinin gizli tutuluyor olması gibi nedenlerden dolayı, günün birinde aslında hiç var olmamış gibi ortadan kaybolma riski de bulunuyor.

Diğer tarafta ise kripto para olan Bitcoin’deki değer artışında arz miktarının oldukça önemli olduğunu dile getirmede fayda var. Şu anda sabit olarak bilinen 21 milyon Bitcoin’in gelecek dönemlerde artırılıp artırılmayacağının hiçbir garantisi bulunmuyor. Sahibi olmayan herkesin bildiği gibi sabah yok olsa hesap sorulabilecek hiçbir merkezi bulunmayan bir kripto paradan söz ediyoruz. Bitcoin’e yatırım yapan yada yapmak isteyen yatırımcıların bütün bu bahsettiklerimizi hesaba katarak, yatırım yapmalarında fayda var.

Diyanet işlerinin kripto para, Bitcoin ve Ethereum ile ilgili yapmış olduğu tam anlamı ile açıklama işe şu şekildedir.

kripto paralar caiz mi

Diyanet’in Kripto Para Açıklaması

“Para devletler tarafından bastırılan ve ülke içinde değiş – tokuş aracı olarak kullanılan. Üzerinde rakamsal değeri yazılı, kağıt ya da metal nesnedir. Sanal para ise arkasında herhangi merkezi veya finansal bir kurum bulunmayan, kullanıcılar arasında doğrudan ticari alışverişe imkan tanıyan ve her kullanıcı için özel kriptolanmış/şifrelenmiş para birimidir. Bir para biriminin para hükmünde olabilmesi için ya değerini devlet otoritesinden almalı ya da altın gibi zati bir değere sahip olmalıdır. Kripto paralar her ne kadar bazı kesimler tarafından yatırım aracı olarak kullanılmakta olsa da devletin sağladığı itibari değere ve güce sahip olmaması, arkasında merkezi veya finansal bir kurumun bulunmayışı ve devlet güvencesi altında olmaması nedeni ile para olarak değerlendirilemez.”

Son Dakika Kripto Para Haberleri ve Güncel Bitcoin Haberleri ile ilgili haberlere ilk ulaşan siz olmak isterseniz Web Sitemizi takip edebilirsiniz.

Diyanetin resmi sitesinden okumak isterseniz, buradan kolaylıkla ulaşabilirsiniz.

Benzer Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.