bitcoin nasil ve nereden alinir ve satilir 82xe1z4N

Bitcoin Nasıl ve Nereden Alınır ve Satılır?

Kriptokulu.com – Bitcoin, kripto para ünitelerinin birincisi olarak, piyasaya çıktığından beri dikkatleri üzerine çekmiştir. Kripto ekosisteminde bulunan herkes tarafından merak edilen Bitcoin nasıl alınır ve nasıl satılır? Bitcoin nereden alınır? Sorularını ayrıntılı bir biçimde açıkladık..

Başlıklar

Bitcoin (BTC) Nedir?

“Bitcoin nasıl alınır?” sorusuna geçmeden evvel, başkan kripto para ünitesi “Bitcoin nedir?” sorusuna karşılık arayacağız..

Bitcoin (BTC) 2008 yılında Satoshi Nakamoto tarafından oluşturulmuş bir kripto para ünitesidir. Kripto para ünitelerinin birincisi olarak kabul edilen Bitcoin (BTC), piyasaya sürüldüğü andan itibaren günümüze kadar beğenilen para ünitelerinden biri olmuştur. Her muhtaçlığın dijital ortamda karşılanmaya başlaması ile, dijital varlıklar da dikkatleri çekmiştir. Kripto para ünitelerine liderlik eden Bitcoin de dijital varlık alanında öncü bir para ünitesi olmuştur. Kimi ülkelerde resmi değişim aracı olarak da kabul edilen Bitcoin, birçok işletmede de ödeme aracı olarak da kullanılabilmektedir. İsminden iki adet pizza için ödeme aracı olarak kullanılması ile bahsettirmiş ve dikkatleri çekmiştir. Yatırımcıların tercih ettiği bir kripto para ünitesi olan Bitcoin, fiyatlarındaki dalgalanmalar ile piyasaya sürüldüğünden itibaren takip edilen bir kripto para ünitesi olmuştur.

Bitcoin Nereden Alınır?

Bitcoin, piyasaya sürülmesinin akabinde birçok kripto para ünitesinin önünü açmış ve sayıları 12.000’i aşan para üniteleri ortaya çıkmıştır. Çoğalan dijital varlıklar ile, yatırımcıların inançlı ticaret yapmaları için platform gereksinimleri da ortaya çıkmıştır. Bu gereksinimlerin karşılanması ismine birçok kripto para borsası kurulmuştur. Kripto para borsaları, yatırımcıların inançla alım satım yapacağı platformlardır. Bitcoin (BTC) alım satımı için de çeşitli kripto para borsaları mevcuttur. Süreç hacmi bakımından büyük olması ve muteber olması yatırımcılar için kıymetli bir tercih sebebi olmaktadır. En çok kullanılan ve Bitcoin (BTC) listeleyen borsalar;

  • Binance
  • Coinbase Exchange
  • KuCoin
  • Kraken
  • Bitfinex

Bu üzere platformlar örnek olarak verilebilir. Kripto para ekosisteminde belirtildiği üzere çok çeşitli para borsaları mevcuttur. Lakin yatırımcılar, süreç hacmi büyüklüğü, şahsî bilgiler üzere hassas bilgilerin korunması bakımından güvenliğe daha çok paha vermektedir. Bu sebeple her borsa tercih edilmemektedir. Kripto para borsaları, kendilerini geliştirerek, kullanıcıların itimatla süreç yapabilmesi için güvenlik tedbirlerini almaktadır.

Bitcoin Nasıl Satın Alınır?

Bitcoin (BTC) satın almak isteyenler için izlenmesi gereken birkaç adım bulunmaktadır;

1. Adım: Bir Kripto Para Borsasına Kayıt Olmak

Bitcoin ya da öteki kripto para ünitelerine yatırım yapmak için öncelikle bir kripto para borsası tercih edilmelidir. Belirtildiği üzere bu borsalar, ferdî dataların, dijital varlıkların korunması için muteber bir platform olmalıdır. Yatırımcıya uygun, muteber ve Bitcoin süreçlerinin gerçekleştiği platform seçildikten sonra, bu platforma üye olunmalıdır. Üyelik süreçlerinde, şahsî bilgiler girilir ve akabinde kimlik doğrulama süreçleri gerçekleştirilir. Güvenlik sebebiyle kimlik doğrulama süreçleri bir zorunluluktur.

2. Adım: Hesaba Para Yüklemek

Tercih edilen borsaya kayıt olduktan ve heap doğrulandıktan sonra, Bitcoin satın almak için yapılması gereken süreç, hesaba para yüklemektir. Bu adımda, hesaba para yüklemenin birkaç seçeneği mevcuttur. Banka havalesi ya da EFT yapılabilir. Bunun yanı sıra, kredi kartı aracılığıyla da hesaba bakiye yükleme süreci gerçekleştirilebilir.

3. Adım: Alım Satım Ekranı Açılır

Hesaba para yükledikten sonra alım satım sayfası açılır. Bitcoin satın almak için süreç çifti seçilir ve “BTC al” butonuna tıklanır. Satın alınan Bitcoin’ler süreçlerde kullanılabilir ya da inançlı cüzdanlarda daha sonra kullanılmak üzere saklanabilir.

Bitcoin Nasıl Satılır?

Sahip olduğu Bitcoin’leri satmak isteyen yatırımcılar, tercih ettikleri ve süreçlerini yürüttüğü borsaya giriş yapmalıdır. Akabinde alış sürecinde olduğu üzere alım satım ekranı açılır. Ekran üzerindeki sat butonu tıklanır ve Bitcoin (BTC) satılır. Bitcoin satış süreci sonrasında para, kişinin borsa hesabına aktarılır.

Benzer Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.