gas fee nedir ethereum gas fee 4Adt7FzP

Gas Fee Nedir? Ethereum Gas Fee

Kriptokulu.com – Gas Fee, Türkçe’de gaz fiyatı manasına gelir. Kullanıcıların Ethereum ağında etkileşime girmek için gereken ETH ölçüsünü kelam etmektedir.

Başlıklar

Gas Fee Nedir?

Gas fiyatları, temelde bir kripto para sürecini tamamlama fiyatını belirlemektedir. Gas Fee, Ethereum ağı ve onun lokal kripto para ünitesi olan ETH için oluşturulmuştur. Lakin kripto yatırımcılar, öteki kripto para üniteleri için de süreç fiyatlarını gas olarak adlandırabilmektedir. Gas Fee, Ethereum kümesi tarafından Gwei olarak isimlendirilmiştir. Saniye başına milyonlarca sunucu süreci yapıldığı için bunun bir bedeli olması gerektiğine karar verilmiş ve gas fee oluşturulmuştur. Gas fiyatları, Ethereum madencilerinin bir süreci gerçekleştirmesi gereken güç karşılığında verilmektedir.

Ayrıca gas fee, Ethereum ağına bir güvenlik katmanı sağlamaktadır. Ethereum geliştiricileri tarafından, ağın güvenliğini sağlamaya yardımcı olmak için gas fiyatları uygulanmıştır. Bunun nedeni her süreç için bir fiyat talep etmek, makûs niyetli bireylerin ağa spam göndermesini önlemekte ve hesaplama israfı riskini azaltmaktadır. Süreçleri doğrulamak ve madencileri ödüllendirmek için kullanılmaktadır. Gas fiyatlarının Ethereum ağı tıkandığında artması, yatırımcılar için makus bir senaryo haline gelmektedir. Ethereum Proof of Work blokzinciridir. Ağdaki süreçler gerçekleştirildiğinde alınan ETH mükafatı, en güçlü bilgisayara sahip kullanıcı almaktadır. Bunun yanı sıra PoW, etrafa ziyanlı bir düzenektir. Gas fiyatları, ağdaki süreçlerin gerçekleştirilmesi ve madencilerin teşvik edilmesi amaçlanarak oluşturulmuştur.

What are NFT Gas Fees? How to Calculate them like a pro - Zipmex

Gas Fee Nasıl Çalışır?

Ethereum blokzincirinde gas, ağda bir süreç gerçekleştirmek için gereken maliyeti tabir etmektedir. Gwei ismi verilen ETH’nin küçük fraksiyonlarında gösterilmektedir. Gas Fee’nin en çok kullanıldığı alanlardan biri de NFT’lerdir. Birçok platformda farklı Gas Fee fiyatları mevcuttur. Bunun yanı sıra Ethereum ağında, gas fiyatları lokal para ünitesi olan ether (ETH) kullanılarak ödenmektedir. Bir Ethereum süreci için gas fiyatları, gas limitine ve gas ünitesi başına mevcut fiyata bağlıdır.

Gas fiyatları “ GWEI ” ile ölçülmektedir. Bir GWEI, 0.000000001 ETH’ye muadildir. GWEI bir ETH ünitesi olmasından dolayı, gas fiyatı mahallî para ünitesinin arz ve talebine bağlı olarak artmakta ya da azalmaktadır. Gas fiyatları, talebe göre artmaktadır. Bir kripto para ünitesine artan talep, süreçlerdeki artışın üstesinden gelmek için daha fazla hesaplama gücü gerektirmektedir. Ayrıyeten süreçlerin gerçekleştirilmesi için gereken ekstra kaynaklar, ünite gas başına daha yüksek fiyatlara neden olmaktadır. Para ünitesinin kıymetine bağlı olduğu için her ünitenin değeri de artmaktadır.

Gas Fee Nasıl Düşürülür?

Gas fiyatlarının maliyeti, madenciler tarafından mevcut arz ve talebe göre belirlenmektedir. Ethereum gas maliyeti; Mevcut gas talebine, akıllı sözleşmeleri işlemek için hesaplama gücü talebine, toplam süreç sayısına ve yürütülmesi istenen akıllı sözleşmenin boyutuna bağlıdır. Direkt olarak süreç fiyatını azaltmanın bir yolu bulunmamaktadır. Lakin, taban fiyatı ve bahşiş düşürülerek toplam fiyat azaltılabilmektedir. Daha düşük bir gas fiyatı ile süreç yapmak için, ağın ağır olmadığı vakitler tercih edilebilmektedir. Hafta sonları genelde yoğunluk daha az olmaktadır. Bahşiş azaltma metodu ile de gas fiyatlarının maliyeti düşürülebilmektedir. Bahşiş, daha hızlı süreç mühleti karşılığında madencilere verilen ek bir fiyattır. Sürecin anında gerçekleşmesi mecburî değilse, azaltılarak daha az gas fiyatı ödenebilir. Ayrıyeten, katman-2 ölçeklendirme analizleri ile Ethereum gas fiyatlarının düşmesi sağlanabilir.

Benzer Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.