kripto temel bilgiler

Kripto Dünyasında Yeni Olanlar İçin Temel Bilgiler

Bu yazımızda “Kripto Dünyasında Yeni Olanlar için Temel Bilgiler” konusuna değineceğiz. Hepimizin bildiği üzere kripto paralar son zamanlarda en çok konuşulan yatırım araçlarından bir tanesi olmuş durumda.

Yaklaşık 8-9 sene önce hayatımıza girmiş olsalar da bir kaç yıldır insanların dikkat odağı haline gelmiş durumda. Teknoloji ve internet dünyasının biraz daha gerisinde kalmış olan insanlar yani son kullanıcılar için hala daha kafalarında büyük bir soru işareti olan kripto para birimleri ayrıca  bu durumun önemli gördüğümüz detaylarına farklı başlıklar ile değineceğiz.

Böylelikle herkesin kripto paraları rahat bir şekilde kavrayabileceği bir seri oluşturulmuş olacak ayrıca de gelecek zamanlarda bu konuya aktif olarak dahil olmak isteyen insanların neler yapması gerektiği hakkında sizler için netleştirmeye çalışacağız.

Başlıklar

Kriptoloji Nedir?

İlk olarak yazımıza tabii ki de kriptoloji ve kripto kavramlarının neler olduklarını öğrenerek başlamakta fayda var.

Kriptoloji bir şifreleme bilimidir. Her hangi bir verinin rakam, yazının vb. öğelerin belirli bir düzene göre şifrelenmesi ayrıca güvenli bir şekilde  karşımızada bulunan insana ulaştırılmasına ve bu şifreleme sisteminin çözülme ulaşması ile verilerin açığa çıkması sürecine verdiğimiz isime kriptoloji diyebiliriz.

kriptoloji nedir

İlk ortaya çıkışı MÖ. yıllara dayanmaktadır, o yıllarda ilk olarak Mısırlı bir filozof tarafından kullanılmaya başlamıştır.

Dijital dünyayı daha iyi anlayabilmemiz için bu kavramın ne anlama geldiğini ve ne işe yaradığını bilmek bizlere artı sağlayacaktır.

Kripto Para Nedir?

Kripto para, güvenlik için kriptoloji biliminden yararlanan, dijital ve sanal olan bir para birimidir ayrıca matematik temel alarak şifrelenmişlerdir. Sanal kartlarımız, banka kartlarımız ya da  sanal ortamada yaptığımız her işlemlerde senelerdir aslında bu paraları kullanıyorduk. Hiç bir bankanın kasasından fiziksel olarak para çıkışı olmadan, sanal olarak oradaki paraları harcayıp, kullanıyorduk ayrıca bu paralara da kripto paralar diye adlandırabiliriz çünkü sadece sistemde rakamsal değişiklikler oluyordu.

Kripto para dünyası da bu düşünce ile çalışıyor diyebiliriz. Dünyadaki bulunan diğer para birimlerine göre bu kadar çok ilgiye maruz kalması ve sevilmesinin en büyük nedeni ise organik bir yapıya sahip olması. Açıklayacak olursak herhangi bir hükümete yada merkezi bir otorite altında, yönetiminde değil.Bu sebepten dolayı, kripto paraların daha güvenli olarak isminden söz etmesine neden oluyor.

kripto para

Kripto Paraların Oraya Çıkış Hikayesi

Şu anda kullanmış olduğumuz para biriminin ilk olarak lidyalılar tarafından kullanıldığını hepimiz biliyoruz. Peki ya günümüz dünyasında adından oldukça fazla bahsettiren kripto paraların nasıl ortaya çıktığını hiç merak ettiniz mi?

Bu sorunun cevabını ilk kripto para olan Bitcoin üzerinden ilerleyeceğiz. Bitcoin’in kurucusu olarak bilinen “Satoshi Nakamoto” adını gösteriyor ancak işin ilgi çekici yanı bu ismin kimi yada neyi temsil ettiği günümüzde halen daha net bir şekilde bilinemiyor. Kripto para dünyasının atası diyebileceğimiz (toplum arasında ilk ve en çok benimsenen kriptolu para birimi Bitcoin) Bitcoin, Sahoshi Nakamoto takma ismini tercih eden bir insan yada grup aracılığı ile geliştirilen, açık kaynak koduna sahip bir yazılımdır. Bir çok dedikodu dolaşıyor olsa günümüzde kesin olarak bu ismin karşılığının kim veya kimler olduğu merak konusu

Kripto Paralar Nasıl Üretiliyor?

