bitcoin madenciliği nedir

Bitcoin Üretmek Yasak Mı? Evde Üretilir Mi?

Kripto para severlerin kafasını kurcalayan bir diğer soru ise evde Bitcoin üretiminin suç olup olmaması. Bugün sizlerle birlikte bu sorunuza cevaplar arayacağız. Ayrıca buna benzer birkaç sorunuza daha cevaplar bulmuş olarak bu yazımızdan ayrılmış olacaksınız. İsterseniz gelin birlikte evde Bitcoin üretmek yasal mı ona bakalım.

Başlıklar

Evde Bitcoin Üretmek Yasak Mı?

Günümüzde ülkemiz de içinde olmak üzere dünyanın pek çok yerinde Bitcoinle ilgili yasal bir  düzenleme halen daha bulunmamakta. Bu durumda hukuki yönden para değeri kazanamamasına sebep oluyor ayrıca hiçbir şekilde denetlenemiyor ve gözetlenemiyor. İşte bu durum Bitcoin üretimi yani madencilik için de geçerli. Ceza kanunu içinde hiçbir şekilde bulunmayan Bitcoin üretimi, suç olarak görünmüyor ve yasak olarak isimlendirilmiyor.

bitcoin üretmek yasak mı

Nasıl Üretilir?

Bitcoin üretim aşamasında, madencilik olarak da isimlendirilen mining işlemi kullanılır. Bu ismi altın madeninin çıkarılmasından esinlenerek alan madencilik işlemi, Bitcoin üretimi yapabilmenin yanı sıra kullanıcıları senkronize etme ya da ağın korunması gibi işlevleri bulunur.

Yeterli miktarda bilgi birikimi bununan insanların bu işlemi tek başlarına yapabilecekleri bireysel madencilik hariç  toplu havuzlara katılarak da madencilik işlemi yapılabiliyor. Sadece bu işlemler için tasarlanmış mining cihazlar ve ekran kartları aracılığa gerçekleştirilen madencilik işlemi, işlem gücünün yüksekliğine bağlı çalışmakta ayrıca yüksek işlem gücü bulunan kişi veya havuzlar, daha çok Bitcoin üretebilme imkanı bulabiliyor.

bitcoin madenciliği

Madencilik Makinesi Ne İşe Yarar?

Bitcoin madenciliği için tercih edilen bu cihazlar, bağlantı kurdukları bilgisayar üzerinden çalışırlar. Ayrıca harcanan enerji üzerinden ise veri üretirler. Ürettikleri verilerin belli bir kısmını ise paraya dönüştürürler. Fakat, verilerin elde edilebilmesi için cihazın 7/24 çalışır vaziyette olması ve elektrik kesintisinin yaşanmaması gerekiyor.

Bitcoin Üretmek Çok Elektrik Harcar Mı?

Bitcoin üretilirken tercih edilen cihazların en düşük kalibrede olanları bile ciddi şekilde elektrik masrafları ortaya çıkartabiliyor. Günlük hayatımızda kullandığımız ev aletleri ile karşılaştırdığımızda harcamış olduğu elektrik miktarı kat kat fazladır. Hatta eski elektrik tesisatının bulunduğu bazı mekanlarda ciddi sorunlara neden olduğu bilinmekte.

Bitcoin Madenciliği Ne Kadar Kazandırır?

Bitcoin madenciliği, doğru uygulamalar yapıldığında ciddi miktarda kazançlar elde etmenizi sağlayabilir. Onayı yapılan her işlem ayrıca üretilen her blok belirtilen ölçülerde ödüller kazanılabilmesini sağlar. Belirtilen bu ödüller ise yaklaşık 4 senede bir gerçekleşen halving işlemiyle yarılanıyor. En sonuncusu ise mayıs ayında gerçekleşen bu yarılanmadan sonra, blok başına elde edilebilecek ödül miktarı ise 6,25 BTC değerine gerilemiş durumda.

Son Dakika Kripto Para Haberleri‘ni ve Güncel Altcoin Haberleri‘ne” ilk ulaşan siz olmak isterseniz Web Sitemizi takip edebilirsiniz.

Benzer Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.