binance kurucusu cz kimdir

Binance Kurucusu Kimdir? Serveti Ne Kadar?

Başlıklar

CHANGPENG ZHAO (CZ) KİMDİR?

Günümüzde adını pek çok duyduğumuz kendisinden oldukça fazla bahsettiren borsaların en başında gelen Binance ’nin kurucusu aynı zamanda Binance’nin CEO’su.

1977 yılında Çin doğumlu olan Changpeng Zhao doğumundan çok kısa bir zaman sonra, profesör olan babasının “Burjuva yanlısı beyin gücü” diye isimlendirmesi sonucunda ülkeden sürülüyor. Bunun üzerine 1980’li yılların sonlarına yaklaşıldığında  maaile Kanada’ya yani Vancouver’a taşınıyor.

Çin’den sürülmelerinden sonra ayakta kalabilmek ayrıca aile bütçesine katlı sağlayabilmek amacı ile çeşitli işlerde çalışıyor. Hayatında bütün bunlar olurken eğitim hayatınıda aksatmıyor üstelik Kanada’da en köklü  üniversitelerinden bir tanesi olan McGill Üniversitesi’nde Bilgisayar Bilimi bölümünde eğitimine devam ediyor. Çok başarılı olacağını aslından en başından bizlere gösteriyor.

Changpeng Zhao İş Hayatı

Eğitim hayatının bitmesi ile iş hayatına ilk adımlarını atıyor. Ancak bu sefer okurken çalıştığı McDonalds gibi ufak tefek fast food restoranlarında değil de onun yerine büyük kurum ve kuruluşlardan bir tanesi olan Tokyo Menkul Kıymetler Borsasında çalışmaya başlıyor. Buradaki başarılı iş hayatının ardından Bloomberg’de işe başlıyor dahaca 30 yaşına bile gelmeyen CZ burada teknik birimlerin baş müdürü oluyor.

binancenin kurucusu

2005 yılına geldiğimizde ise kendinin girişimcilik hikâyesi için Şanghay’a gidiyor ve Fusion Systems isimli  ticaret platformunu kuruyor. Ne yazık ki Çin hükümeti rahat bırakmayarak büyük yaptırımlar uyguluyor bu yüzden girişimi başarısızlıkla sonuçlanıyor.

2013 yılında ise Blockchain.info’ya katılıyor. Burada birkaç ay çalışmasının ardından OKCoin’de teknoloji sorumlusu olarak işe giriyor. Ne yazık ki buradaki işide pek uzun sürmüyor sadece 1 yıl burada çalışıyor.

Pes etmeden yoluna devam eden Changpeng Zhao bu sefer şans ondan yana oluyor ve şu an adını pek çok kez duymuş olduğumuz kripto para borsası olan Binance’ı projesini 2017 yılında hayata geçiriyor kısacası kuruyor. Bu proje ise 180 gün içerisinde ismini duyuruyor ve 8 ay sonra ise herkesin bahsettiği dünyanın en büyük kripto para borsalarından biri oluyor.

Bir kripto para borsası olan Binance daha bir yılını bile doldurmamışken  Changpeng Zhao Forbes Magazine’deki “Kripto Para Dünyasındaki En Zengin İnsanlar” listesinin üçüncü sırasında yerini alıyor. Daha Binance kurulalı 15 ay olmamışken (2018 Eylül) net serveti ise 1,4 milyar doları buluyor. 2022 ocak ayında ise 90 milyar dolar serveti ile dünyanın en zengin 11.kişisi unvanını taşıyorken kriptolarda yaşanın dalgalanmalarla servetinin yaklaşık %90’lık kısmını kaybetmiştir. Güncel ise net serveti 17,4 milyar dolar.

Binance Borsasının Günlük Cirosu Ne Kadar?

Changpeng Zhao’nun ileri gelen Kripto Para Dünyasındaki En Zengin İnsanlarından bir tanesi olduğunu konuşmuştuk şimdi ise Binancenin günlük cirosunu öğrenelim.

binance cz kimdir

CoinMarketCap’in yapmış olduğu araştırmalara göre günlük cirosu 70 milyon dolar. Bu ciro ise Binance’i dünyanın üçüncü en büyük kripto para borsası olarak karşımıza çıkıyor. Binance’in elde etmiş olduğu gelir, Hong Kong borsasının gelirinin yaklaşık 3’te 1’ine eş değer. Binance, ayrıca kendi token’ini çıkartmasıda kazançında artışa neden oldu. Binance’nin şu andaki günlük hacmi ise 204 milyar dolar değerinde.

Binance Hangi Ülkenin Markasıdır?

Binance ilk olarak Çin merkezli bir borsa olarak hayata geçirilsede şu anda Maltada bulunmaktadır. Ancak evrensel olarak sevilmiş ve ünlenmiş herkesin ilk tercihleri arasında tuttuğu kripto para borsası haline gelmiştir.

CZ Servetini Bağışlamak İstiyor

Changpeng Zhao servetini neredeyse hepsini bağışlamak istediğini açıkladı. “Rockerfeller’dan bu yana birçok girişimcinin yaptığı gibi servetimin çoğunu dağıtmak istiyorum. Amacım yüzde 90, 95 ya da 99’unu vermek” dedi. Associated Press’e de konuşan Changpeng Zhao, parasal açıdan bağımsız olduğunu dile getirerek, çok fazla paraya ihtiyacının almadığını  belirtti.

Binance borsasının, olumlu ve olumsuz yönlerini sitemizde incelemiştik isterseniz sitemizden Binance borsası hakkında yazdığımız diğer yazılarımızı da okuyabilirsiniz.

Son Dakika Kripto Para Haberleri ve Güncel Bitcoin Haberleri ile ilgili haberlere ilk ulaşan siz olmak isterseniz Web Sitemizi takip edebilirsiniz.

Kripto Para Birimleri fiyatlarını anlık olarak öğrenmek isterseniz, buradan kolaylıkla ulaşabilirsiniz.

Benzer Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.