binance usd busd nedir busd coin kimin dmPpdi5k

BUSD Geleceği ve Yorumları 2023


Kriptokulu.com – Binance USD yahut kısaltılmış ismiyle BUSD yasal düzenlemeye bağlı, ABD dolarına endeksli, prestiji para dayanaklı bir sabit coindir. Her bir BUSD coin için rezervde bir USD tutulur. Yani BUSD fiyatı USD’ye teğe bir oranda endekslidir. Binance USD Coin, Paxos ve Binance tarafından oluşturulmuştur.

Başlıklar

BUSD Nedir? BUSD Coin Nedir?

BUSD coin teknik manada prestiji para dayanaklı bir sabit coindir ve USD’ye endekslidir. BUSD’nin toplam arzına eşit bir ölçüde USD, FDIC tarafından sigortalı olan ve Paxos’un rezervi fonksiyonunu gören ABD bankalarında tutulmaktadır. USD’nin fiyatı yükseldiğinde ya da düştüğünde BUSD’nin fiyatı da birebir oranda değişir. Aslında bu, sabit coinler için de en yaygın ve klâsik modeldir.

BUSD sahipleri tokenlarını prestiji paraya çevirebilir ya da prestiji paralarını BUSD’ye dönüştürebilir. Projenin sahibi Paxos, BUSD rezervlerine yönelik aylık kontrol raporları yayınlar. Binance USD Coin, istikrarlı bir piyasa bedeline sahip olacak formda tasarlanmıştır. Yatırımcıların ve alım satım yapanların kripto dünyasından çıkmak zorunda kalmadan blockchain üzerinde düşük oynaklığa sahip bir varlık tutmasına imkan sunmaktadır.

BUSD Kaç TL?

BUSD fiyatı ile yatırımcıların dikkatini çeken sabit coinlerden biridir. Bu sebeple BUSD kaç tl? sorusunun karşılığı arama motorlarında sıkça araştırılmaktadır.

Fiyatta çok küçük sapmalar olabilir fakat BUSD, 1 USD’ye endekslidir. Türk Lirası karşılığı ise dolar fiyatlarının harektine bağlı olarak değişebilir.

BUSD Kimin?

BUSD, Paxos ve Binance paydaşlığıyla oluşturulmuş bir sabit coindir. Paxos, harici şirketlere “Hizmet olarak Sabit Coin” eserini sunmak için blockchain teknolojisini kullanmaktadır. Daha evvelden Pax Gold (PAXG) isminde altına endeksli bir sabit coin de yaratmıştır. New York Eyaleti Finansal Hizmetler Departmanı hem BUSD hem de PAXG tokenlarını yasal olarak düzenlemektedir.

BUSD Hangi Borsalarda Var?

BUSD, piyasadaki öteki sabit coinlerden birkaç değerli nedenden dolayı farklıdır. Öncelikle BUSD, prestiji para dayanaklı sabit coinler kategorisi içinde yer alır. Rezervleri için kripto varlıkları kullanan kripto takviyeli sabit coinler de vardır. Bu coinlere örnek olarak DAI verilebilir.

Hiç teminatlandırma yapılmayan algoritmik sabit coinler de mevcuttur. Bu projeler, sabit coinin arzını token yaratmaya ve yakmaya yönelik algoritmalarla denetim etmeye çalışır. Pekala, BUSD hangi borsalarda var?

Binance USD alım satımı yapılabilecek birtakım borsalar mevcuttur. Kelam konusu borsalar üzerinden hesap oluşturup giriş yapıldıktan sonra BUSD alımı gerçekleştirilebilir. BUSD’nin yer aldığı borsalar ise şu formdadır:

  • Binance
  • Bitget
  • Bitrue

BUSD Nasıl Alınır?

BUSD, süreçler için üç temel özellik sunar: erişilebilirlik, esneklik ve sürat. Token’a Paxos ya da Binance üzerinden kolaylıkla erişmek mümkündür. Binance’in borsasından ya da prestiji para ile BUSD satın alabilir ya da sizin için yeni BUSD tokenları çıkarması hedefiyle Paxos’a ABD doları gönderebilirsiniz.

Token farklı blockchainler üzerinde yer alır: Ethereum ve Binance Chain. Coin sahipleri tokenlarını gereksinimleri doğrultusunda bu blockchainler ortasında bir blockchainden başkasına geçirebilir. Bu süreç, Binance borsası (çekim yaparken) ya da Binance Köprüsü üzerinde yapılabilir.

BUSD, kripto kullanıcılarının birikimlerini blockchainin dışına taşımak zorunda kalmadan istikrarlı bir varlığa süratle çevirmesine imkan tanıyarak esneklik de sunar. Son olarak, kullanıcılar BUSD kullanarak düşük bir fiyat karşılığında dünyanın dört bir yanına süratle para gönderebilir.

