vitalik buterin kimdir

Vitalik Buterin Kimdir? Vitalik’in Serveti

Merhaba, bu yazımızda Vitelik Buterin Kimdir? ve Vitalik Buterin Serveti başlıkları üstünde duracağız.

Vitalik Buterin, Satoshi Nakamoto’dan sonra kripto para dünyasında en çok ismini duyduğumuz ikinci kişidir. Buterin’in  şu anda bu kadar tanınıyor oluşunun nedeni, piyasa değeri olarak dünyanın ikinci büyük kripto parası olan Ethereum’un kurucusu olmasından kaynaklanıyor. Gelin bakalım kimmiş bu Vilalik Buterin.

Başlıklar

Vitalik Buterin Kimdir?

31 Ocak 1994 yılında Rusyanın Kolomna eyaletinde doğmuş ancak 6 aylık iken Kanada’ya göç etmişlerdir. Çocukluğundan itibaren zekası ile ön plana çıkan Buterin üçüncü sınıfta geçtiğinde  özel yeteneklere sahip çocuklar için hazırlanmış olan bir sınıfa yerleştirilmiş. Bu sıfıfta matematik, programlama ve ekonomi dersleri almaya başlamıştır.

Vitalik Buterin kendisini şu ifadelerle tanımlamakta Bitcoin’e ilgisinin gelişmesini sağlayan ve yaşadığımız şu dünyada yapamayacağı şekilde insanlarla bağ kurmasına yardımcı olan İnternet çocuğu.

vitalik buterin kimdir

CypherHunter deki profilinde yazan bilgiye göre Vitalik Buterin, 2007 ile 2010 yılları arasında azimli bir World of Warcraft oyuncusuydu. Geliştiriciler oyunda en sevdiği yeteneklerden birini kasıtlı olarak güçsüzleştirmiş bu durumda ortaya çıkmıştır. Bunun ardından bütün gün uyuyana dek ağlamış ve kısa süre sonra da oyun oynamayı bırakmıştır.

Ethereum’un Ortaya Çıkışı

2013 yıllarının sonlarına doğru  evine geri döndüğünde, “Ethereum” olarak isimlendirdiği   bir whitepaper üzerinde çalışmaya başladı. Whitepaper’ı tamamladığında, çevresinde bulunan birkaç kişi ile paylaştı daha sonra ise  olay hızlı bir şekilde yayıldı. Kısa süre içerisinde  30’a yakın kişi tarafından, fikirlerini daha detaylı konuşmak üzere Vitalik Buterin ile görüştü.

Vitalik Buterin, bu işten olumlu geri dönüşler alacağımı pek düşünmemişti sert geri bildirimlere hazırdı. Ancak beklediği gibi sonuçlanmadı. Bu durum Vitalik Buterin’i çok sevindirmiş fikirlerinin sağlamlığına inanmasını sağlamış ve kararlı duruşunu güçlendirmişti.

Ethereum’un Arkasındaki Ekip

Bir kaç ay geçmeden projenin kuruluşunda yer alan üyelerin çoğu (Vitalik Buterin, Mihai Alisie, Anthony Di Iorio, Gavin Wood ,Charles Hoskinson ve Joe Lubin dahil olmak üzere) Ethereum’u daha iyi ifade etmek ve tanıtmak için Miami’de gerçekleştirilecek olan Bitcoin konferansına gitmişlerdir. Çoğu insan “gerçek hayatta” ilk kez burada tanışma fırsatı yakalamışlardır. Bütün bunların ardından Vitalik Buterin’e 100,000 $ değerin deprestijli Thiel Bursu verilmiştir. Bu, para ise onun projesinin üzerinde tam anlamı ile çalışmasına olanak sağlamıştır.

Vitalik Buterin için Ethereum’un lideri pozisyonda olmak kolay olmamıştır. Her ne kadar projenin  teknoloji kısmında rahat durumda olsa da, bu denli büyük birer projenin yönetimindeki politikalarda sık sık problemler yaşamıştır. Çocukluğundan bu yana gelen garipliği peşini bırakmamış aksine  işlerde uzlaşmalar kolay gerçekleşememiştir.

vitalik buterin serveti

Bunca zorluğa rağmen Bitcoin’in ortaya çıkmasından bu yana hiçbir proje Ethereum kadar hiçbir kripto para bu kadar ses getirmemiştir. Her ne kadar Vitalik Buterin Ethereum projesi için katılım sağlayıp ayrıca proje için yazılar yazmaya devam etmiş olsada, Vitalik Buterin babası New Yorker ile yapmış olduğu bir röportajda Vitalik’in insanların kendisine bu kadar çok önem veriyor olmasından heyecanlanmadığını ve topluluğun kendilerine yetmeleri, güçlükleri yenme yeteneğine sahip olmalarını istediğini belirtmişti.

Aldığı Ödüller

Kazanmış olduğu ödülleri kısaca şu şekildedir;

  • 2012 Bronz Madalya, International Olympiad in Informatics 
  • 2014 Dünya Teknoloji Ödülü (IT Yazılım)
  • 2016 Fortune 40 40 Altı Listesi
  • 2018 Forbes 30, 30 Altı Listesi
  • 2018 Fahri Doktorluk, Basel Üniversitesi

Yapmış Olduğu Bağışlar

Vitalik Buterin 2027 yılında biz insanların faydalanabilmesi için kullanıcı-dostu AI gelişimini destekleyen Machine Intelligence Research Institute (MIRI)’ye 763,970$ değerindeki Ethereum bağışlaması ile birlikte başlamıştır.

2018 yılında ise insanların yaşlanmasını önlenmeye yönelik yürüttüğü araştırmalar ve teknolojiler geliştiren SENSE Araştırma Vakfı’na 2.4 milyon $ değerinde Ethereum bağışında bulunmuştur.

Yine 2018 yılı içerisinde GiveDirectly yardım derneğinin aracılığı sayesinde Uganda’lı mültecilere yardım için 1 milyon $ bağışlamıştır.

Vitalik Buterin’in Serveti

Vitalik Buterin’in servetinin çoğunu Ethereum oluşturmakta. Servetlerini kripto paranın üzerine kuran insanlar gibi Buterin serveti de cüzdanında tuttuğu kriptoların fiyatının değişmesi ile hızlı bir şekilde dalgalanmalar yaşanmakta.2018 yılının ortalarında Forbes tarafından yayınlanmakta olan  bir yazıda toplam varlığı 100’le 200 milyon $ arasında olduğu düşünülüyor. Şu anda ise Buterin’in cüzdanında 810 milyon $ Ethereum ile diğer tokenlar da yaklaşık 2 milyon $’ı varlığı bulunuyor.

Son Dakika Kripto Para Haberleri ve Güncel Bitcoin Haberleri ile ilgili haberlere ilk ulaşan siz olmak isterseniz Web Sitemizi takip edebilirsiniz.

Kripto Para Birimleri fiyatlarını anlık olarak öğrenmek isterseniz, buradan kolaylıkla ulaşabilirsiniz.

Benzer Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.