bu 4 altcoin aniden ucabilir sajZAO1t

Bu 4 Altcoin Aniden Uçabilir!

Bitcoin dar bir aralıkta sıkışıp kalmaya devam ediyor. Lakin, kripto analisti Rakesh Upadhyay’a göre Litecoin (LTC), ApeCoin (APE), Internet Computer (ICP) ve BitDAO (BIT) yeni bir üst hareket başlatma işaretleri gösteriyor. Analist, bu 4 altcoin projesinin, Bitcoin sakinliğiyle alıcıları çekmesini bekliyor.

Başlıklar

Bitcoin ve altcoin piyasasına genel bir bakış

Kriptokulu.com’dan takip ettiğiniz üzere Bitcoin’in oynaklığı, geçen yılın son birkaç gününde sakin kaldı. Bu, yatırımcıların piyasaya girmek için çabuk etmediklerini gösteriyor. Bitcoin 2022’yi 16.500 dolar civarında bitirdi. Ayrıyeten, yeni yılın birinci günü de piyasaları ateşleyemedi. Bu, traderların temkinli olmaya devam ettiğini ve bir sonraki trend hareketini başlatmak için bir katalizör arayışında olduğunu gösteriyor.

Birkaç analist, Bitcoin’in yakın vadeli fiyat hareketi konusunda düşüş eğilimini sürdürüyor. Bitcoin firması Lightspark’ın CEO’su ve kurucusu David Marcus, 30 Aralık’ta yayınladığı bir blog yazısında kripto kışının 2023’te, hatta 2024’te bile biteceğini öngörmediğini söylüyor. Tüketici inancını tekrar inşa etmenin vakit alacağını belirtiyor. Lakin mevcut sıfırlamanın uzun vadede yasal firmalar için kâfi olabileceğine inanıyor.

Kripto piyasası verileri günlük görünümü / Kaynak: Coin360

Düşüş davetleri, hassaslığın negatif olduğunun bir göstergesi. Lakin bunda bir umut ışığı da var. Ayı piyasaları çoklukla son boğa düşüş eğilimine girdikten sonra sona erer. Daha fazla satıcı kalmadığında, fiyat hareketi dengelenir ve yeni alıcılar piyasaya girer. Bu ekseriyetle bir geri dönüşe neden olur ve yeni bir üst hareket başlatır. Bitcoin menzile bağlı kalırken, makul altcoin projeleri güç belirtileri gösteriyor. Artık analiz zamanı

İlk önce lider kripto Bitcoin’e (BTC) bakalım

Boğaların Bitcoin’i 16.778 dolarlık 20 günlük üstel hareketli ortalamanın (EMA) üzerine çıkaramaması, fiyatı 16.256 dolarlık yakın desteğin altına düşürmeye çalışan ayıları daha da güçlendirdi.

BTC günlük grafik / Kaynak: TradingView

20 günlük EMA kademeli olarak aşağı iniyor ve izafi güç endeksi (RSI) 43’e yakın. Bu da satıcılar için küçük bir avantaja işaret ediyor. Ayılar fiyatı 16.256 doların altına çekerse, BTC’nin 16.000 dolara ve ardından 15.476 dolardaki hayati desteğe düşmesi mümkün. Bu desteğin altında bir kırılma, düşüş trendinin tekrar başladığına işaret edebilir. Alıcılar fiyatı 17.100 doların üzerine çıkarırsa, bu olumsuz görüş yakın vadede geçersiz olur. Bu türlü bir hareket, düşüşlerde agresif alımları gösterecektir. BTC’nin daha sonra ivme kazanması ve 18.388 dolara yanlışsız bir sıçrama yapması mümkün. Satıcıların bu seviyede yine güçlü bir savunma yapması mümkün.

BTC 4 saatlik grafik / Kaynak: TradingView

BTC bir süredir 16.256 dolar ile 17.061 dolar ortasında sıkışıp kaldı. Desteğin sıçraması, hareketli ortalamaların yakınında satışla karşı karşıya. Bu, ayıların rallilerde satış yapmaya devam ettiğini gösteriyor. Bununla birlikte, küçük bir müspet nokta, boğaların fazla taban bırakmaması ve BTC’nin 20-EMA yakınında kalması. Bu da hareketli ortalamaların üzerinde kırılma mümkünlüğünü artırıyor. Bu olursa, BTC’nin 16.800 dolara ve ardından 17.061 dolara yükselmesi mümkün. Aşağı tarafta, ayılar, 16.256 dolarlık bir tekrar test ayarlamak için fiyatı 16.429 dolarlık yakın desteğin altına çekmek zorunda kalacak.