BUSD almanın birkaç farklı yolu vardır. Binance USD resmi internet sayfasından farklı birkaç satın alma seçeneğine ulaşılabilir. Seçeneklerden biri, ikincil piyasadan BUSD satın almaktır. Binance, alınıp satılabilir birçok BUSD çiftinin yanı sıra kolay prestiji para geçiş kanallarına da sahiptir. Borsadayken diğer bir kripto para ya da prestiji para coin’iyle BUSD takas edilebilir ya da BUSD satın almak için banka ve kredi kartı kullanılabilir.

Bir öbür usul, bir AMM’e yönelmek ve diğer bir coin ya da tokenı bir likidite havuzunda BUSD ile takas etmektir. Alternatif olarak Paxos’un web sitesine giderek USD’ler direkt BUSD’ye dönüştürülebilir. Paxos prestiji parayı alıp, rezervlerine ekleyecek ve yatırımcı için yeni coinler çıkaracaktır.

O halde listelemek gerekirse BUSD Coin almak için şu adımlar izlenebilir:

  1. BUSD satın almak istenen borsaya giriş yapılır.
  2. Borsa cüzdanına para yüklenerek satın alım yapılabilir.
  3. Borsadayken öteki bir kripto para ya da stabil coin ile BUSD takas edilebilir.
  4. Banka yahut kredi kartıyla ödeme yaparak satın alım gerçekleştirilebilir.
  5. Herhangi bir coin/token, likidite havuzlarında BUSD ile takas edilebilir.
  6. Paxos’un internet sitesi üzerinden USD’ler direkt BUSD coin’e çevrilebilir.

BUSD Nereden Alınır?

BUSD, en ihtiyatlı yasal düzenleyicilerden biri olan New York Eyaleti Finansal Hizmetler Departmanı (NYDFS) tarafından kapsamlı yasal düzenlemelere tabidir ve tüketiciler için en üst seviyede muhafaza sağlamaktadır. Tüm rezervler %100 nakit ve nakit eş bedelleri cinsinden tutulmaktadır; hasebiyle müşteri fonları her vakit 1’e 1 oranında nakde çevrilebilir.

Binance USD resmi internet sayfası üzerinden yahut ikincil piyasadan satın alınabilir.

BUSD Piyasa Verileri

BUSD piyasa bilgileri bu tanınan sabit coin’in süreç hacmi, arzı, değişim oranı, en düşük ve en yüksek fiyatı hakkında fikir vermektedir. Haziran 2021 prestijiyle BUSD piyasa bedeli bazında piyasanın ikinci en büyük sabit coini olarak kayıtlara geçmiştir, popülerlik bazında ise 7. sıraya kadar yükselmiştir. Bu sayı BUSD’nin ERC-20 tokenlarını ve coinin BEP-2 ve BEP-20 versiyonlarını da kapsamaktadır. Popülerlik kazanmış olsa da BUSD’nin ve en büyük rakibi Tether’in piyasa pahaları ortasında hala değerli bir fark kelam mevzusudur.

BUSD Arzı Ne Kadar?

Kripto para ünitelerinin arzı, madencilik faaliyetleriyle artırılabilir. Madencilik, kripto para ünitelerinin blok zincirlerinde süreçleri onaylamak için yapılan bir faaliyettir ve bu faaliyetler sonucunda, yeni kripto para üniteleri çıkarılır. Bu yeni üretilen kripto para ünitelerinin arzı artar ve piyasayı da tıpkı çerçevede etkileyebilir.

BUSD bir stabil coin olduğu için fiyatı sabit tutulmaya çalışılmaktadır yani pahası ABD doları ile tıpkı düzeyde olmak durumundadır.

Mevcut durumda dolanımda 16 milyar BUSD coin arzı, toplamda 16,4 milyar coin arzı bulunmaktadır. BUSD arzı 16,4 milyar adettir. Bu data vakit içinde değişebilir.

BUSD Arzı Nasıl Belirleniyor?

BUSD arzının nasıl belirlendiğini kavrayabilmek için BUSD coin’in nasıl çalıştığını incelemek gerekir.

BUSD’nin endeksini müdafaa düzeneği, öbür sabit coin tiplerine kıyasla epey kolaydır. Her BUSD, rezervdeki 1 USD ile değiştirilebilir. BUSD’lerinizi Paxos’a gönderdiğinizde bu tokenlar yakılır ve size prestiji para gönderilir. Bu sistem, arzı ve rezervleri 1’e 1 oranında sabit fiyat.

BUSD’nin fiyatı 1 BUSD karşılığında 1 USD’nin altına düşmeye başladığında arbitraj alım satımı yapanlar yüksek ölçülerde BUSD satın alır. 0,98 USD’lik bir fiyat bile bu bireylere kar elde etmek için bir fırsat sunabilir. Arbitraj yapanlar yüksek ölçülerde BUSD satın aldıktan sonra BUSD tokenlarını Paxos platformu aracılığıyla prestiji paraya dönüştürebilir. BUSD’ye yönelik talepteki artış da doğal olarak tokenın fiyatını tekrar 1 USD’ye yükselterek 1’e 1 endeksi geri getirir.

Benzer Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.