halving nedir

Halving Nedir? Bitcoin Halving Ne Zaman?

Her geçen gün kripto paralar hayatımızda daha çok yer kaplıyor. Daha çok kripto para terimler ile karşılaşıyoruz. Bugün ise bu terimlerden bir tanesi olan Halving üzerinde duracağız. Peki ya sizce Halving nedir? Bitcoin Halving Ne Zaman? Fazla zaman kaybetmeden bu sorularımıza cevap arayalım.

Başlıklar

Halving Nedir?

Halving’in sözlük anlamı yarılanma demektir. Madencilikle üretimi gerçekleştirilen kripto paralarda (Bitcoin, Litecoin, Bitcoin Cashvs.) üretimde blok başına düşen ödülün belli şekilde yarıya düşürülmesi olayıdır.

Madencilik kripto paraların üretiminin gerçekleştirilmesinin yanı sıra blok zincir sistemindeki transferlerin onaylanabilmesi için de oldukça gereklidir. işlemlerin yavaşlaması ya da madenciliğin bitmesi sistemin kullanılabilirliğinin etkileyecektir.
Madencilik aracalığı üretimi gerçekleştirilen bütün kripto paralarda üretimi gerçekleştirilecek birim adedi belirlenmiştir.

Belirtilen miktarın haricinde üretilem gerçekleşmemektedir. Kripto paraların fiyatlandırılmasında temel unsur arz-talep dengesidir, bu şekilde enflasyonun önüne geçilmektedir.

halving nedir

Halving Avantajı Nedir?

Halving, kripto paraların madenciliğinde, madencilik ödüllerinin belirli aralıklar ile bilerek düşürülmesi olaydır. Bunun yapılmasının iki temel sebebi vardır.

1- Kripto paralara bu sürecin başından itibaren inancı olan yatırımcıların ödüllendirilmesi. Madencilik yardımı ile üretimi gerçekleştirilen kripto paralara inanan ayrıca çıkışından itibaren bu alanda madencilik işlemlerini sürdüren kullanıcılar halving işlemlerinden ilk başta etkilenmediklerinden dolayı daha sonradan bu alana dahil olan madencilere oranla daha çok blok ödülü elde etmiş olacaklardır.

2- Madencilik işlemleri kripto paraların üretilebilmesi için gerekli olduğu kadar aynı zamanda blok zincir sisteminde gerçekleşen transferlerin onaylanması durumunuda hallettikleri için ağın temelini oluşturur. Ayrıca kripto paraların birim adedlerinin sınırlandırılıyor oluşu, eğer halen daha ilk blok ödülü rakamları ile devam ediliyor olsa bütün kripto para adetlerinin üretilmesine sebep olurdu.

Böyle devam ettiğinde ise madenciler herhangi bir ödül olmadığından dolayı blok zincir ağından, yani madencilik ağından birer birer çekilmeye başlayacaklardır haliylede sistemde tıkanmalar meydana gelecektir. Madencileri blok zincir üzerinde uzun süre boyuncak tutabilmek ve kripto paraların üretimini devamlılığını sağlamak için madenci sayısında artış meydana geldikçe blok ödülü düşürülmelidir.

Halving Nedir

Bitcoin (BTC) Halving Nedir?

Bitcoin kripto para, madencilik aracılığı ile üretimi gerçekleştirilen bir kripto paradır. Madenciler çözüme ulaştırdıkları her blok başına Bitcoin cinsinden ödül almaktadırlar. Bu yol ile hem blok zincir ağındaki işlemler gerçekleştirilirken hem de Bitcoin üretimi yapılmaktadır.
Bitcoin blok zincir üzerinde yapılan Halving sayesinde blok başına alınan ödülün değeri yarıya düşürülmektedir.

Bitcoin’in madencilik serüveni ilk kurucusu olarak düşünülen Satoshi Nakamoto tarafından 2008 yılınan 31 ekim tarihinde “Genesis Block” ile başlamıştır. Daha sonra gerçekleştirilen her onay işlemi bu blok üzerine yazılmıştır.

Bitcoin’in ilk çıkış yaptığı 2008 yıllarında her bir blok başına ortalama 50 BTC ödül veriliyordu. Madenci sayısının zaman geçtikçe artış göstereceğini aynı zamanda işlemlerin yavaşlayacağını düşünen geliştiriciler blok başına verilmekte olan ödülün otomatik bir şekilde düşmesini gerçekleştirecek olan “Halving” sistemini geliştirmişlerdir.

Bitcoin Halving Ne Zaman?

Bitcoin ağında gerçekleştirilen halving işlemi 2012 senesinde yapılmıştır ve blok başına verilen ödül 25 Bitcoin’e düşürülmüştür. Ortalama 4 senede bir gerçekleştirilen Halving bir başka yarılamasını 2016 senesinde gerçekleştirdi, blok başına düşen ödül de 12,5 Bitcoin oldu.
2024 senesinde ise dördüncü bir halving gerçekleşecek ve blok başı ödül 3.125 Bitcoin olacaktır. Halving işleminin BTC fiyatına yansıması günümüze dek olumlu biçimde gerçekleşmiştir 2024 içinde böyle olacağını umuyoruz.

Bitcoin Cash (BCH) Halving Nedir?

Bitcoin Cash, kripto para olan Bitcoin blok zincir ağı üzerinde gerçekleştirilen işlemlerin yavaşlamaması ve daha hızlı bir şekilde gerçekleştirilenilmesi için, Bitcoin ağından türetilen 2017 senesinde ortaya çıkan bir kripto paradır.
Bitcoin Cash (BCH) madenciliği günümüzde blok başına ödül olarak 6.25 Bitcoin Cash verilmektedir. 2024 senesinde ise gerçekleştirilecek olan Halving ile blok başına verilen ödül 3.125 olacaktır.

Son Dakika Kripto Para Haberleri ve Güncel Bitcoin Haberleri ile ilgili haberlere ilk ulaşan siz olmak isterseniz Web Sitemizi takip edebilirsiniz.

Kripto Para Birimleri fiyatlarını anlık olarak öğrenmek isterseniz, buradan kolaylıkla ulaşabilirsiniz.

Benzer Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.