avax coin yorum

Avalanche (AVAX) Coin Nedir? AVAX Coin Yorum ve Analiz

Başlıklar

AVAX Coin Nedir ?

Dünyada gün geçtikçe kripto paralara olan güven artıyor. Dolayısıyla her geçen gün kripto paralara olan talep artıyor. Kripto paralara olan taleplerin artmasıyla ortaya yeni kripto paralar ve yeni blok zinciri ağları ortaya çıkıyor. Bu ağlardan ve coinlerden bir kısmı borsalarda güzel yerlere yerleşirken bazıları ise hiç kimsesiz bir şekilde kalarak internet aleminin derinliklerinde gömülü bir şekilde kalıyor. Bu yazımızda yine kripto paralara olan talepler doğrultusunda kurulan AVAX Coin’i ele alacağız. İşte AVAX Coin Nedir ? Detaylar yazımızda…  

AVAX Nedir ? 

AVAX diğer adıyla Avalanche platformu DeFi projeleri içinde barındıran ve gelecekte içinde DeFi projeler barındıracak olan merkeziyetsiz bir yapıdır. Avalanche yani Avax platform ağ içindeki bloklar ve bu bloklara bağlı gelişen kripto paralar için güvenli ve hızlı bir yapı sunmayı amaçlar. Avalanche blok zincirinde kullanıcılar saniyede 4500 işlem gerçekleştirebilir. Dolayısıyla şu an için dünyada Avalanche platformu en hızlı DeFi platformlardan biridir diyebiliriz. Avalanche platformu Ava Labs’in kurucusu ve CEO’su Cornell Üniversitesine bağlı Profesör Emin Gün Sirer tarafından Eylül 2020’de kuruldu. Coinin resmi adı Avalanche olmakla birlikte coinin sembolünde ve kısaltmasında AVAX ismi kullanılıyor. 

avax coin nedir

Avalanche Ağı Nasıl Çalışıyor ? 

Avalanche ağı farklı görevler ve algoritmalar kullanan üç yerleşik blok zinciriyle çalışır. Bu blok zincirler: 

Platform Zinciri(P-Chain): Avalanche platformunun denetleyici mekanizmasıdır diyebiliriz. Platformu koordine eden bir meta veri platformudur. Buna ek olarak, Web3 dünyasının geliştiricilerinin  Avalanche ağı üzerinde yeni alt ağların oluşturulmasına olanak sağlar ve Avalanche ağı üzerinde oluşturulan yeni alt ağları denetler.

Borsa Zinciri(X-Chain): Avalanche ağı üzerinde oluşturulan kripto paraların oluşturulması ve bunlar üzerinden ticaret gerçekleştirilmesi için kurulan bir platform. Ayrıca bu platformdaki işlem ücretleri yani komisyonlar AVAX coin kullanılarak ödeniyor.

Sözleşme Zinciri(C-Chain): Avalanche ağı üzerinde akıllı sözleşmelerin oluşturulmasına izin veren blok zinciri platform. Bu platform aynı zamanda Avalanche ağı tarafından kullanılan ve desteklenen Ethereum Sanal Makinesini kullanır.

Avalanche platformundaki işlemler hisse kanıtı ve konsensüs protokolü sistemini kullanarak doğrulanır. Ayrıca bu protokol Avalanche ağı üzerinde tekrarlanan alt örneklemeli oylama sistemiyle çalışır. İşlem doğrulayıcı bir işlemi doğrularken doğruladığı işlemin alt kümelerdeki işlemleri de doğrulamak üzere yola çıkar. Bu doğrulama işlemi, doğrulayıcıların işlemleri onaylama ve reddetmesiyle sonuçlanır. Aynı işlem yeterli sayıda doğrulayıcının ilerleyen işlem sırasına aynı şekilde yanıt verene kadar devam eder.

AVAX Coin Nasıl Alınır ? 

Avalanche projesi şu anda birçok büyük global kripto para borsasında işlem görmektedir. Projeye yatırım yapmak isteyen kullanıcıların bu borsalardan herhangi birini seçip üye olmaları gerekir. Ayrıca sizler de Avalanche projesine veya Avalanche’ye benzer projelere yatırım yapmak istiyorsanız paranızın güvenliği nedeniyle global borsaları kullanmanızı öneriyoruz.  

Son Dakika Kripto Para Haberleri‘ni ve Güncel Altcoin Haberleri‘ne” ilk ulaşan siz olmak isterseniz http://Kriptokulu.com web sitemizi takip edebilirsiniz.

Benzer Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.