bitcoin madenciliği

Bitcoin Kaç Günde Üretilir? Günde Ne Kadar Bitcoin Üretilir?

Bugün sizlerle paylaşacağımız bir diğer konu sizlerinde merak ettiğini düşündüğümüz “Günde ne kadar Bitcoin üretildiği.” Ancak bu bilgiyi iyi bir şekilde sindirip anlayabilmek için Bitcoin’in ne olduğunu bilmemiz gerekmekte, isterseniz ilk olarak “Bitcoin Nedir“sorusuna birlikte bakalım.

Başlıklar

Bitcoin Nedir?

Bitcoin geleceğimizin para birimi olarak görünmektedir. Satoshi Nakamoto tarafından 2008 senesinde piyasaya sürülmüştür ayrıca dünyanın en popüler olan ilk dijital parasıdır. Bitcoin’in kısaltılmış hali BTC’dir.

 2009 senesinde, açık kaynaklı yazılım (yani herkesin geliştirmesini ve topluluğa katılmasını sağlayan) olarak ortaya çıkmıştır. Bitcoin, “alternatif paralar” (“altcoinler”) olarak da isimlendirilen diğer bütün kripto paralara ilham vererek öncülük etmektedir.

Günde Ne Kadar Bitcoin Üretilir?

Şimdi ise asıl merak etmiş olduğunuz konuya gelelim. Günümüz verilerine göre günlük yaklaşık 900 BTC üretilmekte. Yaklaşık olarak blok oluşturma zamanı üzerinden kolay bir biçimde hesaplanabilecek üretim miktarı, her geçen gün ne miktarda yeni Bitcoin’in dolaşıma katıldığını bizlere göstermekte. Bu aşamada fiyatın sabit duruyor olması durumunda bugünki fiyatla Bitcoin’in piyasa değerinin yaklaşık 50 Milyon $ civarında artış gösterdiği söylenebilir.

Sizlerde blok sayısından yola çıkarak bir gün içerisinde ne kadar Bitcoin üretildiğini hesaplayabilirsiniz. Blok üretimine bakacak olursak gün içerisinde ortalama 144 tane üretiliyor. Bahsettiğimiz bu bloklar içerisinde ise 6,25 Bitcoin bulunur.  Bu verilerden yola çıkarak, 144×6,25 işlemini yaptığımızda, günde ortalama 900 Bitcoin üretiliyor diyebiliriz. Fakat her geçen gün madencilik hızının artış göstermesinden dolayı, blok üretimi 10 dk yerine 9,5 dk bir gerçekleştiğini söyleyebiliriz. Bu sebeple elde edilen Bitcoin sayısı da 900’ün bir tık üzerinde olabiliyor.

Bitcoin üretimi

1 Bitcoin Kaç Günde Üretilir?

Bitcoin’in oluşması için gereken zamanı hesaplayabilmek, çok bilinmeyeni olan denkleme benzeyeceğinden dolayı herhangi bir tahminde bulunmak doğru olmaz. Elinizde bulunan madencilik ve donanım cihazına bağlı olarak bu işlem 1 günde de gerçekleşebilir 1 yıl da. Sahip olduğunuz madencilik cihazının hash oranı da elde edilecek Bitcoin’in zamanı için önemlidir.

Bitcoin Makinesi Ne İşe Yarar?

Bitcoin makineleri son zamanlarda birçok madencinin tercih ettiği üretim cihazları arasında yeralıyor. Bunun nedeni ise madencilik yapan insanların sayısının artması ile rekabetin tavan yapması olarak düşünülüyor.

Bitcoin makinesi sayesinde madenciler, üretim hızlarını ve performanslarını arttırabiliyorlar. Bu makineler, evlerinizde bulunan bilgisayarların işlemcilerinden 1000 kat daha hızlı bir şekilde çalışabiliyor. Bu da makineye sahip olan insanların, diğer insanlara oranla daha yüksek bir performansla madencilik yapabilmelerini sağlamakta.

Bitcoin nasıl üretilir

1 Bitcoin Ne Kadardır?

Bu fiyat devamlı değişiklik göstermekte ancak şu an bakacak olursak, bir Bitcoin 364.457 bin Türk lirası eşdeğerdir. Dolar cinsinden ise 19.989 bin Amerikan doları etmektedir.

Evde Bitcoin Üretmek Mümkün Mü?

Evde Bitcoin üretmek elbette mümkün olur fakat, bunun için bazı durumlara dikkat etmemiz gerekir.  İlk olarak ise Bitcoin madenciliği yapmanın kendinize uygun olup olmadığına karar vermek. 

Bunun için ise madencilik yapabilmek için almanız gereken donanımları ve cihazları güzel bir biçimde gözden geçirip bütçenize uyumlu diye bakmalısınız. Eğer gerçekten kazanç elde ettireceğine inanıyorsanız evde Bitcoin üretimine başlayabilirsiniz.

Son Dakika Kripto Para Haberleri‘ni ve Güncel Altcoin Haberleri‘ne” ilk ulaşan siz olmak isterseniz Web Sitemizi takip edebilirsiniz.

Benzer Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.