aptos coin jpeg

Aptos Coin Yorum ve Geleceği! Aptos Kaç TL?

Kripto paralar her gün hayatımızda daha çok yer kaplamaya devam ediyor. Bugün ise yeni kripto paralardan bir tanesi olan Aptos Coin üzerinde duracağız. Gelin birlikte Aptos Coin Nedir? ve Aptos Coin Geleceği başlıklarına fazla zaman kaybetmeden cevap arayalım.

Yeni Solana olmayı hedefleyen Aptos bir web3 girişimidir. Aptos aslında bizlere asla yabancı bir girişim olarak karşımıza çıkmıyor. Facebook’un Metaverse evrenine girme aşamasında ismini Meta olarak değiştirmesi ve 2022 yılının Ocak ayında durdurma kararı verdiği Diem geliştiricileri Aptos Labs’ı kurdu.

Aptos tamamen Rust tabanlı bir program dili olan Move’un temellerini kullanmaktadır. Move burada dikkat edilmesi ve üstünde durulması gereken bir program dilidir. Çünkü ağ üzerindeki güvenliği sağlamak adına blockchain üzerindeki kaynakları tamamen yönetmeyle birlikte doğrulama yeteneğine sahiptir. Bu nedenle birlikte Ethereum ve Solana’yı geride bırakmayı amaçlıyor. Layer1 blockchaini olmayı hedefliyor.

Başlıklar

Layer1 Nedir? Layer1 Projeler Nelerdir?

Layer1 nedir diye soruyorsanız sizlere kısaca anlatalım. Layer1 temel blokzincilere verilen diğer isim olarak karşımıza çıkar. Bitcoin, Ethereum ve Solana bilinen en büyük Layer1 projelerdir. Örnek ile detaylı bir şekilde anlatalım:

  • Bitcoin bir layer1 projesi olarak karşımıza çıkıyor. Bitcoin üzerinde geliştirilen Lighting Network ise layer2 projesi olarak anlandırılmaktadır. Layer1 projesi olan coinler her zaman kendi ağlarını kullanan coinlerdir.
aptos coin resim

Aptos Coin Nedir?

Aptos coin, Aptos blokzincir’inin merkezi kripto para birimidir. 17 Ekim 2022’de Aptos ana ağı piyasaya sunulurken, ilk olarak 1 milyar Aptos coin arz edilmiştir. Şimdiden geleceği parlak Web3 projeleri arasında gösterilen Aptos Coin, kendi ağında doğrulayıcı olmak için stake edilebilir veya ağdaki işlem ücretlerinde kullanılabilir.

Aptos Ekosisteminin kurucuları kimler?

Aptos Ekosistemi, daha önce Facebook’un Diem blockchain projesinde görev alan Avery Ching ve Mo Shaik tarafından kurulmuştur. Avery Ching ve Mo Shaik, ana başlıkları Diem günlerinde oluşturulan ve ağdaki işlemleri hızlandırırken, işlem ücretlerini düşük tutmayı amaçlayan “birlikte yürütme” tekniğini Aptos’a uyarlanmıştır. Aptos ana ağı, 17 Ekim 2022’de açılmıştır.

1 Aptos Kaç TL?

Aptos Coin fiyatı 89,18 TL’dir. Aptos coin 24 saat içerisinde %10.20 değişim göstermiştir. Günlük işlem hacmi 2,909,675,442 TL ve işlem hacmi olarak Coinmarketcap odaklı para birimleri arasında 62. sıradadır.

  • 1 Aptos Coin Kaç USD; 4.80 USD’dir. Son 24 saatte %10.12 oranında değişim gördü.
  • 1 Aptos Coin Kaç Kaç TL; 89,18TL’dir. Son 24 saatte %10.20 değişim gördü.

APT Coin istatistikleri

Aptos coin başlangıç arzı 1 milyar coin olarak belirlenmiştir. Aptos coin dağılımı şu şekilde planlanmıştır;

  • %51,02: Topluluk
  • %19: Katkı sunanlar
  • %16,50: Aptos Foundation
  • %13,48: Yatırımcılar
aptos coin photo

Aptos Kendi Ekosistemini Yarattı

Son günlerde coinlerine teknoilojisinin yanında ekosistemi ile de fark yarattığını görürürüz. Bunların en son popüler olan coini ise Astar coin idi. Aptos ise bunlardan farklı olarak blockchain üzerinde ortaya çıkan güvenlik sorunlarını ortadan kaldırmayı hedefliyor.

Layer1 ağında oluşan ölçeklenebilirlik ve kullanabilirlik sorunlarını tamamen ortadan kaldırmaya odaklanmıştır. 2022 yılının Mart  ayında Aptos geliştirici testleri toplam 15 binden fazla node ile zirveye ulaşmıştı.

FTX Yatırım Yapıyor

Piyasanın tamamen ayı piyasasına evrildiği şu günlerde Aptos Labs, FTX Ventures tarafından 150 milyon dolardan fazla fon topladı. Daha sonra mart ayına geldiğimizde ise Multicoin Capital ile birlikte Tiger Global 200 milyon dolar değerinde bir fon daha sağladı.

Son Dakika Kripto Para Haberleri ve Güncel Bitcoin Haberleri ile ilgili haberlere ilk ulaşan siz olmak isterseniz Web Sitemizi takip edebilirsiniz.

Kripto Para Birimleri fiyatlarını anlık olarak öğrenmek isterseniz, buradan kolaylıkla ulaşabilirsiniz.

Benzer Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.