ethereum coin yorum

Ethereum Yorum ve Geleceği 2023 – 2025

Bu yazımızda kripto para tarihine damgasını vuran Ethereum’dan bahsedeceğiz. Makalemizde bize mesaj olarak en çok ilettiğniz Ethereum Yorum ve Ethereum Geleceği başlıklarını da ekledik. İsterseniz lafı daha fazla uzatmadan yazımıza geçelim.

Başlıklar

Ethereum Nedir?

Ethereum; zekice hazırlanmış sözleşmelere sahip, bir kişi bir kurum yada kuruluş tarafından kontrol edilmeyen merkeziyetsiz bir blok zincir ağıdır. Kripto para piyasasında ETH kısaltması ile gösterilmektedir. Tabii ki de Ethereum burada vermiş olduğumuz bilgilerden daha fazlası şimdi gelin hep birlikte Ethereumu ayrıntılı bir şekilde inceleyelim. Kendi sitesinde vermiş olduğu tanıma göre; “Ethereum’u kullananların kendi verilerine sahip olduğu bir sistemdir.

Kısacası burada anlat istediği sizin verilerinize sizden başka hiç kimse sahip değildir ve olamaz. Ayrıca açık kaynak koduna sahip olması sebebi ile kişiler ya da kurumlar tarafından müdahale edilemeyen merkeziyetsiz internettir.

Ethereum Rus- Kanada asıllı Vitalik Buterin tarafından 2015 yılında kurulmuştur. Kuruluş amacı ise bir hayli iddalı. Sistem ile hedeflenen, kullanıcıların kendine özel verilerinin üçüncü şahıslar tarafından kullanılıyor olmasına, çalınmasına ya da depolanmasına olanak vermemesidir. Ethereum diğer bir amacı ise kullanıcıların oldukça gelişmiş olan blok zincir altyapısını kullanarak yeni sistemleri ortaya çıkartmaktır.

ethereum jpeg

Ethereum ve Bitcoin Arasındaki Farklar

Şimdi ise isimlerini en çok duyduğumuz iki kripto parayı kıyaslayacağız. Bitcoin ile Ethereum’un çalışma prensipleri birbirine benzerlik göstersede Ethereum sadece finansal sistemlere destek vermekle kalmıyor. Dış dünyamızdaki olaylar işinde çözüm önerileri sunuyor.

Bitcoini incelediğimiz de blockchain olarak adlandırılan teknolojiyi temel alan ilk kripto para olma özelliğine sahip. Ethereuma baktığımızda ise Bitcoin’i kendine örnek almıştır. Fakat Ethereum’un kripto paraya sunmuş olduğu yeniliklerle, Bitcoin’in biz insanlara sunduğu teknolojiyi oldukça geliştirdi. Özetleyecek olursak Ethereum’un sahip olduğu sitemin Bitcoin’in siteminden daha yenilikçi olduğunu söyleyebiliriz.

Bitcoin’de ki madencilerin blokları işleyerek bir blok oluşturma süresi 10 dakika iken Ethereum’da bu süre oldukça kısadır. Ethereum madencilerinin ise bir bloğu oluşturken harcadıkları süre  15 saniyedir. Görüldüğü üzere Bitcoin ile Ethereum arasında dünyalar kadar fark var. Ethereum ile Bitcoin arasındaki bir diğer farka değinecek olursak bu da arz miktarı olur.

Bitcoin’in gelebileceği max miktar 21 milyon iken Ethereum’ daki bu miktar belli değildir. Şu an da piyasalarda 18 milyon 700 bin tane Bitcoin bulunuyor. Bahsettiğimiz üzere Ethereum’da bir sınırlama yok fakat Ethereum madenciliğine gelen sınırlama ile bir yıl içinde maksimum 18 milyon Ether üretilebiliyor.

Ethereum Madenciliği Nasıl Yapılır?

Madencilik yada kazım dediğimizde hepimizin aklına kazma, kürek vs geliyor değil mi? Ancak kripto paralarda tabii ki böyle bir durum söz konusu değil. Kripto para madenciliğinde genel olarak yazılımsal problemler çözülür.

Madenciler ağda bulunan zorlu problemlerin üstesinden gelerek kripto para ağının güvenilirliğini ve doğru bir şekilde çalışmasını sağlıyorlar. İşte bu noktada verilen problemi kim daha hızlı ve doğru çözebilirse ödül kazanıyor. Yani verilen bir blok doğru bir şekilde işlenip çözülürse sistem sizi  2 ETH ile ödüllendiriyor.

ethereum jpeg

Evet 2 ETH’nin sahibi olduk.Fakat bu durum bahsettiklerimizden daha kapsamlı ve geniş. Siz Ethereum madencilerin 2 ETH kazanmış olduğuna bakmayın! Madencilerin karşılarında duran rakipleri çok dişli, yatırımları  binlerce  dolarlık donanım madencilik için hazır durumda.

ETH bir çok şeyde olduğu gibi Bitcoinle buradada farklılık gösteriyor.Bitcoin madenciliği için kullanılan  cihazlar Ethereum madenciliği için kullanılmıyor. Bitcoin madenciliğinde kullanılan cihazlar ASIC makinelerken, Ethereum da ise verimli donanım cihazları ve ekran kartları kullanılıyor.

Ethereum Nasıl Alınır?

Çeşitli Kripto para borsaları aracılığıyla ETH alıp satabilir, kripto para ticareti yapabilirsiniz. Türkçe dil destekli çeşitli kripto para borsalarından hiç zorlanmadan ayrıca banka ve kredi kart desteği ile işlemlerinizi saniyeler içinde gerçekleştirebilirsiniz.

Tek yapmanız gereken kendinize en uygun kripto para borsasını bulmak ve Ethereum’unuzu almak. Bizlerin sizler için araştırmış olduğu kripto para borsalarını tanıtan yazımızı inceleyebilirsiniz.

Son Dakika Kripto Para Haberleri ve Güncel Bitcoin Haberleri ile ilgili haberlere ilk ulaşan siz olmak isterseniz Web Sitemizi takip edebilirsiniz.

Ethereum fiyatını anlık olarak öğrenmek isterseniz, buradan kolaylıkla ulaşabilirsiniz.

Benzer Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.