binance futures nedir

Binance Futures Nedir? 2x 3x 5x 10x Nedir?

Sosyal medyada kimi görsellerle karşılaşıyoruz Binance 20x, Binance 50x ya da Binance 100x tarzında. Kimi zaman bu görsellerin ne ifade etmek istediğini idrak edemiyoruz. Binance kullanıcı paneline giriş yaptığınızda kimi coinlerin yanında 2x, 3x, 5x ayrıca 10x gibi ibareler bulunuyor bunların da ne anlama geldiğini anlayamıyoruz. Bugün ki yazımızda “Binance Futures Nedir? 2x, 3x, 5x, 10x, 20x Nedir? başlıklarına değineceğiz.

Bu ibareleri Binance borsasında iki kısımda karşılaşabilirsiniz. Bunun ilki olarak Binance Futures diğeriyse Binance Marjindir. Şimdi ise bugün ki yazımızdan max verimi alabilmek için Kaldıraç nedir sorusuna cevap bulalım daha sonra ise yazımıza geçelim.

Kripto para dünyasında daha az bütçe ile daha büyük hacimli işlemler gerçekleştirme imkanı tanıya sistemlere kaldıraç denir. Örnek vermek gerekirse Binance borsasının kimi kripto para birimlerinin isimlerinin yan taraflarında 2x, 5x, 10x tarzında açıklama mevcuttur işte bu rakamlar bizlere kaldıracın büyüklüğünü ifade etmektedir.

binance 2x 3x 5x nedir

Başlıklar

Binance 2x Nedir?

Binance kripto para borsasında Binance Futures kısmında 2x kaldıraç ile Bitcoin ve farklı altcoinlerde hem long hem short pozisyon açılabilmesini ifade eder. Örnek verecek olursak 100$ bakiyesi bulunan bir yatırımcı 2x kaldıraç kullandığında, 200$ ile işlem yürütüyormuş gibi devam eder.

Binance 3x Nedir?

Binance 3X; Binance kripto para borsasında Binance Futures kısmında 3x kaldıraç ile Bitcoin ve farklı altcoinlerde hem long hem short pozisyon açılabilmesini ifade eder. Örnek verirsek Bitcoin paritesinde Cross işlemiyle 3x, Isolated işlemiyle 10x kaldıraç kullanılabilmektedir.

Binance 5x Nedir?

Binance 5X; Binance kripto para borsasında Binance Futures kısmında 5x kaldıraç ile Bitcoin ve farklı altcoinlerde hem long hem short pozisyon açılabilmesini ifade eder. Örneğin DOT/BUSD paritesinde Isolated modda 5x kaldıraç tercih edilebilir.

binance 5x nedir

Binance 10x Nedir?

Binance 10X; Binance kripto para borsasında Binance Futures kısmında 10x kaldıraç ile Bitcoin ve farklı altcoinlerde hem long hem short pozisyon açılabilmesini ifade eder. Örneğin Ethereum paritelerinde işlemde bulunmak isteyen bir kullanıcı ETH/BUSD, ETH/USDT ve ETH/BTC paritelerinde 10x kaldıraç kullanabilir.

Binance 20x Nedir?

Binance 20X; Binance kripto para borsasında Binance Futures kısmında 20x kaldıraç ile Bitcoin ve farklı altcoinlerde hem long hem short pozisyon açılabilmesini ifade eder. Mesela 100$ bakiyesi bulunan bir kullanıcı 20x kaldıraç tercih ettiğinde artık işlemine 2000$’lık işlem ile devam ediyormuş gibi olacaktır. Ancak kar durumuda zarar durumuda aynı oranda değişiklik gösterecektir.

Binance 50x, 100x, 125x Nedir?

Futures kısmında işlem hacmi büyük olan kriptolarda 125x’e kadar kaldıraç kullanımına imkan sağlanmıştır. Örnek verirsek Bitcoin’de max 125x kaldıraç tercih edilebilinirken bu sayı Doge Coin’de 50x Ripple’da 75x Ethereum’da ise 100x’dir. İşlem hacmi az olan kripto para birimlerinde ise Binance kaldıraç oranını düşürmektedir.

binance futures

Dikkat Edilmesi Gereken Noktalar

Marjin ve Futures işleminde bulunurken yatırımcılar aslında kendilerinde bulunmayan paralarla işlemde bulunmaktadırlar. Bu mantık için borç alarak işlem açmak diyebiliriz. Bu nedenle işlem oldukça risklidir bu nedenle genellikle bu piyasada deneyimi bulunan kullanıcılar tarafından yapılmalıdır. Tek bir yanlış hareketinizle tüm varlığınızı bir anda kaybedebilirsiniz.Tekrar hatırlatmakta fayda var, kripto para dünyası volatil bir piyasadır. Bu nedenle kaldıraçlı işlemlerde bulunmak oldukça tehlikelidir. İşlem de bulunmadan önce iki kere düşmede fayda var.

Binance güvenli mi?

Binance işlem hacmine baktığımızda dünya da bulunan en büyük kripto para borsası. Kullanıcılarının birikimlerini SAFU sigorta fonu sayesinde güvence altına almaktadır.

Binance Futures Nedir?

Vadeli işlemler yapmayı olanaklı hale getiren kısacası Bitcoin ve başka kriptolarla kaldıraçlı olarak uzun ya da kısa pozisyon açmanıza olanak tanıyan bölümüdür.

Son Dakika Kripto Para Haberleri ve Güncel Bitcoin Haberleri ile ilgili haberlere ilk ulaşan siz olmak isterseniz Web Sitemizi takip edebilirsiniz.

Kripto Para Birimleri fiyatlarını anlık olarak öğrenmek isterseniz, buradan kolaylıkla ulaşabilirsiniz.

Benzer Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.