binance borsası güvenilir mi

Binance TR Güvenilir Mi? İşlem Hacimleri

Bu yazımızda son zamanlarda oldukça ilgi gören kripto paraların nasıl ve nereden alınacağı sorusuna cevap vereceğiz. En büyük kripto para borsası olan “Binance Borsası Nedir? ve “Binance Borsası Güvenilir mi?” konusunu ele alacağız.

Başlıklar

Borsa Nedir?

Borsaların temelleri eski zamanlarda kurulan pazarlara dayanmaktadır. İlk başlarda bu pazarlarda envai çeşit gıda ürünleri, doğudan gelen baharatlar ve bazı tekstil ürünleri gibi şeyler satılırken zamanla altın, gümüş gibi kıymetli maden satışı da başlamıştır. Hatta daha da ilerleyen zamanlarda ticari senet alım-satım işleri de ortaya çıkmıştır. İlerleyen yıllarda bu pazarlar resmileşip devlet denetimi altına alınmıştır. İlk borsa 1487 yılında Belçika’ya bağlı Anvers şehrinde kurulmuştur. Günümüzde borsalar finansal faaliyetin temel taşlarından birisidir.

Binance borsası nedir

Kripto Paranın Piyasaya Çıkışı

Teknolojinin gelişmesi ile her şey de olduğu gibi para piyasalarında da değişme ve gelişmeler başladı. Öncelikle kağıt para kullanımından elektronik bankacılığa geçilerek para sanallaştı. Eski içi kağıt para dolu cüzdanlar yerini banka veya kredi kartlarına bıraktı. Daha sonraki yıllarda kriptografi, blockchain gibi sistemlerin de gelişmesiyle birlikte kripto paralar piyasaya çıktı. Kripto paralara merkeziyetsiz para veya sanal döviz diyebiliriz. 2009 da Bitcoin’in ilk kez piyasaya çıkmasıyla ve zamanla farklı farklı altcoinlerin de teker teker piyasaya çıkması ile coinlerin alım-satım işleri için borsa elzem bir duruma geldi.  

Coinlere insanların ilgisi arttıkça şirketler veya bireysel bazı yatırımcılar bu alana birçok yatırımlarda bulundu. Bu nedenle de Binance, Bitfinex, Coinbase, Bitstamp vb. gibi kripto para alım satımı yapılabilen bir sürü borsa ortaya çıktı. Sonralarında bunların yerli alternatifleri olan Paribu, BtcTürk gibi kripto para borsaları da yerli alternatifler olarak yerlerini aldılar.

Binance Borsası Nedir?

Bu borsalardan işlem hacmi en büyük olan ve dünyada en çok ses getirmiş olanı Binance’dir. Binance kripto para borsası 2017 yılında Changpeng Zhao tarafından Çin’de kuruldu. Fakat Eylül 2017’de Çin hükümetinin kripto para ticaretine getirdiği yasaktan önce sunucularını ve genel merkezini Çin’den Japonya’ya taşıdı. Sonrasında Tayvan’da da ofisler açtı. Günümüzde genel merkezi Malta’da bulunmaktadır.

binance borsası güvenilir mi

    İlk ICO( İlk Para Teklifi ) 26 Haziran- 3 Temmuz 2017 yılları arasında Binance tarafından yapıldı. Binance’nin piyasaya sürdüğü coinin ismi BNB( Binance Coin )’dir. BNB Binance şirketi tarafından geliştirilmiş, yeni model BEP2 tabanlı bir alt yapı modeli ile hizmet veren  yeni nesil blockchain modelidir.

Binance Hakkında Kısa Bilgiler;

  • Kripto paraya olan ilgi arttıkça Binance borsasına olan ilgi de arttı. 9 Haziran 2021 verilerine göre Binance üzerinden yapılan işlemin hacmi 29.833.629.737 doları buldu.
  • Binance kripto para borsası gerek bireysel yatırımcılar tarafından gerekse kripto paraya yatırım yapan şirketler tarafından güvenle kullanılan bir site. Fakat 2019 yılında bazı hacker grupları Binance borsasından 7 bin Bitcoin çalmayı başardı.
  • İsmi İngilizce “finance” den gelmektedir. Binance bitcoin borsası olduğu için f harfi yerini b’ye bırakmıştır.
  • Binance birçok ülkede yerel para birimlerini bitcoin alım satımı için kullanılabilir hale getirmiş ve ülkelere ofisler açmıştır.
  • Türkiye’de 2020’nin Eylül ayından TR Binance’yi hayata geçirmiştir. Binance TR Binance’ ye göre bir çok avantaj barındırıyor. Mesela global olan Binance TR Binance’ye göre içinde çok daha fazla çeşit kripto para bulundurmaktadır. Fakat paranızı TL’ye çevirmek istiyorsanız veya coinlerinizi TL ile almak istiyorsanız TrBinance kullanmak zorundasınız.
  • Binance Maker Komisyon Oranları 0.02 – Taker Komisyon Oranları 0.03

Son Dakika Kripto Para Haberleri ve Güncel Bitcoin Haberleri ile ilgili haberlere ilk ulaşan siz olmak isterseniz Web Sitemizi takip edebilirsiniz.

Kripto Para Birimleri fiyatlarını anlık olarak öğrenmek isterseniz, buradan kolaylıkla ulaşabilirsiniz.

Benzer Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.