ICO nedir

ICO Nedir? IDO Nedir? IEO Nedir? 2023

Başlıklar

ICO (Initial Coin Offering) Nedir?

ICO (Initial Coin Offering), bir grup geliştirici veya bir şirket tarafından block zincir teknolojisi kullanılarak yaratılmış; kripto varlıkların yatırım yapmak isteyen bir kitleye , teklif ya da satış yoluyla satılması şeklinde, bazı durumlar da bir kısmının ön satış yoluyla fon toplanmasına verilen addır. Satışlar dolar, Türk lirası, euro gibi mevcut geleneksel paralarla olabileceği gibi BTC, ETH, BNB gibi kripto paralarla da olabilir.

 ICO fikri 2012 yılında J. R. Willett adında bir yazılım mühendisi tarafından ortaya atılmış ve kendi projelerini kripto paralar yoluyla fonlayabileceğini iddia etmiştir. J. R. Willett 2013’de kendi ICO projesi olan Mastercoin’i 500.000 dolar bitcoin ile finanse ederek ilk ICO projesini gerçekleştirmiştir. Zamanla bu yönteme olan ilgi artmış 2017 yılının ilk çeyreğinde piyasanın hacmi iki milyar dolara kadar ulaşmıştır.

ico jpeg

ICO sayesinde büyük küçük demeden bütün tasarruf sahipleri girişim finansmanına katkı da bulunabilir duruma gelmiştir. Bu sayede bir nebze de olsa daha adil bir finans çevresi oluşmaya başladı.

IDO NEDİR?

IDO(Initial DEX Offering), yeni oluşturulan bir kripto para projesi için toplanan fonların merkeziyetsiz alım satım piyasaları aracılığıyla yapılmasına verilen addır.

NEDEN IDO?

  • ICO veya IEO vasıtasıyla fon toplarken geliştiriciler ön bir ücret öder ve borsanın projeyi kabul etmesi beklenir. Sonrasında proje borsaya çıkar. Bu yol geliştirici için hem maddi hem manevi para, zaman vb. gibi kayıplara neden olur.
  • Fakat IDO’da merkeziyetsiz bir piyasa üzerinden alışveriş yapıldığı için ne ön bir ücret ödenir ne de birisinin onayı beklenir.
  • IDO’ların birçok cüzdan desteği sayesinde yatırımcıların sistem ile etkileşime girmeleri basitleşir.IDO direkt, adil ve açık bir sistemdir.

Bazı başarılı IDO projeleri

  • İlk başarılı IDO projesi Raven Protocol’dür. Raven tokenı kullanır. Bu uygulama tokenı yapay zekayı eğitmek için kullanır.
  • Diğer başarılı IDO projesi olarak da UMA örnek gösterilebilir. UMA, DeFi geliştiricilerinin Etherium ağı üzerinde değerleri değişen teminatlı tokenlar üretilmesini sağlıyor.
ido jpeg

IEO NEDİR?

Halihazırda kullanımda bulunan veya henüz geliştirilme aşamasında olan bir çok kripto varlık veya blockchain projesi vardır. Bu kripto paralar veya blockchain projelerinin de geliştirme maliyeti vb. gibi bir çok gider kalemi vardır. Proje geliştiricileri bu maliyetleri karşılayabilmek için türlü yöntemler kullanırlar.

IEO’da bu tarz projelere kaynak sağlamak için kullanılan bir yöntemdir. IEO kullanacak bir proje sahibi eğer gelişkin bir eylem planına sahipse ve projenin vizyonunu net şekilde ortaya koyabiliyorsa yatırımcılar için ilgi çekici bir seçenek olabilir.

IEO’da yatırımcılara, borsaya yeni çıkacak kripto varlığı daha borsada kullanılabilir hale gelmeden önce satın alabilme imkanı tanır. Bu yol ile yatırımcı değerleneceğini düşündüğü kripto varlığı daha ucuz şekilde eline almış olur. Proje sahibi de bu yolla projesini finanse eder. Yani alan mutlu olur veren de.

IDO & IEO VE ICO ARASINDAKİ FARK NEDİR?

  • IDO ve IEO arasındaki fark fon toplanan platformun yapısıdır. IEO merkezi denetlenen kripto borsalarında yapılırken, IDO merkeziyetsiz ve denetimi olmayan kripto borsalarında yapılır.

Son Dakika Kripto Para Haberleri ve Güncel Bitcoin Haberleri ile ilgili haberlere ilk ulaşan siz olmak isterseniz Web Sitemizi takip edebilirsiniz.

Kripto Para Birimleri fiyatlarını anlık olarak öğrenmek isterseniz, buradan kolaylıkla ulaşabilirsiniz.

Benzer Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.