Alıcıları cezbeden 4 altcoin

Litecoin (LTC)

Birkaç büyük kripto para ünitesi hala bir taban arıyor. Lakin LTC, Haziran ayının en düşük seviyesinin çok üzerinde. Bu, düşük seviyelerde güçlü talebi gösteriyor.

LTC günlük grafik / Kaynak: TradingView

20 günlük 69 dolar EMA düzleşti ve RSI orta noktanın acilen üzerinde. Bu da arz ve talep ortasında bir istikrar olduğunu gösteriyor. Fiyatı hareketli ortalamaların üzerine çıkarır ve sürdürürlerse, avantaj alıcıların lehine dönecektir. LTC’nin daha sonra 75 dolardaki genel dirence çıkması mümkün. Bu, yakın vadede dikkat edilmesi gereken değerli bir seviye. Çünkü bunun üzerinde bir kırılma, 85 dolara yükseliş için kapıları açabilir. Bilakis, fiyat mevcut seviyeden düşer ve 20 günlük EMA’nın altına gerilerse, LTC’nin 65 dolara düşmesi mümkün.

LTC 4 saatlik grafik / Kaynak: TradingView

4 saatlik grafikteki hareketli ortalamalar yavaşça yükseliyor ve RSI olumlu bölgede. Bu da boğaların üstünlüğe sahip olduğunun sinyalini veriyor. 72 dolarda küçük bir direnç var. Lakin, bu seviye aşılırsa üst hareketin 75 dolara ulaşması mümkün. Satıcılar muhtemelen 72-75 dolar bölgesinde güçlü bir savunma yapacaklar. Lakin boğalar yolu buldozerle geçerse, ralli hızlanabilir ve 80 dolara ulaşabilir. Olumsuz tarafı, 65 doların altına bir kırılma, 61 dolara düşüşün kapılarını açabilir.

ApeCoin (APE)

APE, son birkaç aydır 3 dolar ile 7,80 dolar ortasında geniş bir aralıkta süreç görüyor. Hareketli ortalamalar düzleşti ve RSI orta noktaya yakın. Bu da satış baskısının muhtemelen azaldığını gösteriyor.

APE günlük grafik / Kaynak: TradingView

Ayılar, fiyatın hareketli ortalamaların üzerine çıkmasına müsaade vermedi. Lakin, cüret verici bir işaret, boğaların alım baskısını sürdürmesi ve fiyatın düşmesine müsaade vermemesi. Bu da hareketli ortalamaların üzerinde kırılma mümkünlüğünü artırıyor. Bu olursa, APE’nin 4,58 dolara ve ardından 5,25 dolara yükselmesi mümkün. Alternatif olarak, şayet ayılar fiyatın genel direnci aşmasına müsaade vermezse, APE’nin tekrar 3 dolardaki hayati desteğe düşmesi olası. Ayrıyeten, 3 dolar ile 2,61 dolar ortasındaki destek bölgesinin altındaki bir düşüş, bir sonraki ayağın başlangıcını gösterir.

APE 4 saatlik grafik / Kaynak: TradingView

APE, 4 saatlik grafikte simetrik bir üçgen oluşturdu. Bu, boğalar ve ayılar ortasındaki kararsızlığı gösterir. Hareketli ortalamalar düz olsa da, RSI müspet bölgeye yükseldi. Bu da boğaların hafif bir avantaja sahip olduğunu gösteriyor. Alıcılar 3,71 dolardaki küçük mahzuru aşarsa, APE’nin üçgenin direnç çizgisine yükselmesi mümkün. Tersine, fiyat düşerse ve yükseliş trendi çizgisinin altına gerilerse, ayıların oyuna geri döndüğünü gösterir. APE’nin daha sonra 3,20 dolara ve ardından 3 dolardaki kıymetli desteğe düşmesi mümkün.