Hepimiz aklını bir kere de olsa bu soru mutlaka kurcalamıştır.

Kripto paraların herhangi bir merkeze veye otoriteye bağlı olmadığını konuşmuştuk. Bu paraların üretimi de tıpkı varlıkları gibi tamamen kullanıcı temel alan bir modele dayanıyor. Unutmamız gereken bir diğer konu ise kripto paraların üretim sınırının olduğu.

kripto para

Bitcoin‘i örnek verecek olursak ilk ortaya çıktığında protokollerinde sadece 21 milyon Bitcoin bulunabilir maddesine yer verilmiştir. Yani üretim açısından belirli bir sınırı bulunmakta. Paranın sınırlı sayıda oluyor olması değerini artırarak her geçen gün bu paraya olan ilgi, rağbet artırıyor. Çünkü gün geçtikçe bulunması giderek zorlaşıyor ve daha küçük parçalara bölünmesine neden oluyor.

Üretim aşamasına geri dönecek olursak kripto para üretim işlemi tam anlamı ile madencilik (mining) şeklinde yaşanıyor. Nasıl altınların bulunabilmesi için kazılar yapılıyorsa kripto paraları da bulmak için matematik problemleri, yazılımlar aracılığı çözüme ulaştırılmaya çalışılıyor. Her insanın üretebilme ve çözebilme hakkına sahip olduğu için de en çok emek harcayan, daha fazla üretiyor diyebiliriz. Evet, sizler de gerekli teknolojiye (işlemci gücü ayrıca internet bağlantısı) sahipseniz sizler de üretenlerden biri haline gelebilirsiniz.

Blockchain Nedir?

Listemizin sonunda ise bizleri kelime anlamı olarak “blok zinciri” olan blockchain karşılıyor. Teknolojik tanımını olara ise “şifrelenmiş işlem takibi sağlayan bir dağıtık veri tabanı” diyebiliriz. En fazla Bitcoin ile isminden söz ettiren blockchain, aslında “veri” olan her yerde kullanabileceğiniz bir teknolojidir diyebiliriz . Bitcoin’de bloklar kripto para alım ve satımına dair bilgileri bünyesinde barındırırken farklı bir kullanım alanı olarak ise sağlık sektöründe hastaların en küçük tıbbi bilgilerini barındırıyor diyebiliriz.

Sistem bloklar halinde ve dağıtık olarak kullanıldığı için takip etmesi pek mümkün olmayacak bir hale alıyor. Sizlerden çıkan bilgi, karşınızda bulunan insana ulaşana ve kodlar eşleşip verilen bilgi ortaya çıkana kadar hiç kimse tarafından erişilemiyor ,yönetilemiyor yada yönlendirilemiyor.

blockchain resim

Bitcoinde kullanılmakta olan  blockchain teknolojisini ele aldığımızda eğer blokların üstünde para alışverişi bilgileri taşınıyor ve her yapılan işlemin doğru olup olmaması , “Bitcoin” elde etmek için problem çözen madenci olarak isimlendirilen kişiler tarafından gerçekleşiyor. Yani yapılmış olan işlerin doğruluğu tam anlamı ile kesinleşmiş oluyor.

Bu yazımızda sizlere vermiş olduğumuz her bir ayrı başlık altındaki bilgiye sayfamızda ayrı ayrı şekilde, daha ayrıntılı bir biçimde  açıklamalarına erişebilir kafanızda oluşan tüm soru işaretlerini çözüme ulaştırabilirsiniz.

Son Dakika Kripto Para Haberleri ve Güncel Bitcoin Haberleri ile ilgili haberlere ilk ulaşan siz olmak isterseniz Web Sitemizi takip edebilirsiniz.

Kripto Para Birimleri fiyatlarını anlık olarak öğrenmek isterseniz, buradan kolaylıkla ulaşabilirsiniz.

Benzer Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.