algo-coin-resim

Algorand (ALGO) Coin Nedir? ALGO Coin Yorum

Kripto para dünyasında adını sıklıkla duyduğumuz Algorand projesini siz değerli okurlarımız gibi binlerce yatırımcı araştırmakta. “Algorand (ALGO) Coin Nedir?” sorusu kripto para yatırımcıları tarafından sıklıkla merak edilen bir sorudur. Çünkü Algorand Coin hız, güvenlik ve merkeziyetsizleşme sorunlarına çözüm olmak amacıyla ortaya çıkarılmış bir projedir. Ethereum’a rakip olarak piyasaya sürüldüğü için yatırımcılar sıklıkla merak edilerek araştırılma yapılır.

Başlıklar

Algorand Projesi Nedir ?

algo-coin

Algorand, blokzincirlerdeki en büyük 3 büyük sorun olan; Hız, Güvenlik ve Merkeziyetsizleşme üçlemesine çözüm olmak için ortaya çıkartılmıştır. Algorand projesi, bilgisayar ve MIT profesörü olan Silvio Micali tarafından Haziran 2019’da başlatılmıştır.

ALGO, herkesin üzerine inşa edebileceği bir şekilde açık kaynaklı bir blok zincir ağıdır. Algorand, kullanıcılarına hızlı işlem (saniyede 1.000 işlem) ve güvenlik taahhüt eder. ALGO, Ethereum ile ortak özellikler taşır fakat çok önemli bir özellik sayesinde Ethereum ile ayrışır. Algorand, Pure Proof of Stake adı verilen bir altyapı ile çalışır. Bu altyapı sayesinde madencilik işlemleri diğer blok ağlarına göre çok daha az enerji tüketir. Bu özellik sayesinde madencilerin giderleri oldukça azalmıştır. Algorand blok zincirinin yerel kripto parası ALGO Coin’dir.

ALGO Coin Nedir ?

ALGO, Singapur merkezli bir şirket olan Algorand Vakfı’nın desteklediği ve finanse ettiği bir blok zincir projesidir. Algorand, 2019 yılında kullanıcıların sunumuna açılmıştır ancak projenin başlangıcı 2017’ye kadar uzanıyor. Algorand araştırma çalışmasından yaklaşık iki yıl sonra bir ön satış yaparak 60 milyon dolar toplamıştır.

Ağındaki katılımcılar, Algorand’ın yerel kripto para birimi olan ALGO ile ödüllendirilir. ALGO Coin’i ayrıyetten işlem ücretlerini ödemek için de kullanabilirsiniz. ALGO, Ethereum blok zincirine rakip olarak ortaya çıkarılmıştır. Her iki blok zincir de kendi altyapısında oluşturulan projelerin geliştirilmelerini desteklemek için altyapı sağlar ve akıllı sözleşmeler kullanır.

Algorand Kurucusu Kimdir?

algo-coin-kurucusu

Algo projesini açık kaynak kodlu bir proje olarak, Silvio Micali tarafından başlatmıştır.

Silvio Micali, Bilgisayar ve MIT profesörüdür. Kriptografi ve bilgisayar bilimlerinde profesörlüğüyle tanınan Micali, Stony Brook ile birlikte projenin temel altyapısından bitmiş bir ürünün kendisine kadar ilerleyen süreçte önemli rol oynamışlardır.

Algorand fikri ilk ortaya atıldığında Micali ve ekibi, bir coinden daha fazlasını istediklerine karar verdiler. Bir coin projesi üzerine çalışmak yerine akıllı sözleşmeler üzerine kurulmuş bir platform yaratmak istediler ve bunu başarılı bir şekilde sonuçlandırdılar. Algorand projesinin bu noktaya gelmesinde Algorand Vakfı’nın da desteği gözardı edilemez. Algorand Vakfı, ALGO projesinin destekçisi ve finansörüdür.

ALGO Coin Hakkında

 • Algo, Algorand’ın yerel kripto para birimidir.
 • Algorand blok zinciri akıllı sözleşmeler ile yürütülür bu bakımdan Ethereum blok zinciriyle kıyaslanabilinir.
 • Güvenlik, hız ve merkeziyetsizleşme sorunlarını çözmek için kurulmuştur.
 • Algorand ağındaki katılımcılara ödül olarak dağıtılır.

ALGO Coin Dağıtımı

 • ALGO Coin Hakkında da belirttiğimiz gibi maksimum arzı 10 milyar adet ile sınırlandırılmıştır.
 • İlk beş yıl içerisinde piyasaya sürülecek olan ALGO Coin miktarı 3 Milyardır.
 • ALGO ağı katılımcıları için dağıtıldığı tahmin edilen ödül 1.75 Milyardır.
 • ALGO, röle düğümlerine ilerleyen zamanlarda toplam 2.5 Milyar tane ayrılmıştır.
 • Algorand Vakfı ve Algorand Inc. için 2.5 milyar adet ALGO Ayrılmıştır.
 • Son kullanıcı hibeleri için ise 0.25 Milyar adet ayrılmıştır.

Algorand (ALGO) Nasıl Satın Alınır?

Kripto para yatırımcıları “ALGO Coin Nasıl Satın Alınır?” sorusunu sıklıkla merak edip, araştırırlar. ALGO Coin’e sahip olmanın 2 yolu vardır;

 • Madencilik; ALGO Coin, madenciliği olan bir kripto para birimidir.
 • Algorand madenciliği yaparak ALGO Coin Sahibi olabilirsiniz.

Kripto para borsasından satin almak; ALGO Coin, büyük borsaların hemen hemen hepsinde (Binance, Coinbase, Mexc, FTX, Gate.io, KuCoin) listelenmiş durumdadır. Bu borsalardan güvenli ve kolay bir şekilde ALGO Coin satin alabilirsiniz. Türk kripto para borsası tercih etmek isterseniz BtcTurk borsasından da alım yapabilirsiniz.

Son Dakika Kripto Para Haberleri ve Güncel Bitcoin Haberleri ile ilgili haberlere ilk ulaşan siz olmak isterseniz Web Sitemizi takip edebilirsiniz.

Benzer Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.