altcoin nedir

Altcoin Nedir? Bitcoin ile Arasındaki Fark

Kripto para birimlerine duyulan ilgi gün geçtikçe artarak ilerliyor. Kripto paralar ile alakalı terimler ise insanlar tarafından gün geçtikçe daha da çok merak ediliyor. Kripto para denildiğinde aklımıza ilk gelen terimlerden bir tanesi de altcoindir. Peki ya Altcoin Nedir? Altcoin ile Bitcoin arasındaki farklar nelerdir? Bugün sizlerle birlikte bu konu üzerinde duracağız.

Başlıklar

Altcoin Nedir?

Altcoinler alternatif coin olarak da isimlendirilmektedirler. Altcoin, Bitcoin hariçinde ki dijital para birimlerini tanımlayabilmek amacı ile kullanılan terime denilmektedir. Bitcoin haricinde varolan kripto paraya altcoin denilmektedir.

Bitcoin’in başarılarından sonra piyasada ilk yerini alan altcoin Namecoin (NMC)’ydi. Tarihteki bilinen ilk kripto para olan Bitcoin, uzun bir süre kripto para dünyasının büyük bir kısmına hakim olmuş olsa da altcoin’lerin çıkışı ile piyasa payı küçüldü. 2021 mart ayı itibari ile nerede ise dokuz bini aşkın kripto para piyasada bulunuyordu. ve bu altcoinler kripto para piyasasının %40’ından fazlasını oluşturuyordu.

Bir çok altcoin Bitcoin’den türetildiği ve öncü kripto para bitcoin olarak kabul edildiğinden dolayı, altcoin de meydana gelen fiyat hareketleri Bitcoin’in hareketlerini taklit etmektedir. Ancak kripto para uzmanları bu durumun ilerleyen zamanlarda değişeceğini dile getiriyor.

altcoin nedir jpeg

Neden İsmi Altcoindir?

Bitcoin hariçindeki kripto para birimlerinin altcoin olarak isimlendiriliyor olması, Bitcoin’in orijinal kripto para olduğunu bu yüzden ise daha sonra meydana gelen kripto paraların Bitcoin’e bir alternatif olarak kabul edilmektedir. “Altcoin”, “alt” ve “coin” kelimelerinin bir araya gelmesi ile oluşmuştur. Bitcoin ve altcoinler için temel çerçeve benzerdir diyebiliriz. Bu sebeple, işlevi ve kodu P2P(pear to pear, eşten eşe) sistemler olarak ya da aynı zaman içerisinde yüksek miktarda işlemi ve veriyi işleyebilen büyük bir bilgisayar olarak paylaşırlar.

Kimi durumlarda, tüm bu altcoinler dijital işlemler için ucuz bir yöntem haline gelmeyi hedefleyerek geleceğin Bitcoini olmayı düşünüyor. Buna verebileceğimiz örnek, Ethereum blockchainin en üstünde bulunan ERC-20 token’lardır.
2008 yılında, Bitcoin’in piyasaya sürülmesinden bu zamana, piyasaya da bulunan altcoinlerin çoğu aslında, Hard Fork olarak isimlendirilen bir işlem ile Bitcoin’in farklı kopyası olarak isimlendirildi. Fakat bütün bu benzerliklere nazaran, her altcoin’i birbirinden ayıran işlevleri de bulunmaktadır.Bu sebeple altcoin’lerin tam anlamı ile Bitcoin’in kopyası diyemeyiz.

Bitcoin’den türetilen altcoin’ler, çoğunlukla Bitcoin’in “Proof of Work” (PoW) fikir algoritmasına dayanan benzer bir madencilik süreci bizlere sunlar. Bununla beraber, değişik blockchain ağları içinde alternatif fikir birliği algoritmasına ulaşamayan yöntemleri deneyen kripto paralar vardır.
Kimi kullanıcılar “altcoin” kelimesini küçümseyici ve aşağılayıcı buluyor olsalarda çoğunlukla altcoin kelimesinin tarafsız olduğu kabul görülmektedir. Dolayısı ile altcoin terimi olumsuz ya da olumlu herhangi bir duyguyu dile getirmemektedir. Diğer yandan ise, “shitcoin” terimi olumsuz bir anlama gelerek çoğunlukla aşağılayıcı olarak kabul edilmektedir.

Altcoin’in Ortaya Çıkış Nedeni

Altcoinlerin ortaya çıkış nedeni kripto para dünyasını ve sektörünü büyütmektir. Bitcoin’e nazaran daha hızlı transfer işlemleri gerçekleştirilmesi amaçlanmıştır. Kazım yani madencilik işlemleri Bitcoin’le karşılaştırdığımızda altcoinler de daha basittir. Çıkan altcoinler sayesinde piyasalar daha haraketli hale gelmiştir.

altcoin nedir resim

Bitcoin ve Altcoin Arasındaki Farklar Nedir?

Bitcoin, kripto para piyasasının ilk örneğidir ve tasarımı, felsefesi başka sanal paraların gelişmesi için ölçüt oluşturur. Bununla beraber, uygulamasının bir kaç eksikliği mevcut. Örnek vermek gerekirse, bloklar yaratmak için kullanılan fikir birliği mekanizması olan Proof-of-Work (PoW) enerji zaman alıcı aynı zamanda yoğundur.
Bitcoin’in akıllı sözleşme yetenekleri için sınırlıdır diyebiliriz.

Altcoinler, kendileri için oluşan dezavantajları yıkmak için Bitcoin’in yaşadığı sınırlamaları iyileştirir. Birkaç tane altcoin, yeni işlemleri doğrulamak ve bloklar oluşturmak için ihtiyaç duyulan enerji tüketimini ve süreyi minimuma indirmek için Proof-of-Stake (PoS) fikir birliği yöntemini tercih eder.

Başka bir örnek vermek gerekirse, Ethereum’da bulunan akıllı sözleşmelerde gaz olarak kullanılan, piyasa değeri olarak dünya da bulunan en büyük 2. kripto parası olan Ether’dir. Altcoinler aynı zamanda Bitcoin’e karşı yıllardır gelen eleştirilere de değinir. Örnek vermek gerekirse, stabilcoinler Bitcoin’in fiyat değişimini göstermez, bu durum da onlar için günlük işlemler için ideal araçlar diyebiliriz.
Altcoinler kendilerini Bitcoin’den soyutlayarak bir pazar yaratmışlardır. Bu durumda, potansiyelini Bitcoin’e alternatif olarak gören yatırımcıları oldukça etkisi altına aldı. Dolayısı ise yatırımcılar, altcoinler daha çok kullanıcı, ilgi elde ettikçe ve fiyatta değer kazandıkça kar elde etmeyi hedefliyorlar.

Son Dakika Kripto Para Haberleri ve Güncel Bitcoin Haberleri ile ilgili haberlere ilk ulaşan siz olmak isterseniz Web Sitemizi takip edebilirsiniz.

Kripto Para Birimleri fiyatlarını anlık olarak öğrenmek isterseniz, buradan kolaylıkla ulaşabilirsiniz.

Benzer Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.