iota coin nedir

IOTA Coin Nedir? IOTA Coin Yorum ve Analizi

IOTA, nesnelerin interneti ‘’IoT‘’ sektörüne yönelik olarak faaliyet göstermektedir. IOTA, merkeziyetsiz, ölçeklenebilir ve işlem ücreti bulunmayan kripto para olarak adlandırılmaktadır. IOTA coin özellikleri arasında en dikkat çekici olan Tangle olarak isimlendirilen teknolojidir.

Başlıklar

IOTA Coin Nedir?

IOTA, IoT ekosisteminde gerçekleşen işlemleri kaydetmek ve yürütmek için açık kaynak dağıtılmış defterdir. Aynı zamanda da kripto para birimidir. Yerel kripto para birimi ise ağ içerisinde gerçekleştirilen işlemlerin kolay hale gelmesi için kullanılan mIOTA olarak adlandırılmaktadır.

IOTA, blokzincir teknolojisini kullanmamaktadır. Tangle olarak bilinen yönlendirilmiş döngüsel grafik (DAG) teknolojisine odaklanmış durumdadır.

IOTA Coin Amacı Nedir?

IOTA coin amacı, kripto para pazarında ölçeklenebilirlik sorununu ortadan kaldırmak ve nesnelerin internetinin iskeletini oluşturabilmektedir.

Ölçeklenebilirlik sorunu işlem ücretlerinin artmasına sebebiyet verebilmektedir. Bu neden ile IOTA merkeziyetçilik kavramını en sade şekli ile kavramakta ve ücrtetsiz işlem gerçekleştirmektedir.

iota coin png

IOTA Projeleri Nelerdir?

Nesnelerin internetinin temelini oluşturmak için inşa edilen IOTA projeleri içerisinde şunlar yer almaktadır;

  • Akıllı şehirler.
  • İlaç ve ulaşım.
  • İmalat ve tedarik zincir.

IOTA Coin Nasıl Çalışır?

IOTA, blockchain teknolojisinin aksine Tangle alt yapısını kullanmaktadır. Bu neden ile transfer işlemlerinde herhangi bir işlem ücreti alınmamaktadır. IOTA coin için diğer kripto paralar gibi madencilik işlemi gerçekleştirilmemektedir. Blockkchain gibi karışık bir alt yapıya sahip olmaması nedeni ile işlemler son derece hızlı bir şekilde gerçekleştirilmektedir.

 IOTA Coin en belirgin özelliklerinden bir diğeri ise ani fiyat dalgalanmalarının yaşanmamasıdır. Bunun en büyük sebebi ise madenciliğin yapılmaması ve 3 milyara yakın tokenin tamamının piyasaya sürülmesidir.

Tangle Teknolojisi Nedir?

IOTA, Tangle teknolojisini kullanmaktadır. Tangle; ölçekenebilir, hedefe odaklı ve bloksuz dağıtımlı bir teknoloji olarak ön plana çıkmaktdır. Tangle teknolojisi ile hiçbir işlem ücreti ödemeden işlemler gerçekleştirilebilmektedir. Bu durumun en büyük avantajı ise; küçük miktarda dahi işlemlerin yapılabilmesidir.

IOTA teknolojisinin temel özellikleri arasında Tangle teknolojisi ile veri transferi gerçekleştirme imkanı sağlamasıdır.

IOTA Coin Avantajları Nelerdir?

Nesnelerin interneti teknolojisinin birçok sektörün geleceğini değiştireceği belirtilmektedir. IOTA Projesi, nesnelerin interneti ve kripto alanına yoğunlaşmış olarak faaliyetlerini yürüten bir platformdur.

IOTA, blockchain teknolojisi yerine kendine has Tangle ağını kullanmaktadır. IOTA sen derece hızlıdır. IOTA ile takas ve sınır ötesi transfer gibi işlemler son derece kısa bir sürede hatta saniyeler içerisinde yapılabilmektedir.

iota coin yorum

IOTA Dezavantajları Nelerdir?

IoT teknolojisi geliştirme araçlarına IOTA cüzdan teknolojisi ile erişmek mümkün olmaktadır. Belirtilen cüzdan kişiye özeldir ve para ile satın alınmaktadır. IOTA coin çevrimiçi cüzdanda saklanması siber saldırı riskini de taşımaktadır. Ancak isteyen kullanıcılar varlıklarını donanım cüzdanına aktarabilir ve sahip olduklarını koruyabilir.

IOTA Coin Nasıl Alınır?

IOTA coin; Binance, BitFinex, Huobi Global gibi çeşitli kripto borsalarında kullanıcılara sunulmaktadır. Iota projesine inanan ve ilgi duyan yatırımcılar belirtilen kripto borsalarına olup, hesap açarak IOTA alım işlemi gerçekleştirebilmektedirler.

IOTA Coin Yorum

IOTA, yüksek işlem ücretlerine ve ölçeklenebilirlik gibi sorunlara çözüm olmak için ortaya çıkmıştır. Kripto para dünyasının ihtiyaç duyduğu teknolojik değişimi sunmaktadır. Tangle ağı teknolojisi bu çerçevede doğrulamaları işlemek üzere tasarlanmıştır. Bu neden ile bloklara ve madencilere ihtiyaç duyulmamaktadır.

IOTA coin,  sahip olduğu teknoloji ile kullanıcılara pek çok avantaj sunmakta ve gelecek adına olumlu projeler yürütmektedir.

IOTA, fiyat istikrarı açısından da oldukça başarılı bir performans ortaya koymaktadır. Hızlı bir şekilde işlem olanağı sağlaması da oldukça önemli bir avantajdır.

Son Dakika Kripto Para Haberleri‘ni ve Güncel Altcoin Haberleri‘ne” ilk ulaşan siz olmak isterseniz Web Sitemizi takip edebilirsiniz.

Benzer Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.