korku ve açgözlülük endeksi

Korku ve Açgözlülük Endeksi

Kripto para veya borsa içerisinde belirli dönemler içerisinde alıcı ve satıcıların duygu birikimi yer almaktadır. Bu birikim sonucunda korku ve açgözlülük endeksi oluşmasını sağlamaktadır. İnsan psikolojisi para yapma dönemleri içerisinde çevresindeki etkenlere dayanarak harcama ve yatırım yapabilir. Bu durum da yatırım süreci olumlu ve olumsuz yönde etkilemektedir.

Kripto paranın dönemler içerisinde etkisinin artması veya azalması buna etken etmektedir. Bireyler herkesin yatırım yaptığını görünce bilip bilmeden yatırımı sağlamaktadır. Bu durum karşısında para kazanma hırsının meydana gelmesi bu tür korku ve açgözlülük endeksine etki sağlamaktadır.

korku ve açgözlülük endeksi

Başlıklar

Korku ve Açgözlülük Endeksi Nedir?

Korku ve açgözlülük endeksi aslında yatırımcıların duyguların ölçen sisteme denmektedir. Kripto pazarı içerisinde Pazar hacmine göre oynaklık, sosyal medya etkisi, uyarlama gibi etkiler göz atılarak hesaplamalar sağlanmaktadır. Bu hesaplamalara göre yatırım yapma kararı da kişilerin etkilenmesine neden olmaktadır.

Kripto para gelişen global olaylardan etkilenerek yatırımcılara kendine çekebilmektedir. Yapılan yükselme sonrasında tüm dünya üzerinde etki sağlayarak bir çığ etkisi sağlayarak her yere yayılmaya başlar. Para kazanmaya çalışan kişiler gözüktükçe insanların duygusu değişerek yatırıma yönelme sağlayabilir.

Ancak bu tür para kazanma işlerimde ilk giren kişiler kazanmaya başlar. İlerleyen dönemler içerisinde kişiler yatırdıkları paranın daha çok fazlasını zarar etmesiyle sonuçlanabilir. İlk girenler açgözlülük endeksine giriş yaparken parasını zarar ettiğini gören ve bu durum karşısında yatırım korkusuna girenler korku endeksine katılmasını sağlamaktadır.

Kripto para içerisinde herhangi olumsuz haber yatırımcıları büyük oran da etkilemektedir. Etkin olarak sürekli değişen durum olduğu için yatırım tavsiyelerinde tutma olasılığı çok yüksek değildir.

Piyasada Korku ve Açgözlülük Endeksi Yönlendirme

Kripto piyasa üzerinde yatırımcıları yönlendirme bakımından birçok haberle birlikte yükseliş ve düşüş meydana geldi. Dünyada en çok tanınan kişilerden biri Elon Musk olarak bilinmektedir. Elon Musk, Bitcoin ve Dogecoin yaptığı manipüle işlemleri oldukça başarılı olmuştur. Hatta Tesla üzerinde kripto para sisteminden yararlanacağı haberi piyasayı oldukça hareketlendirmiştir. Bazı takipçiler Elon’ın bu yönde yatırım tavsiyesi vermesini beklemektedir.

Pandemi döneminde en yükseliş zamanına giren kripto para ve varyantları bu dönemler içerisinde doğmuştur. Altcoin, shitcoin tarzında yatırımlar sağlanarak kişilerin buraya doğru yönlenmesini sağlamıştır. Metaverse sistemiyle hayatımıza yeni giren alanlarda olmuştur. Sanal arsa satışları meydana gelerek yatırımı farklı alanlara çekmiştir.

Bu dönem içerisinde NFT sistemiyle birlikte belirli kripto paralar kullanılarak yatırıma teşvik edilmiştir. NFT dijital eserlerin satılmasıyla birlikte kişilerin yatırım yönü de belli alanlara doğru geçmiştir. Bu durum piyasada korku ve açgözlülük endeksine doğrudan büyük bir şekilde etkilenmesini sağlamıştır. İlk giren kişiler çok yüksek oranlarda kazanırken günden güne düşüş meydana gelerek çok büyük zararların meydana geldiği gözükmektedir.

Hatta bu korku endeksi üzerinde yatırım yapan kişiler daha çok batmış yükseliş olması halinde multi milyoner olacak seviyede kişilerinde çıkmasını sağlamıştır. Piyasada hareketlenme olursa bunların yararını görecek kişiler de olacaktır.

korku ve açgözlülük endeksi

Korku ve Açgözlülük Endeksi Nasıl Çalışır?

Yatırımcılar kripto para yatırımı yapmak istediğinde piyasa göz atarak yatırımlarını yapmak istemektedir. Korku ve açgözlülük grafiğinden yararlanarak kişilerin nereye doğru yöneldiğini görmektedir. Yatırım konusunda eğer açgözlülük endeksi bulunuyorsa yatırımlarını buraya doğru gerçekleştirmektedir.

Korku endeksi oluşan bir piyasada yatırımcı gelmemektedir. Bu endeks grafiğinde puanlama sistemi çalışarak yatırımlar yönlendirilmektedir. Korku ve açgözlülük endeksi grafiği 0-100 puan arasında notlar verilerek hareket edilmektedir. Grafik içerisinde 0-49 arasında not verilmişse yatırımcılar için korku puanı olarak yer almasını sağlar.

Riskli işlem olarak gözükmesiyle yatırımcıları kaçırabilir. Grafik üzerinde 50-100 arasında puanlama sistemi yer almasıyla yatırımın daha güvenli olduğu ve kazancın ortaya çıkacağını göstermektedir. Bu durum açgözlülük endeksini göstermektedir. Yatırımcı olan kişiler bu tür kripto piyasalarına doğru yönelme yaşamaktadır.

