altcoin resimleri

Kripto Dünyasında En Az Arza Sahip Coinler

Yatırımcıların yapmış oldukları yatırımları katlamak için arzı az olan coinlere yönelmek oldukça popülaritesi artan bir yöntem haline geldi. Arzı az miktarda olan coinleri ayrıca yükselme potansiyeli taşıyan kripto para birimleri arasından seçerek sizler için bir yazı dizisi hazırladık. Öncelikle arzı az olan coin ne demek dilerseniz ona bir göz gezdirelim.

Başlıklar

Az Arzlı Coin Ne Demek?

Kripto para, tahvil, hisse senedi ya da emtia vb. finansal varlıklar, talep ekonomisine ve basit arza dayalı bir şekilde hareket ediyor. Bir varlığın talebi ya da arzı etkilendiği zaman büyük biçimde fiyat dalgalanmaları yaşanabilmekte. Düşük arzı bulunan kripto para eğer ani şekilde talep artışı yaşanırsa coin sahipleri ise bu durumdan kazançlar sağlayabiliyor. Kripto para yatırımcılarının en ideal yatırımlarından bir tanesi olarak yüksek talep gören ve düşük arza sahip ucuz kripto paralardır.

Arzı Az Olan Coinler İyi Birer Yatırım mıdır?

Arzı düşük olan coinler için iyi bir yatırım aracıdır diyebiliriz fakat dikkat edilmesi gereken çok fazla faktörler mevcuttur. Düşük arzı bulunan bir coine sadece yoğun bir talep olduğunda kazanç elde ettirebilir. Talebi fazla bulunamayan düşük arza sahip kripto paralar sadece arzı az olan coinler olaraktan kalıyor. 

Düşük arza sahip kripto paraları seçen yatırımcılar ilk önce gelecekte iyi performans sergileyip sergilemeyeceğini görebilmek amacı ile hisse kanıtı (proof of stake) ve iş kanıtı (proof of work) modellerine daha detaylı bir şekilde incelerler. Yeni kripto paralar çoğunlukla sınırlı miktarda arza sahiptir. Projeler sermayelerin büyük ölçekli kısmını pazarlamaya ayırıyor ve bu durumda talebi artırabiliyor.

1. Chiliz (CHZ)

Chiliz blockchain tabanlı eğlence spor platformu Socios’u n native tokenidir. Taraftarlar, hem favori spor markalarının yönetimine hem de klüp içinde verilen kararlara katılabiliyor.

Chiliz; FC Barcelona, Manchester City ve Paris Saint-Germain vb büyük spor kulüplerine ayrıca UFC gibi organizasyonlara ortaklık sağlıyor. Chiliz token yatırımcıları kendi beğendikleri sporcuların ve takımların tokenlerini satın alabilme imkanına sahip. Chiliz tokenin teklifi sınırlı olduğundan dolayı  düşük arza sahip bir kripto  paradır. Tokenler “ilk gelene ilk hizmet” prensibine göre çalışıyor. Yatırımcılar Socios platformu üzerinden tokenler sayesinde oy da kullanabiliyor.

2. Holo (HOT)

Holo blockchain teknolojisine ihtiyaç duymayan dApp’ler geliştirmeyi amaçlayan eşler arası (peer to peer – P2P) bir platformdur. Kendilerine ait Holochain ağına sahip projenin asıl hedefi internet kullanıcılarının DeFi uygulamaları sayesinde kolay ve basit bir biçimde bağlanmasını sağlamaktır.  Holo kripto paranın genel geliri kendi ağında bulunan ana bilgisayar ve uygulama sayısına bağlı bir şekilde değişkenlik gösteriyor. HOT’un lansmanı için 177.6 milyara yakın Holo tokenin yaratıldı. Bu tokenlerin ise %75’i kamu satışlarına tahsis edilirken geriye kalan %25’i ise ekip ve şirket üyelerine tahsis edildi.

holo coin resim

3. Battle Infinity (IBAT)

Gerçekleştirilen kripto para analistlerine göre Metaverse, sanal paraların geleceği geleceği için hayati bir öneme sahip. Bu sebeple Battle Infinity projesinin native tokeni IBAT ayrıca yeni çıkacak olan NFT’ler ile oyun ve spor platformu Battle Infinity, kripto para dünyasında oldukça büyük ilgi gördü.Projenin satıştan önceki kısmı, kısa sürede sona erdi.  Battle Infinity, Battle Games, Battle Arena, Battle Swap, Battle Market, Battle Stake ve IBAT Premier League gibi çeşitli farklı ürünlere sahip.

Battle Swap, yatırımcılarının merkeziyeti bulunmayan borsa aracılığı ile IBAT tokenleri almalarına ayrıca kazanmış oldukları ödülleri farklı bir fiat para birimine ya da kriptoya dönüştürmelerine olanak sağlıyor. Battle Swap, kusursuz bir kullanıcı deneyimi ayrıca oyun içerisinde yüksek performans sağlayabilmek için başka Battle Infinity ürünleri ile uyumlu bir şekilde  çalışıyor.

4. TamaDoge (TAMA)

Doge ekosisteminde yer alan en son üye TamaDoge. Dolaşımdaki arz miktarı en az olan kripto paralardan bir tanesi. Meme coin TAMA’nın max 2 milyar token arzı mevcut. Bu durumda başka kripto paraların Avalanche (AVAX), Bitcoin (BTC), Ripple (XRP), ve Cardano (ADA) gibi az miktarda arza ve deflasyonist bir coine ait projelerden bir tanesi olduğu anlamına geliyor.

Dogecoine benzeyen coinler, arzlarını 100 milyardan 132 milyarın üstüne çıkardı. Bitcoin ve TamaDoge gibi deflasyonist olan coinler arzı gün geçtikçe azalıyor, bu durumda o kripto paraları daha değerli hale getiriyor ve talep aldığında daha yüksek fiyatlara çıkabiliyor. Bitcoin dünyanın en pahalı coinlerinden biri olduğu için TamaDoge arzı düşük ama büyüme beklentisi oldukça yüksek olan en ucuz kripto paralardan bir tanesidir. 

tamadoge coin

5. Lucky Blok (LBLOCK)

Lucky Blok, popülaritesi en yüksek NFT rekabet platformlarından bir tanesidir. Yatırımcılar NFT alarak yarışmalara katılarak ödüller kazanıyor. Aynı zamanda Lucky Block NFT’lerini cüzdanlarında tuttukları için ödül veriyor. Yarışmada verilen ödülleri arasında 1 milyon dolar değerinde Bitcoin, bir Lamborghini, Fifa dünya kupası biletleri ve daha da fazlası bulunuyor. Yarışma bittikten sonra bile Lucky Block NFT kullanıcıları, yarışma da elde edilen kar havuzunun yüzde 1’ini günlük ödüller şeklinde alabiliyor.

Son Dakika Kripto Para Haberleri ve Güncel Bitcoin Haberleri ile ilgili haberlere ilk ulaşan siz olmak isterseniz Web Sitemizi takip edebilirsiniz.

SNM Coin fiyatını anlık olarak öğrenmek isterseniz, buradan kolaylıkla ulaşabilirsiniz.

Benzer Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.