abdnin baskilari karsisinda stablecoinler 8t4pN3Ha

ABD’nin Baskıları Karşısında Stablecoin’ler


Kriptokulu.com

ABD’nin, Binance’in ekosisteminde yer alan BUSD’ye uyguladığı baskılar soru işaretlerini de beraberinde getirdi.

Kripto para sanayisinde daha kolay ve daha süratli süreçler yapmaya imkan sağlayan stablecoin’ler, “menkul kıymet” savlarıyla kuvvetli günlerden geçiyor. Geçtiğimiz yıllarda, Terra ekosisteminde yer alan Terra USD (UST) de stablecoin’ler için karamsar bir ortam oluşturmuştu. Düzenleyici ve denetleyici netlikleri sağlamlaştırmak isteyen ABD’nin düzenleyicileri, stablecoin’ler üzerinde ağır bir baskı kurdu. Lakin bu süreçler, stablecoin’lerde beklenilen panik havasını yaratmadı.

Stablecoin’lerde Hakimiyet Savaşları!

ABD düzenleyicileri, Binance USD (BUSD) ihraççısı olan Paxos’a yönelik soruşturma başlatmıştı. Binance, ihraç kısmında yer almadığını ve yalnızca ekosistem eseri olarak kullandığını açıklasa da gündeme düşmekten kaçamadı. Piyasalardaki son panik havası olan bu durum, BUSD tarafında yüklü para çıkışlarını beraberinde getirdi.

BUSD’den çıkan yatırımcılar, daha inançlı ve daha korunaklı bir liman olarak gördükleri Tether (USDT) ye yöneldi. Binance CEO’su CZ, yaklaşık 2.5 milyar dolarlık varlığın BUSD’den USDT’ye geçtiğini lisana getirmişti.

ABD’li düzenleyicilerin BUSD için “kayıtsız menkul kıymet” tabirini kullanması, algoritmik stablecoin sorunlarından sonra yeni bir düzensizlik konusu oldu. Geçtiğimiz yıllarda depeg olan UST de algoritmik yapısıyla dikkatleri üzerine çekmişti.

Davaların ortasında yer alan Paxos’un BUSD basımını durduracağını açıklaması, piyasalarda 137 milyar dolarlık kaymaların da gerçekleşme ihtimalini masaya koyuyor.

Kısa müddette yaşanan bu durumlar, stablecoin piyasası açısından olumsuz bir duruma yer vermedi. Stablecoin piyasa kıymeti, berbat haberlerin ortasında 2 milyar dolarlık bir artış gördü.

Bitcoin geliştirmelerine odaklanan Hiro’nun CEO’su Alex Miller, “Dolara dayalı stablecoin’ler için çok fazla talep var, onların gitmesi mümkün değil.” dedi.

Stablecoin piyasasında önder olarak tabir edilen Tether (USDT), haberlerden bu yana piyasa kıymetinde 70,3 milyar dolara ulaştı. Şu anda stablecoin piyasasının yüzde 52.6’sına hakimiyet kurdu. İkinci en büyük stablecoin olan USD Coin (USDC), 700 milyon doları aşan bir girişle 42 milyar dolarlık piyasa bedeline ulaştı. Bu durum, stablecoin piyasasında yüzde 31,3’lük bir hakimiyet sağladı.

Benzer Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.