Endeks Göstergelerinde Neler Yer Alır?

Endeks göstergelerinde renklendirmeler yer alarak puanlama notları verilmektedir. Bu puanlama göre;

  • 0-24 Aşırı Korku turuncu renkte gösterilir. Yatırım tavsiyesi verilmeyerek korku endeksinin en dip noktasıdır.
  • 25-49 Korku sarı renkte gösterilir. Yatırım tavsiyesinde riski seven kişiler oluşturulmaktadır. Çoğu zaman yatırım dibe doğru geçmektedir.
  • 50-74 Açgözlülük: açık yeşil renkte gösterilmektedir. Piyasada yer alan kişilerin buraya yöneldiği ve yatırımların da sürekli olarak akışta olduğunu göstermektedir.
  • 75-100 Aşırı Açgözlülük: yeşil renkte gösterilmektedir. Piyasada yatırımcıların güvenle hareket ettiği ve yatırımında kazandırdığı gözlemlenerek hareket ettiği alandır.
korku endeksi

Korku ve Açgözlülük Endeksi Nasıl Hesaplanır?

Korku ve açgözlülük endeksi piyasada yer etkenleri gözlemleyerek hesaplamaya girmektedir. Bu etkenler sırası olarak;

  • Oynaklık: Kripto parasının son 30 ve son 90 gün arasında değişimleri göz atılarak puanlamaya konulmaktadır. Sürekli oynaklık olmasıyla birlikte piyasanın kararlığı incelenerek puanlamaya karar verilir. Sürekli oynak olarak devam eden piyasa tehlike arz edebilmektedir. Bu verinin hesaplanmasıyla birlikte korku ve açgözlülük endeksine %25 orantıda etki sağlamaktadır.
  • Piyasa Hacimi/Momentum: Kripto piyasasında yapılan yatırıma göre hareket edilmesini sağlar. Piyasada yapılan yatırım son 30 günlük ve son 90 günlük verileri karşılaştırma sağlanarak yatırımcıların ne kadarlık işlem yaptığı hesaplanır. Sürekli olarak yüksek hacim işlemlerde alım sağlanıyorsa açgözlülük endeksine olumlu şekilde etki etmektedir. Ancak piyasada satışlar sürekli meydana gelmesi korku endeksine sürekli etki sağlamaktadır. Bu durum korku ve açgözlülük endeksine %25 etki sağlamaktadır.
  • Sosyal Medya: Sosyal medya üzerinde kripto para haberleri sürekli olarak yayınlanmaktadır. Süreç içerisinde bazı yatırım kanalları meydana gelmesiyle birlikte kriptoya ilgisi olan kişilere yönlendirmesini sağlayabilmektedir. Sosyal medya üzerinde paylaşılan yatırım tavsiyeleri ve haberler açgözlülüğe yönlendirmek amaçlı yapılmaktadır. Yatırımcıların gelişi kripto piyasanın daha değerli olmasını sağlayacaktır. Bu durum korku ve açgözlülük endeksine %15 oranında etki sağlamaktadır.
  • Bitcoin Güncel Durumu: Dünyada en çok tanınan kripto para birimi Bitcoindir. Bitcoin piyasa verileri yatırımcıları daha çok etki sağlamaktadır. Bitcoin yükselmesi sonucunda yatırımcılar açgözlülük endeksine katılmaktadır. Ancak düşüş yaşanması korku endeksine büyük oranda etkileme sağlamaktadır. Hatta altcoin kullanan kişiler sürekli olarak Bitcoin’i takip ederek verilere göre yatırımlarını sağlamaktadır. Bu durum korku ve açgözlülük endeksine %10 etki sağlamaktadır.
  • Google Trends- Haberler Etkisi : Google haberler kısmını veya Trends kısmını incelendiğiniz kripto paralarla ilgili birçok haber çıkmaktadır. Bu durum takip eden kişilere gözüktüğünde yatırımları olumlu veya olumsuz yönde çekebilmektedir. Haber sitelerinin yayın yapması sonrasında kişiler fikrini değiştirici durum yaydığından korku ve açgözlülük endeksine %10’luk etki sağlamaktadır.
  • Anketler: Piyasa içerisinde belirli sitelerden yatırım neye doğru yönleneceği ve kullanıcı yorumlarını okuyarak hareket eden yatırımcılar bulunmaktadır. Bu yatırımcılar takip eden kişilere göre karar vererek yatırım kararlarını değiştirmektedir. Karara göre hareket eden kişilerin korku ve açgözlülük endeksine %15 etki sağlamaktadır.

Endeksin Piyasaya Etkisi

Yapılan korku ve açgözlülük endeksi hesaplamaları tam boyutta incelenerek puanlama sistemine dönüştürülmektedir. Puanlama sonrasında güvenilmeyen ve güvenilecek kripto paralar listelenmesi sağlanmaktadır.

Kişilerin yaptığı yatırımlar etkisi ilerleyen zamanlarda etkisini göstererek hareket edecektir. Olumlu yönde hareket etmesiyle daha da çok yayılmasıyla kazançları artırabilir. Eğer zarar etme yönünde gidiyorsa daha çok yatırımcı kaybederek ilerleyen zaman güvenin oluşmasını bekleyecektir.

Korku ve Açgözlülük Endeksi anlık takip etmek için buraya tıklayabilirsiniz.

Liq Olmak Ne Demek? Likidite Nedir? adlı yazımızı okumak için buraya tıklayabilirsiniz.

Benzer Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.