Internet Computer (ICP)

ICP, 4,61 dolar kırılma seviyesinin altında süreç görmeye devam ediyor. Lakin, RSI müspet bir sapma oluşturuyor. Bu da muhtemelen satış baskısının azaldığını gösteriyor.

ICP günlük grafik / Kaynak: TradingView

Alıcılar, fiyatı 30 Aralık’ta düşüş trendi çizgisinin üzerine çıkardı. Lakin boğalar kırılmayı sürdüremedi. Boğalar 1 Ocak’ta tekrar bariyeri aşmaya çalıştı. Lakin mum çubuğundaki uzun fitil, ayıların gün içi rallilerde satış yaptığını gösteriyor. Fiyat 20 günlük EMA’nın (3,91 dolar) altına düşer ve devam ederse, ayılar fiyatı 3,60 dolara ve ardından 3,40 dolara çekmeye çalışacak. Bilakis, fiyat hareketli ortalamalardan geri dönerse, boğalar fiyatı tekrar 4,21 doların üzerine çıkarmaya çalışacak. Bunu başarırlarsa, ICP’nin 4,61 dolara yükselmesi mümkün. Ancak, burada ayılar toparlanmayı durdurmaya çalışabilir.

ICP 4 saatlik grafik / Kaynak: TradingView

Boğalar 50-SMA’yı savunmayı başardılar. Lakin altcoin fiyatını 20-EMA’nın üzerinde tutmayı başaramadılar. Bu, ayıların daha yüksek seviyelerde aktif olduğunu gösteriyor. Fiyat düşer ve 3,90 doların altına gerilerse, ICP’nin 3,76 dolara ve ardından 3,60 dolara düşmesi mümkün. Alternatif olarak, şayet boğalar 4,10 dolar ile 4,21 dolar ortasındaki genel direnç bölgesini aşarsa, momentumun artması ve ICP’nin 4,46 dolara yükselmesi mümkün. Bu seviye küçük bir mahzur olarak davranabilir. Lakin, boğaların geçmesi beklenen. ICP’nin daha sonra 4,61 dolara ulaşması mümkün.

BitDAO (BIT)

BIT, son birkaç gündür 0,25 ile 0,35 dolar ortasında konsolide oluyor. Lakin fiyat hareketi mümkün bir kırılmanın işaretlerini veriyor.

BIT günlük grafik / Kaynak: TradingView

Hareketli ortalamalar, potansiyel bir trend değişikliğine işaret eden bir boğa geçişini tamamladı. Alıcılar fiyatı 0,35 doların üzerine çıkarırsa, BIT’in yeni bir boğa trendi başlatması mümkün. Altcoin, daha sonra maksat emeline 0,45 dolardan bir ralli teşebbüsünde bulunabilir.

Öte yandan, fiyat 0,35 dolardan düşerse, ayıların bu seviyeyi uğraşla koruduğunu gösterecek. Fiyatın daha sonra 20 günlük EMA’ya (0,30) düşmesi mümkün. Fiyat bu seviyeden geri dönerse, hissiyatın rallilerde satıştan düşüşlerde alıma kaydığını gösterecek. Bu, 0,35 doların üzerinde bir kırılma mümkünlüğünü artırır. Ayılar, yükseliş görünümünü geçersiz kılmak için fiyatı hareketli ortalamaların altına çekmek zorunda kalacak. BIT’in daha sonra bir süre daha aralığın içinde sıkışıp kalması beklenen.

BIT 4 saatlik grafik / Kaynak: TradingView

Fiyat, 0,35 dolarlık genel dirençten keskin bir halde düştü. Lakin boğalar 20-EMA’daki geri çekilmeyi durdurmaya çalışıyor. Fiyat, 20-EMA’dan güçlü bir formda geri dönerse, düşüşlerde agresif alım önerecektir. Altcoin daha sonra genel direnci ölçeklendirebilir ve 0,40 dolara ve ardından 0,42 dolara hakikat kuzey yürüyüşünü başlatabilir. Bunun yerine, fiyat düşer ve 20-EMA’nın altına gerilerse, birkaç kısa vadeli boğanın kar almayı tercih etmesi mümkün. Bunun, fiyatı 50-SMA’ya çekmesi mümkün. Bu türlü bir hareket, muhtemelen  BIT’in aralık içinde biraz daha vakit geçireceğini gösterir.

Benzer Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.