bitdao bit nedir bitdao coin nasil alinir 2vYV6b9z

BitDAO (BIT) Coin Yorumları ve Geleceği

BitDAO, BIT token sahipleri tarafından oylanan ve zincirler ve projeler için agnostik olan tekliflere açık bir platformdur ve merkezi olmayan ekonomiyi inşa edenleri desteklemeyi emeller.

Başlıklar

BIT Token Nedir?

BitDAO, BIT token sahipleri tarafından yönetilen bir girişimcilik platformudur. BIT token ise bu platformun mahallî para ünitesidir.

BIT’e sahip olmak, teklif sunma ve oylama yapma hakkı verir. Sahiplerine, başka katkıda bulunanlara iradelerini empoze etme yetkisi vermez.

Örneğin, platformun çalışanı olmadığından ve üçüncü taraf geliştirme gruplarını harekete geçmeye zorlayamayacağından, “BitDAO X eseri oluşturmalıdır” diyen bir teklifin yürütülmesi muhtemel değildir. Bu türlü bir teklif, “X eserinin gerekli olduğuna inanıyoruz, onu inşa edeceğiz, işte BitDAO finansman talebi ve detaylı teklif” formunda yazılmalıdır.

BitDAO, bünyesindeki hazineyi ve BIT kullanım durumlarını şu yollarla büyütmeyi hedeflemektedir:

 • Bybit’ten taahhüt edilen katkılar
 • BIT eserlerinin geliştirilmesi (Mantle gibi)
 • Özel teşebbüsler (Forte ile iş birliği içinde olan Game7 yahut Matter labs ile iş birliği içinde olan zkDAO gibi)
 • Ar-Ge laboratuvarları
 • Belirteç takasları

BitDAO Kimin?

BitDAO bir şirket değildir. Münasebetiyle bir idare takımı yahut çalışanları yoktur, Bit token sahipleri tarafından yönetilir.

Kısacası bu platform, BIT tokenlara sahip olan ve projeyi muvaffakiyete ulaştırmak için motive olan gelitştirici ve paydaşlardan oluşan bir koleksiyondur.

BitDAO için herkes paydaşlık ve protokol yükseltmeleri önerebilir. BIT token sahipleri, bu teklifleri onaylamak yahut reddetmek için oy kullanabilir.

Bit Token Nasıl Kullanılır?

BitDAO hazine varlıklarını depolamak için direkt Gnosis Safe uygulamasını kullanır. Gnosis Safe, bir Ethereum adresi üzerinde çoklu imza denetimi sağlamak için yaygın olarak kullanılan bir standarttır.

BitDAO’nun idare belirteci BIT token, Compound Finance’in yönetişim belirteci COMP’nin bir örneğidir. Bu, standart bir ERC-20 belirteci yerine seçilmiştir ve 2 evreden oluşur:

 1. Yetkilendirilmiş oylama
 2. Daha sonraki bir evrede zincir içi yönetişime geçme potansiyeline sahip zincir dışı oy toplama

1.aşamada, platform hazinesi (Gnosis Safe) ve Snapshot Space çoklu imzalı bir cüzdan tarafından yönetilir. İmza anahtarlarını daha geniş bir alana dağıtmak için topluluk tekliflerine bakılır (Örneğin, 12 imzalayandan 6’sı). Çoklu imzalayanlar yahut kurallar için önerilen değişiklikler, Anlık İmaj Teklifi ve oylama süreci aracılığıyla gönderilecektir.

Not: BIT sahipleri, oy haklarını bir adrese devredene kadar oy kullanamaz yahut teklif oluşturamaz. Yetki, hamilin kendi adresi de dahil olmak üzere her kezinde bir adrese verilebilir.

2. etapta ise platforma bağlı Ar-Ge merkezleri, özel bir yönetişim modülü oluşturmaya çalışmaktadır. Gaye, BIT token sahiplerinin gücünü artırmak ve platformun gelecekteki eserlerini ve fonksiyonelliğini desteklemektir.

Yeni yönetişim modülünü tasarlarken, bilhassa takaslarla ilgili olarak topluluk geri bildirimleri memnuniyetle karşılanır: örn. gas fiyatları, yönetişim süreci verimliliği, onchain / off-chain, güvenlik, kullanıcı iştiraki vb.

BitDAO Piyasa Verileri

BIT piyasa dataları CoinGecko, CoinMarketCap üzere borsa datalarını aktüel bir formda sunan internet siteleri üzerinden takip edilebilir. Kripto para piyasalarında piyasa dataları, çoklukla bir kripto para ünitesinin fiyatını, hacmini ve başka ekonomik göstergelerini gösterir. Bu datalar, çoklukla bir kripto para ünitesinin muhakkak bir vakitte ne kadar kıymetli olduğunu ve hangi istikamette değiştiğini listeler. Ayrıyeten, piyasa dataları, bir kripto para ünitesinin fiyatını etkileyen faktörleri de yansıtır. Bu faktörler ortasında, piyasadaki arz ve talebin istikrarı, haberler ve ekonomik gelişmeler üzere faktörler yer alır.

BitDAO Kaç TL?

BIT token fiyatı, ekseriyetle bu kripto para ünitesinin muhakkak bir vakitte ne kadar bedelli olduğunu göstermektedir. Zira kriptokulu.com olarakta bildirdiğimiz üzere kripto para fiyatları, ekseriyetle dünya çapında birçok borsa ve ticaret platformuna aktüel olarak listelenmektedir ve farklı vakit dilimlerine nazaran değişebilmektedir. Ayrıyeten bir arz ve talebin istikrarına, piyasa şartlarına, haberler ve ekonomik gelişmelere nazaran şekillenmektedir.

BitDAO Arzı

Mevcut durumda 1,1 milyar BIT coin deveran arzına sahipken, toplam arz ise 10.000.000.000.0 olarak kaydedilmiştir. BitDAO satın almak yahut satmak için Bybit şu anda en faal borsadır.

Bit Token ATH Düzeyi Kaç?

Bit token ATH (Tüm vakitlerin en yükseği) fiyatı 12 Kasım 2021’de 3,10 USD olarak kaydedilmiştir.

Bit Token ATL Düzeyi Kaç?

Bit token ATL (Tüm vakitlerin en düşüğü) fiyatı 22 Kasım 2022’de 0,27 USD olmuştur.

BitDAO Nereden Alınır? Nasıl Alınır?

BitDAO satın almak için token’ın satışta olduğu borsaları ziyaret etmek gerekir. Kelam konusu borsalar üzerinden üyelik oluşturulup para yüklemesi yapıldıktan sonra satın alım gerçekleştirilmektedir. Banka hesabından para transferi yapılabileceği üzere, kredi yahut banka kartı kullanılarak da süreç gerçekleştirilebilir. Elinizdeki kripto paraları kullanarak almak da mümkündür.

BitDAO’nun yer aldığı kimi borsalar şu formdadır:

 • Bybit
 • LBank
 • Uniswap
 • Gate.io

Benzer Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.