elon musk'ın hayatı

Elon Musk Kimdir? Elon Musk’ın Hayatı

elon musk kimdir

Elon Musk 1971 yılında Güney Afrika Cumhuriyeti’nin başkenti olan Pretoria’da dünyaya geldi.

Elon küçük bir çocukken sürekli gözlerini bir noktaya sabitler, asla konuşmazdı. Ailesi bu nedenle onu uzun bir süre duymadığını düşündü. Daha sonrasında anlaşıldı ki, o sadece hayal kurmakla meşguldü. Annesi bu konuyu şu şekilde anlatıyor “Sanki zihni başka bir evrene geçiş yapardı. Bu konuda artık üzerine gitmiyorum çünkü böyle zamanlarda yeni bir roket ya da benzer bir şey tasarladığından emin oluyorum.“

Tek başına yazılım dillerini öğrenen Elon Musk, daha 12 yaşındayken yazdığı Blastar adlı bilgisayar oyununu $500’e satmış ve böylelikle ilk ticarini sağlamış oldu.

Elon Musk  1988 yılında Güney Afrika ordusuna katılması gerekiyordu. Daha 17 yaşındaydı bu yüzden orduya katılmak yerine evden ayrıldı. Vermiş olduğu bu kararını ise şu cümlelerle dile getirdi : “Askerlik yapmakla ilgili bir sorunum yok; ancak Güney Afrika ordusuna askerlik yapıp siyahi insanları bastırmaya çalışmak bana vakit geçirmek için iyi bir yol gibi görünmedi”.

Hayalinde hep Amerika vardı “Orası muhteşem şeylerin mümkün olduğu yer” diyordu. Hayalinde ise her zaman uzay vardı.

 Bryanston High School’da ortaöğretimin ardından Pretoria Boys High School’a başladı ardından ise Kanadaya Üniversite eğitimi için taşındı ve 1992 yılında Queen’s University’de iki yıllık bir eğitim aldı. Buradaki eğitiminide tamamladıktan sonra University of Pennsylvania’da fizik ve işletme okumak için Amerika’ya yerleşti.

Her zaman diğer çocuklardan daha farklıydı bu yüzden sınıf arkadaşları tarafından şiddete maruz kaldı. Bu yaşlarında oluşan septum bölgesinde ki deformasyon nedeni ile 41 yaşında ameliyat oldu.

Başlıklar

EVLİLİĞİ VE ÇOCUKLARI 

İlk evliliğini 2000 yılında Justine ile gerçekleştirdi ancak evlilikleri 8 yıl sürdü. İkinci evliliğini ise 2010 yılında Talullah Riley ile gerçekleştirdi bu evliliği ise 6 yıl sürdü . Bu iki evliliğinden ise 6 çocuğu bulunuyor isimleri ise ; Nevada Alexander, Xavier, Saxon, Griffin, Damian ve Kai.

ZİP2 PROJESİ

The Wharton School of the University of Pennsylvania’da Ekonomi alanında yapmış olduğu  lisans diploması haricinde University of Pennsylvania, School of Arts and Sciences’dan da, Fizik alanında ise yan dal alanında diploma aldı. 

Doktora için Silikon Vadisine taşındıysa da doktorası yarıda kaldı, insanlık için çözüme ulaşmasını istediği üç sorun vardı ve bu üç sorun üzerinde yoğunlaştı ; Temiz hava, İnternet ve Uzay.  Bunun için 1995 yılında kardeşi ile beraber yeni organizasyonlar için bir çevrimiçi içerik yayınlayabileceği bir yazılım olan Zip2 projesine artık başlaması gerektiğini düşünüyordu.  1999 yılına geldiğimizde ise, Compaq’ın AltaVista birimi Zip2’yu 307 milyon dolar ayrıca 34 milyon dolarlık hisse senedi ile satın aldı.

Yine 1999 yılında Elon Musk, çevrimiçi ödeme sistemleri ve finans altyapısı olan X.com’u hayata geçirdi. 2000 yılında ise X.com ile aynı büyüklüğe sahip olan bir açık arttırma sistemi Confinity’yi de bünyesine katarak PayPal’ı oluşturdu.

2002 yılına geldiğimizde ise PayPal, eBay tarafından 1,5 milyar dolarlık hisse senedi ile satın aldı.

SPACEX VE UZAY MACERALARI 

2002 yılının Haziran ayında Space Exploration Technologies kurdu. SpaceX, roket teknolojisini geliştirmeye yönelik çalışan ,roket teknolojilerine göre fırlatma araçları üreten bir şirkettir. Spacex şirketine ait ilk fırlatma araçları, Falcon 1 ve Falcon 9; ilk uzay araçları ise Dragon’dur. 

Elon Musk uzayı bir kurtuluş aracı olarak görmüş ve şu sözlerle düşündüklerini ifade etmiştir; ”Er ya da geç hayatı mavi-yeşil topun ötesine genişletmek zorunda kalacağız ya da soyumuz tükenecek.”

TESLA

elon musk

2003 yılında Marc Tarpenning ve Martin Eberhard adlı iki mühendislerin San Carlos’da oluşturduğu bir ekiple faliyetlerine başlayan Tesla Motors, 2004 yılında ise Elon Musk‘ı projeye dahil etti. 

Zamanın ilerlemesi ile birlikte otomotiv sektörü ,bilişim ve elektronik alanlarındaki  mühendislerle şirket kadrosunu daha da genişletmiş, 2014 yılında ise şirket hisslerini halka açık hale getirerek elektrik motorlarının gelişmesine olanak sağlamıştır. 

Şirketin ilk üretmiş olduğu otomobil Tesla Roadster, 2500 taneden fazla satışa imza atmıştır. Iron Man filminin yönetmeni olan Jon Favreau, vermiş olduğu bir röportajda filmin başrolü olan Tony Stark karakterini oluştururken Elon Musk’tan ilham aldığını açıkladı. Daha sonrasında ise Iron Man 2 filminde SpaceX fabrikası filmde mekan olarak yer aldı .

Son Dakika Kripto Para Haberleri ve Güncel Bitcoin Haberleri ile ilgili haberlere ilk ulaşan siz olmak isterseniz Web Sitemizi takip edebilirsiniz.

Kripto Para Birimleri fiyatlarını anlık olarak öğrenmek isterseniz, buradan kolaylıkla ulaşabilirsiniz.

Benzer Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.